A rákkeltő szabadgyökök mégis egészségesek?
Az óriási mumusnak számító szabadgyököknek is megvan a maga funkciója.
Sokat hallhattál már a szabadgyökök pusztító hatásáról. A bőr öregedésétől kezdve a rákos sejtek keletkezéséig több bajt is nekik tulajdonítanak. A kutatók legújabb eredményei azt mutatják, hogy eddig elég egyoldalúan foglalkoztak ezzel a kérdéssel. Ugyanis a Karolinska Intézet tudósai szerint a szabadgyököktől való félelem irreális. Kísérletük alapján ezek a molekulák az életedhez, azaz a szíved egészséges működéséhez is elengedhetetlenek.
Mik is azok a szabadgyökök?
Szervezeted az anyagcsere-folyamatok közben tápanyagokat éget el, melynek során szabadgyökök is termelődnek. Ezek olyan molekulák, amik elvesztettek egyet az elektronpárjukból, és ezt próbálják pótolni. Ahhoz, hogy visszaállítsák ez eredeti állapotot, más környező sejtet támadnak meg, hogy még egy elektront szerezzenek. A megtámadott sejtek ennek hatására könnyen oxidálódnak.
Normális mennyiségben a szabadgyökök nem okoznak problémát. Féken tartásuk az antioxidánsok feladata, melyek képesek lekötni az instabil molekulákat, így semlegesítve őket. Az oxidációt megakadályozó vegyületek közé tartoznak a vitaminok, telítetlen zsírsavak.
Szívbarát szabadgyökök
Håkan Westerblad, a svéd Karolinska Intézet professzora vezette azt a kutatást, mely felhívta a figyelmet: a szív egészsége szempontjából nem jó taktika, ha a szabadgyököket teljesen semlegesíteni akarjuk. Amikor a szervezetet stressz éri, az idegrendszer stimulálja a szívizom felszínén található sejteket. Ez többféle változáshoz vezet, melyek közül az egyik a fehérjék foszforilációja, azaz jelátvitele. Így értesülnek a sejtek arról, hogy erősebben végezzék az összehúzódást, és a szívverés gyorsabb lesz.
Stresszhelyzetben jól jönnek a szabadgyökök
Az egereken végzett kísérlet alapján a tanulmány azt mutatta, hogy amikor a szívizom felszínén található sejteket stimulálták, a mitokondrium sejtekben megnövekedett a szabadgyöktermelés, ami hozzájárult a szívizom összehúzódásához. Amikor azonban a tudósok antioxidánsokat alkalmaztak a sejteknél, a termelés elmaradt, ami a szívizom kisebb összehúzódásához vezetett.
Az eredmények így egy eddig nem ismert szabályzó mechanizmusra mutattak rá, mely segítheti a különböző szívproblémák megértését is. Håkan Westerblad összefoglalása szerint a szabadgyökök fontos szerepet játszanak a szervezet működésében, mert hozzájárulnak ahhoz, hogy a szív stresszhelyzetben több vért tudjon pumpálni.
Egy kis méregtelenítés
Ahhoz, hogy testedben a méreganyagok ne halmozódjanak fel, fontos, hogy időről időre méregteleníts. Ehhez kaphatsz pár hasznos tippet.
Mértékletesség!
Az új tanulmány tükrében a tudósok azt mondják, hogy csak mítosz a szabadgyökök súlyosan egészségkárosító hatása. Mint általában, most is a mértékletességen van a hangsúly, emelte ki a kutatás vezetője, Håkan Westerblad. Véleménye szerint a szabadgyökökről elmondható, hogy normális esetben fontos jelzéseket továbbítanak, de ha hosszú ideig kiemelkedően nagy mennyiségben vannak jelen a szervezetben, az elváltozásokhoz vezet.
Amit érdemes elkerülnöd
A szabadgyökök túl nagy mennyiségben kétségtelenül rossz hatással vannak a testre. Tenned kell azért, hogy ezt az állapotot elkerüld, mert manapság sok, már átlagosnak tartott környezeti tényező vezet az elburjánzásukhoz. Nemcsak a dohányzás, hanem a dohányfüst belélegzése is szabadgyököknek kedvez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A városi élet, a levegő magas széndioxidszintje ugyancsak ilyen hatással van rád. A nagy mennyiségben vegyszerekkel kezelt élelmiszerek és a klóros víz fogyasztása is a szabadgyökök túlzott termelődését eredményezi. Még a nap fénye, a túlzott UV-sugárzás is ilyen ártalmakkal járhat.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- szabadgyök
Hosszabbítsd meg az életedet 10 évvel!
- rák
- diagnosztika
Egyszerű vérvétellel kimutatható a rák?
- meditáció
- stressz