Akármilyen lelkesen takarít valaki, bizonyos helyek, egyes tárgyak könnyen elkerülhetik a figyelmét. A lakás számos pontja marad koszos azért, mert az ember nem akar kárt tenni egyes dolgokban, vagy mert meg sem fordul a fejében, hogy azok koszosak is lehetnek.
Ezek a ritkán tisztított tárgyak könnyen adhatnak otthont baktériumoknak, gombáknak, és segíthetik a betegségek terjedését, ezért érdemes külön észben tartani őket.
Gyakrabban kéne takarítani
A zuhanyfüggöny vagy éppen a villanykapcsoló nemcsak azért különösen baktériumgazdagok, mert ritkán takarítják őket. Az itt felsorolt tárgyak java különben is ideális lenne arra, hogy a betegségeket továbbadja, és a ritka takarítás ezen csak ront. Azonban egy kis odafigyeléssel és némi tisztítószerrel könnyen orvosolható a probléma.

A távirányító a családban mindenkinek megfordul a kezében, és mivel ritkán takarítják, általában tetemes mennyiségű kosz gyűlik össze rajta a gombok között. Ez a zsíros szennyeződés tökéletes táptalaj a baktériumoknak, amellett rongálja a készüléket is, ezért időnként érdemes áttörölgetni.

A számítógép billentyűzetével és az egérrel ugyanez a helyzet. Laptop esetében ez bonyolultabb, de a klasszikus billentyűzetet néha érdemes szétszedni, és kifújni belőle a port, nehogy sérüljön az elektronika.

A kilincsek tehetőek felelőssé az érintés útján terjedő megbetegedések jó részéért. Bár ezeket gyakrabban takarítják, messze nem elég gyakran.
Fotó: Visit Roemvanitch / Getty Images Hungary

Az ember nem is gondolná, hogy a díszpárna is elkoszolódhat, hiszen nincs a szó szoros értelmében használatban, de még így is érintkezik a ruhákkal, ráadásul ha ráfekszünk, a haj természetes olajai és a nap közben összeszedett szennyeződések is átkerülhetnek rá, így érdemes rendszeresen mosni a huzatokat.

A mobiltelefon az egyik legkoszosabb tárgy a környezetünkben. Pláne, amióta az emberek java a mosdóra is magával viszi. Kellemetlen fertőzéseket hordozhat. Érdemes gyakran tisztítani az érintőképernyőt.
Fotó: milicad / Getty Images Hungary

A Coloradói Egyetem kutatói azt találták, hogy a nejlon zuhanyfüggönyön összegyűlt szappan szennyeződés olyan mikrobáknak adhat otthont, mint a Sphingomonas és a Methylobacterium, melyek akár légúti megbetegedéseket is okozhatnak.

A fürdőszobaszőnyeg pedig azért okozhat gondokat, mert igazából sosincs lehetősége teljesen kiszáradni, ezért tökéletes táptalaj a penésznek és más gombáknak. Időnként érdemes elmosni, és hagyni, hogy megszáradjon.

A lámpakapcsoló hasonló gondok forrása lehet, mint a kilincs, de még ritkábban kerül a közelébe tisztítószer. Mivel a műanyag burkolat mögött elektronika működik, az emberek hajlamosak halogatni a kapcsoló takarítását, így utat engednek a fertőző betegségeknek.

A női táskák, még ha nem is látszik rajtuk, borzasztó sok mindennel találkoznak életük során. De hiába vigyáz az ember, hova teszi le őket, még úgy is tetemes mennyiségű koszt szednek össze. Fontos a rendszeres tisztításuk. Főleg a fülüket érdemes időről időre lemosni, a kutatók szerint ugyanis ez a legmocskosabb rész.
A képek forrása: Getty Images Hungary