5 gyakran használt gyógynövény veszélyes mellékhatása
Tévhit, hogy a természet orvosságai minden mennyiségben és formában használnak.
Ami az egyiknek orvosság, az a másiknak méreg - tartja a mondás, ami a gyógynövényekre is tökéletesen igaz. A természetből kikerülő orvosságok éppúgy kiválthatnak allergiás reakciókat, mint a mesterséges készítmények. Ezért fontos, hogy megismerd a gyakran használt gyógyfüvek felhasználási módját és a lehetséges mellékhatásokat.
Fokhagyma: allergiás reakciók, bőrkiütés
A fokhagymának - amellett, hogy bizonyos ételeket rendkívül ízletessé varázsol - rengeteg jótékony hatása van. Nem véletlen, hogy ma már kapszula formájában is kapható. Vannak, akik naponta néhány gerezd fokhagyma elrágásával tartják karban az egészségüket. A fokhagyma erős antibiotikum, elősegíti a fertőzések gyors gyógyulását, emellett kiváló baktériumölő. Gyakran dicsérik vérnyomás- és koleszterincsökkentő hatása miatt, de a fokhagyma leve bőrfertőzések gyógyítására is alkalmas.
Érdemes azonban csínján bánni vele, mert gyógyszermennyiségben csak orvosi ellenőrzés mellett szedhető, sőt, esetenként allergiás reakciókat, bőrkiütéseket is okozhat. Fogyasztása ellenjavallt, ha még szoptatod a picit, mert a tejbe jutva a csecsemőknél hasmenést okozhat. Vérhígító hatása miatt szintén veszélyes túlzásba vinni a fokhagyma fogyasztását, ha véralvadási problémáid vannak. Ebben az esetben konzultálj orvosoddal!
Ánizs
Az ánizs szintén nagyon sokoldalú gyógynövény. Ha kell, csillapítja a köhögést, de alkalmazzák nőgyógyászati problémák kezelésére is. Ezen felül kiváló köptető, és segít megszüntetni a kellemetlen puffadást. Használatakor az ánizs magját 10-20 percig kell áztatni forró vízben, fogyasztása naponta legfeljebb háromszor ajánlott. Az előírtnál azért sem szabad többet magadhoz venned, mert ösztrogéntartalma miatt az ánizs migrénes fejfájást, nagyobb mennyiségben émelygést és hányingert okozhat.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kamilla: nagy mennyiségben hányingert okozhat
Ki gondolná, hogy a százféle kór ellen hatásos kamilla használata is veszélyes lehet. A többek között emésztésserkentőként, nyugtatóként, görcsoldóként is jól bevált gyógynövény túlzott fogyasztása nagy mennyiségben hányingert, hányást is okozhat. A kamilla főzetéből csodás szemborogatást készíthetsz, de, ha allergiás vagy a parlagfűre, akkor mindenképpen kerüld a használatát.
Fagyöngy: csak orvosi felügyelet mellett
A fagyöngy leveles hajtását - a fokhagymához hasonlóan - gyakran alkalmazzák magas vérnyomás és érelmeszesedés ellen. Emellett az immunrendszert serkentő, rákos betegségek kezelésekor is remek természetes segítség. A fagyöngydrog állítólag megszünteti a belső vérzéseket, de emellett ismert szívműködést serkentő hatásáról is. A gyógyszeripar vérnyomáscsökkentő, daganatellenes és immunstimuláns gyógyszerek előállításakor használja.
Fontos, hogy a fagyöngyöt kizárólag orvos felügyelete mellett használd. Ennek több oka is van: a fagyöngy egyrészt mérgező, másrészt pulzuscsökkentő hatása miatt szívbetegeknek ellenjavallt. Ezen felül, ha depresszió elleni gyógyszert szedsz, akkor könnyen előfordulhat, hogy vérnyomás-növekedéshez vezet.
Eukaliptusz: belsőleg mérgező
Az eukaliptuszból készült tea hatásos fegyver lehet az influenza ellen, de nem javasolt két csészénél többet fogyasztanod. Megfázáskor ajánlatos eukaliptusz leveléből készült főzettel inhalálni, de a kisebb sebek is könnyebben gyógyulnak, ha - miután kitisztítottad - eukaliptuszból készült illóolajjal kenegeted őket. Nagyon kell azonban ügyelned arra, hogy az illóolajat semmi esetre se használd belsőleg, mert az nagyon mérgező. Külső használatakor bőrirritációt is okozhat, ezért érdemes először csak kisebb felületen próbálkoznod a használatával.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- tévhit
10 népszerű gyógynövény súlyos mellékhatásai
- gyógynövény
- veszélyes
4 közkedvelt gyógynövény súlyos mellékhatásai
- táplálkozás
- vitaminok