Így terem majd gazdagon a balkonkert: paradicsom, paprika és uborka is termeszthető a kertész szerint

Paprika, paradicsom, padlizsán és uborka is termeszthető balkonon.

Balkonkert létesítése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nagyvárosban élők közül keveseknek van művelhető kiskertje, de a zöldségtermesztés balkonkertben is megoldható.

Így tehát a maga termesztette paradicsom, padlizsán vagy paprika ízét az is megtapasztalhatja, aki társasházban lakik. Nem is beszélve az élményről, amit a zöldség felnevelése jelent. Természetesen az erkélyen létesített kertecske csak akkor váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha megfelelően alakítják ki, és gondozzák: Megyeri Szabolcs kertész tanácsaival segít elindulni.

- Az erkélyeken eddig is szinte mindenki nevelt dísznövényeket, pár tő muskátlit például, azonban ha balkonkertészkedésről beszélünk, akkor nemcsak virágok, hanem zöldségek vagy fűszernövények nevelését is értjük a kifejezés alatt. Az évről évre egyre divatosabb balkonkertészkedés igényel némi előkészületet és átgondolást, ráadásul ha balkonzöldségeket nevelünk, más eszközökre és módszerekre lesz szükség, mint eddig - mondta el elöljáróban Megyeri Szabolcs.

Balkonkert létesítése

A kertész szerint az első lépés a terepszemle. Fel kell mérni, mennyi hely áll rendelkezésre a megálmodott kiskerthez. A kisebb terület szerencsére nem lehet akadály.

- Túl kicsi balkon nincs, akár egy apró kilépő vagy franciaerkély is alkalmas a kertészkedéshez, de mindig vegyük figyelembe szokásainkat! Ahol a háziak sokat tartózkodnak kint, inkább kisebb helyigényű növényeket érdemes választani, amennyiben azonban az erkély kihasználatlan terület, vagy csak amolyan tárolószerűség, jöhet több, vagy nagyobb helyigényű zöldség, de lehet méretesebb, lombosabb dísznövényeket is telepíteni. Vegyük számításba a terület adottságait (huzatosság, szélvédettség, napsütéses órák száma), és ezek alapján válasszunk növényt - tanácsolja.

A kertész szerint mindig az az elsődleges, hogy a növény igényei teljesüljenek. Ha ez nem így van, akkor a növény nem fejlődik rendesen, nem hoz sem termést, sem virágot.

- Az optimális helykihasználás érdekében egy ültetési vázlatot is felskiccelhetünk, nem elfeledkezve arról, hogy az elültetett növények felfelé és oldalra is terjeszkedni fognak, tehát mindig a kifejlett méretet vegyük alapul. Szűk erkélyeken nyerhető hely, ha felfelé építkezünk, vagyis a falra, oldalsó térelválasztóra aggatunk virágládákat, kaspókat. Szintén bővíthető a terület, ha a ládákat a korlát külső részére akasztjuk, de ilyenkor a rögzítés legyen masszív, nehogy egy vihar vagy szélroham lerángassa a növények lakhelyét - javasolja Megyeri Szabolcs.

Kellékek, segédanyagok beszerzése

Egyértelmű, hogy megfelelő eszköztár nélkül az ember kard nélküli lovagnak fogja érezni magát, így aztán a tervek elkészülte után esedékes a szükséges kellékek és eszközök beszerzése.

- Amennyiben most vágunk bele először a balkonkertészkedésbe, pár alapvető dolgot mindenképpen meg kell vásárolni az induláshoz. A legfontosabb talán az ültetőláda vagy a virágcserép, de balkonra különösen praktikusak az úgynevezett önöntöző ládák, melyekkel az öntözések száma csökkenthető, így például nyaraláskor kisebb eséllyel száradnak ki a növények. Szükség lesz még zsákos, általános termő- vagy virágföldre, és a tápanyagok (komposzt, (mű)trágya vagy különféle tápoldatok) sem maradhatnak ki. Nem kell megijedni, sem a komposzt, sem a szerves trágya nem kellemetlen szagú, nem fognak gondot okozni! A műveléshez szerszámok is elengedhetetlenek, a balkon mérete, jellege miatt kisebb, könnyebb darabokat kell majd szerezni, például ültetőkanalat, gereblyét, lapátot, valamint öntözőkannát. Tréfásan hangzik, de akár egy gyerekeknek való, jobb minőségű homokozókészlet is megteszi!

Jó ötlet mulcsot is venni, ami az öntözések hatékonyságát növeli, védi a növényt a napsütés ártalmaitól, és még esztétikailag is nagyot lendít a balkonveteményesen. A mulcsanyag lehet folyami kavics, zúzott kő, faforgács, de a legtöbb esetben fakéregzúzalékot használunk, ebből kapható egyszerűbb, dísztelenebb típus és színes, roppant dekoratív változat is. A mulcsanyagot a ládák földjére kell kiszórni pár centi vastagon, hogy jótékony takaró- és szigetelőréteget alkosson - mondja a kertész.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Magok, palánták, növények

Megyeri Szabolcs szerint a balkonkertészet központi elemei a növények, ez tehát az a terület, ahol ne spórolj! A magokat, palántákat lehetőség szerint ne hipermarketben és élelmiszerboltokban, hanem kertészetben, gazdaboltban vagy ismert piaci árustól szerezd be! Több tanácsot is sorolt.

- Mindig csak egészséges, ép növényeket vigyünk haza, ugyan kedves ötlet megmenteni egy akciós, kókadt példányt, de lehet, hogy az valamilyen betegségtől, kártevőtől gyengült le, és így fertőzést terjeszthetünk szét a balkonon. Számos zöldségfélének van kifejezetten balkonra szánt, strapabíró, kompakt méretű változata, érdemes ezeket keresni, a nevelésük könnyebb lesz, helyigényük pedig visszafogott. Az úgynevezett oltott palánták olyan speciális kertészeti változatok, melyek több fajta legelőnyösebb tulajdonságait ötvözik, és bár áruk a szokásosnál magasabb, jóval kisebb eséllyel lesznek betegek, illetve terméshozamuk kiemelkedő.

A magok vetési útmutatóját (ezt a csomagoláson megtalálni) érdemes precízen betartani, az előírt vetési mélységet, tőtávolságot ne változtassuk meg! Ne feledjük, hogy zöldségek esetében a vetés, ültetés csak az első lépés, a folyamatos gondozásnak nem szabad elmaradnia! Balkonokon a gyomokkal és a rovarkártevőkkel általában kevés a teendő, a fő tennivalók az öntözés és a tápanyagok pótlása. Kezdőknek jó tanács, hogy először kevesebb példánnyal és könnyen nevelhető fajtákkal, például egyszerűbb zöldségekkel (paprika, paradicsom, fejessaláta, retek, uborka, padlizsán) vagy könnyen nevelhető fűszernövényekkel (bazsalikom, oregánó, zsálya) esetleg gyógynövényekkel (kamilla, körömvirág, levendula) próbálkozzanak, így az első sikerélmények után a több törődést igénylő fajtákhoz is kedvet kapnak majd - mondja.

Végül egy kis illemtan

A kertész figyelmeztet, hogy bár a balkonkertészkedés nagyszerű elfoglaltság, társasházi, panelházi környezetben olykor a közvetlen szomszédok nem örülnek az új hobbinak.

- A konfliktusokat elkerülendő, az öntözővizet ne hagyjuk lecsorogni, használjunk alátéttálcát, vagy helyezzük a korlát belső oldalára a ládákat, cserepeket. Ügyeljünk arra, hogy ne peregjen le föld, ne hulljanak le levelek vagy a növénymetszés maradékai. Jó ötlet magas peremű ládákat, edényeket használni, hogy a megfelelő mennyiségű föld beletöltése után maradjon még úgynevezett víztér, vagyis legyen helye az öntözővíznek.

A kúszó, futó növényeket metszéssel tartsuk kordában, hogy ne terjeszkedjenek túl a balkonunkon. Egyes növények erős illatuk miatt irritálóak lehetnek a közvetlen közelünkben élőknek, míg más fajok mágnesként vonzhatnak rovarokat, ami szintén problémát generálhat, ezeket lehetőleg kerüljük - tanácsolja.

39474613 24bae90755568efde5095aca558d58f4 wm

Megyeri Szabolcs

Kertész, kertészmérnök, blogger: látható a kertben tevékenykedve, amint a számítógép előtt dolgozik, illetve különböző médiafelületeken is ad interjút szakmai témákban. Emellett előadásokon is lehet vele találkozni akár élőben, akár videócsatornáját követve.

Így lesz életerős a palánta

Korábban arról kérdeztük Megyeri Szabolcsot, hogyan lesz életerős a palánta. Válaszait a következő cikkben találod.

Hogyan lesz igazán életerős és masszív a palánta? Megyeri Szabolcs kertészt kérdeztük

A palánta akkor lesz életrevaló, ha megfelelő az ültetés és a gondoskodás.

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük