Ennyivel nagyobb az agyunk, mint 1930-ban volt - Döbbenetes, mire jutottak a kutatók

Egy új tanulmány szerint az 1930-as évek után született emberek agyának mérete folyamatosan nőtt.

Ennyivel nagyobb az agyunk, mint 1930-ban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy friss kutatás az emberi agy méretét vizsgálta az elmúlt évtizedek során. A kutatóknak az volt a feltételezése, hogy a megnövekedett agyméret nagyobb agyi tartalékkal járhat együtt, ami potenciálisan csökkentheti az időskori demencia általános kockázatát.

A tanulmány során az 1970-ben születettek agyának méretét vetették össze az 1930-ban születettekkel - az eredmények pedig meglepőek.

Ennyivel nagyobb az agyunk, mint 1930-ban

A kutatók a résztvevők agyi mágneses rezonancia képalkotó vizsgálatát használták. A közösségalapú vizsgálatot 1948-ban indították Massachusettsben, hogy elemezzék a szív- és érrendszeri és egyéb betegségek mintázatát. A korosztály 5209, 30 és 62 év közötti nőből és férfiból állt. A kutatás 75 éve tart, mára pedig másod- és harmadgenerációs alanyok is részt vesznek benne.

GettyImages-1440525438
Fotó: Luis Alvarez / Getty Images Hungary

Az MRI-vizsgálatokat 1999 és 2019 között végezték az 1930-as évektől az 1970-es évekig született FHS-résztvevőkkel. Az agyi vizsgálatban 3226 résztvevő vett részt, akiknek átlagéletkora az MRI időpontjában körülbelül 57 év volt. 

A tanulmány végül összehasonlította az 1930-as években született emberek MRI-felvételeit az 1970-es években születettekkel. Az agyi struktúrában fokozatos, következetes növekedést fedeztek fel, az agytérfogatot vizsgáló mérés évtizedről évtizedre folyamatos növekedést mutatott. Az 1930-as években született résztvevők esetében az átlagos térfogat 1234 milliliter volt, az 1970-es években születettek esetében viszont 1321 milliliter, azaz mintegy 6,6%-kal nagyobb térfogattal rendelkeztek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az agy felszíne szintén növekedést mutatott évtizedről évtizedre. Az 1970-es években született résztvevők átlagos agyfelszíne 2104 négyzetcentiméter volt, míg az 1930-as években született résztvevőké 2056 négyzetcentiméter - ez pedig majdnem 15%-os térfogat-növekedést jelent. Mindezek mellett a kutatók azt is megállapították, hogy az olyan agyi struktúrák, mint a fehérállomány, a szürkeállomány és a hippokampusz mérete is megnőtt. Összességében tehát elmondható, hogy az 1970-es években született résztvevők 6,6%-kal nagyobb agytérfogattal és közel 15%-kal nagyobb agyfelülettel rendelkeztek, mint az 1930-as években születettek.

Bár az Alzheimer-kór előfordulása egyre gyakoribb, egy korábbi - amerikai népességet vizsgáló - tanulmány szerint a demencia előfordulása 1970 óta 20%-kal csökkent. Ennek egyik oka lehet az agy jobb egészségi állapota és növekvő mérete.

- Az olyan nagyobb agyi szerkezetek, mint amiket a tanulmányban is megfigyeltünk, az agy állapotának fejlődését és jobb egészségét tükrözhetik - mondta Charles DeCarli, a tanulmány egyik szerzője. 

Így hat az olvasás az agyra az idegtudósok szerint: átrendezheti a működését

Az olvasás jelentős változásokat eredményezhet az agyban, teljesen átrendezheti a működését - jó értelemben.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük