2 nélkülözhetetlen vitamin, ami tavaszra kifogy a szervezetedből
A C- és a D-vitamin hiányában kimerült leszel, immunrendszered legyengül. Pótold őket!
A tavaszi fáradtság hátterében elsősorban a vitaminhiány áll. Tél végére a tested tartalékai kimerülnek, ami rossz közérzetet, enerváltságot eredményez. Ha még mindig nem sikerült leküzdened a tavaszi fáradtságot, itt az ideje, hogy felturbózd a szervezetedet. Az alábbi két vitamin nem maradhat ki az étrendedből!
D-vitamin
A D-vitaminnak van egy, a maga nemében igazán páratlan jellegzetessége: kialakulásához a bőrödet rendszeresen érő napsugárra van szükség. Egészen pontosan az ultraibolya sugarak egyike bír olyan képességgel, hogy a bőrön belül a szteroidokat D-vitaminokká alakítja.
Mivel a téli hónapok során rövidebbek a nappalok, rövidebb ideig érhet a Nap éltető sugara, így tavaszra csökkenhet a létfontosságú vitamin szintje a szervezetedben. Ugyancsak veszélyeztetettek a vegetáriánusok, mivel a vargánya és a kakaóbab kivételével a D-vitamin szinte csak állati eredetű élelmiszerekben van jelen.
Legjobb források
- Tej, vaj.
- Tojássárgája.
- Máj, belsőségek.
Hogyan működik?
A D-vitamin és az A-vitamin egymás hatását kölcsönösen erősítik a szervezetben. Mindkettőre szükség van gyermekkorban a csontok és a fogak megfelelő növekedéséhez, illetve a későbbiekben a csontritkulás elkerüléséhez. Ezt a feladatát a D-vitamin az ásványi anyagok anyagcseréjében játszott szerepével összefüggésben végzi. Így tehát a szervezetben előforduló kalcium és a foszfátok vérbeli szintjének szabályozásához és a csontszövetek táplálásához járul hozzá.
Kiegyensúlyozott táplálkozás
Ahhoz, hogy ne alakuljon ki nálad vitaminhiány, lényeges, hogy minél több zöldséget, gyümölcsöt vigyél be a szervezetedbe, valamint kiegyensúlyozottan táplálkozz. Dietetikus szakértőnk ehhez ad néhány jó tanácsot.
C-vitamin
A C-vitamin talán a legismertebb vitamin, fő feladatai közé tartozik a szervezet ellenálló képességének megvédése a fertőzések okozta ártalmakkal szemben. A természet gondoskodik arról, hogy folyamatosan C-vitaminhoz jusson a szervezeted. Ugyanakkor a téli táplálékaid közül szinte csak a citrusfélék tartalmazzák, így tavaszra csökkenhet a szintje a szervezetedben.
Legjobb források
- Ribizli.
- Káposzta.
- Citrusfélék.
- Zöldpaprika.
- Csipkebogyó.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Létfontosságú antioxidáns
A C-vitamin - illetve az aszkorbinsav - fontos jellemzője, hogy antioxidáns képességgel is bír. Ez a tulajdonsága a szabadgyökökkel szembeni védekezésben játszik szerepet. A C-vitamin tehát gátolja a daganatképződést, emellett megelőzi a fogínybetegségeket és támogatja immunrendszered működését. Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Rákkutató Intézetének ajánlása szerint napi minimum 225 mg C-vitaminra van szüksége egy felnőtt szervezetének. Ám ha dohányzol, minden szál cigaretta után plusz 50 mg C-vitaminnal kell számolnod.
A vitaminok rendkívül fontosak szervezeted számára, éppen ezért nem hiányozhatnak a mindennapi étkezésekből. De vajon mik is pontosan és milyen a hatásmechanizmusuk? Mely vitaminok fordulnak elő az egyes ételeinkben? A nélkülözhetetlen vitaminok című könyve célja, hogy egy olyan megbízható és gyakorlati vezérfonalat kapj, mely mindezekre a kérdésekre választ ad.
Kiadja a Kossuth Kiadó.
Ára 1200 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- vitamin
Szívvédő, rákellenes, bőrszépítő
- táplálkozás
- megelőzés