A rák 8 vészjelző tünete
Vérszegénység, rendszertelen menzesz vagy véres vizelet? Milyen tünetek esetén kell daganatos elváltozásra gondolnod?
A brit Keele University tanulmányában a kutatók 25 korábbi, daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos vizsgálat eredményeit dolgozták fel. Ezek alapján állítottak össze egy listát, ami azokat a tüneteket tartalmazza, melyek leggyakrabban utalnak a szervezetben rákos elváltozásra. A felsorolt szimptómák nem jeleznek minden esetben rákos megbetegedést, illetve a szervezetben jelen lévő daganatok más módon is felhívhatják magukra a figyelmet. Ugyanakkor a statisztikai adatok alapján mindenképpen kivizsgálást igényelnek.
Anémia - vérszegénység
Bár az anémia az esetek döntő többségében nem utal daganatos betegségre, érdemes odafigyelned rá. Amennyiben korábban nem volt gond a vörösvértestszámoddal, ám leleteid most jóval alacsonyabb hemoglobinszintet mutatnak, érdemes résen lenned.
A hemoglobin - a vörösvérsejtek azon része, mely az oxigént szállítja - normál értéke nők esetében 12-16 g/dl. A rák a szervezetben számos olyan változást idéz elő, mely a vörösvérsejtek számának csökkenéséhez vezet. A megbomlott egyensúly miatt több vörösvérsejt pusztul, mint amennyi képződik, ráadásul átlagos élettartamuk is csökken.
Véres vizelet vagy széklet
A vér megjelenése a vizeletben utalhat hólyaggyulladásra vagy vesebetegségre is. Súlyosabb esetben azonban a húgyutakat érintő daganatos elváltozást - illetve férfiak esetében prosztatatrákot - sejtethet. Mindenképpen fontos, hogy fordulj urológus szakemberhez.
Véres széklet esetén alapvetően két irányban lehet elindulni, ha fel akarod kutatni a tüneteket. Az élénkpiros vér - különösen, ha együtt jár a székeléskor jelentkező fájdalommal - legtöbbször aranyérre utal. Ha azonban a vér sötét színű, alvadt, úgy valamilyen komolyabb emésztőrendszeri betegségre hívja fel a figyelmet. Az emésztőtraktus gyulladása, illetve vékony- vagy vastagbéldaganat is okozhat ilyen tüneteket.
Vér felköhögése
A vérköpés ijesztő tünet, mellyel minden esetben orvoshoz kell fordulni. Hátterében állhat bakteriális eredetű fertőzés - ilyenkor a kezelés antibiotikummal történik -, ugyanakkor az esetek 20%-ában tüdőrák okozza a bajt.
Évente 8000 ember hal meg Magyarországon tüdőrákban, ezzel a magas számmal pedig a nemzetközi statisztikák élén állunk. Ha úgy döntenél, hogy búcsút intesz egyik kiváltó okának, a ciginek, korábbi cikkünkből néhány hasznos gyakorlati tanácshoz juthatsz.
Nyelési nehézségek
A nyelési nehézség - orvosi nevén diszfágia - a garat vagy a nyelőcső megbetegedésére utaló tünet. Egyszerű torokgyulladásra is utalhat, ám számos további egészségügyi probléma is meghúzódhat a háttérben. Ilyen például a reflux, melynek során a savas gyomornedv visszaáramlik a nyelőcsőbe, és ott felmaródást okoz.
Legsúlyosabb esetben azonban a nyelv, a száj, illetve a nyelőcső daganatos betegsége okozza a nyelési nehézséget. Ezek a rákos elváltozások legnagyobb arányban a dohányosokat érintik. A szájüregi nyálkahártya ugyanis a nikotin és a különböző égéstermékek rákkeltő vegyületeinek hatására fajul el rákosan.
Melltájéki duzzanat vagy csomó
Az emlőkben kitapintható csomóról a legtöbb nőnek rögtön a mellrák jut eszébe. Szerencsére nem feltétlenül utal daganatra, számos egyéb - kevésbé veszélyes - dolog is okozhatja.
Mivel azonban a statisztikai adatok szerint jelenleg hazánkban minden 11. nőt érint a mellrák, elengedhetetlen, hogy odafigyelj a tünetekre, melyek emlődaganatot jeleznek. A melltájéki duzzanat vagy csomó mellett az emlőből szivárgó váladék, a szokatlan kidudorodások vagy bemélyedések a leggyakoribb vészjelző tünetek.
Mell-önvizsgálat
Szeretnéd elkerülni a bajt? Nőgyógyász szakértőnk elárulja, hogyan tarts mell-önvizsgálatot minden hónapban.
Rendszertelen menstruációs vérzés
A tünet hátterében számos kisebb-nagyobb egészségügyi probléma állhat. Rendszertelen menstruációt okozhat a túlzásba vitt fogyókúra vagy a stressz is, de többféle daganat jelenlétére is utalhat a menzesz rendszertelensége.
Szerencsésebb helyzetben jóindulatú elváltozásról - például miómáról vagy méhpolipról van szó -, rosszabb esetben azonban méhnyak- méhtest-, illetve petefészekrákot is jelezhet a tünet. Ha azt tapasztalod, hogy a korábban rendszeres vérzésed érkezését az utóbbi időben nehezen tudod kiszámolni, illetve jelentkezik a ciklus közepén is, mindenképpen fordulj orvoshoz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Prosztataproblémák
A Keele University tanulmánya szerint a prosztataproblémák is beletartoznak abba a nyolc tünetbe, melyek leggyakrabban utalnak rákos megbetegedésre. Mivel hazánkban évente 4500 férfi betegszik meg prosztatarákban, és 1400 főre tehető a betegség által okozott halálesetek száma, nem lehet félvállról venni a tüneteket. Leggyakrabban a vizelési nehézségek, esetleg véres vizelet, deréktáji fájdalom hívja fel a figyelmet a betegségre. Szerencsére a 45 évnél fiatalabb korosztályban ritkán fordul elő, fölötte azonban ajánlott évente egyszer szűrővizsgálatra menni.
OLVASD EL EZT IS!
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- rák
- petefészekrák