Hány kávét szabad inni terhesen vagy szoptatás alatt? Ennyi a napi koffeinadag
Nem kell lemondani a kávéról a terhesség alatt, csak tudd, hogy mennyit fogyaszthatsz.
Ahogy a terhességi teszt pozitív lesz, az örömbe rögtön vegyül némi aggodalom és számtalan kérdőjel is. Ha a kismama nem azzal töltötte a teherbe esést megelőző hónapokat, hogy minden várandóssággal kapcsolatos infónak alaposan utánaolvasott, tisztában van ugyan a zéró cigi és alkohol szabályával, de a kávéval kapcsolatban már kérdések merülhetnek fel.
Mennyi koffein fér bele egy várandós nő napi étrendjébe? És egyáltalán hány milligramm koffeint tartalmaz egy csésze kávé?
Miért veszélyes a koffein a babára?
Bár a kávé számos pozitív egészségügyi hatással bír - többek között antioxidáns tulajdonságú, csökkenti szívbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát -, fontos a mértékletes fogyasztás. A túlzott koffeinbevitel a méhben és a méhlepényben lévő erek összehúzódását okozza, minek következtében csökken a magzat vérellátása, gátolja a baba növekedését. Kutatók úgy vélik, hogy a túl sok koffein megzavarja a magzat stresszhormontermelését, a születést követően veszélyezteti a baba gyors súlygyarapodását, a későbbiekben pedig növeli az elhízás, cukorbetegség, valamint a szívbetegség kockázatát.
Mennyi koffeint ihat a kismama?
Jó hír, hogy ha rendszeresen fogyasztasz kávét, nem kell lemondanod róla a várandósság alatt sem, pusztán ügyelni kell a mennyiségi korlátra. Az American Pregnancy Organization javaslata szerint a kismamáknak arra kell ügyelniük, hogy a napi koffeinfogyasztásuk ne haladja meg a 200 mg-ot. Ebben a mennyiségben azonban benne vannak más koffeint tartalmazó táplálékok is. Az alábbiakban sorra vettünk néhány ilyet.
Italok koffeintartalom szerint
- 2 dl kóla: 20 mg
- 1 dl fekete tea: 20 mg
- 1 kapszulás kávé: 40-130 mg
- 1 csésze forró csoki: 10-20 mg
- 1 dl eszpresszó és hosszú kávé: 40-70 mg
A várandósság idején a szervezet számára több időt vehet igénybe, míg lebontja a koffeint, így az tovább maradhat a véráramban. Ha azonban nem léped át a napi 200 mg-os küszöbértéket, nem lehet baj. Természetesen nem feltétlenül szükséges kicentizni, ha csak napi egy tejeskávét iszol, az sem baj. Az extra magas koffeintartalmú energiaitalokat pedig lehetőleg felejtsd el a várandósság és a szoptatás idején.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A brazíliai Pelotas Egyetem kutatói 900 olyan gyermeket vizsgáltak, akiknek édesanyja a várandósság idején fogyasztott koffeint. Azt találták, hogy a terhesség alatti koffeinfogyasztás nem befolyásolta a babák alvását a születésüket követő három hónapban. Szoptatós édesanyákat is vizsgáltak ebből a szempontból, és hasonló eredményre jutottak. Tehát koffeinfogyasztás tekintetében mind a várandósság idején, mind a szoptatás alatt érdemes tartani a napi 200 mg-os küszöbértéket.
Mire jó a kávézacc?
Al-Nizar a szárított leveleket és tányérokat gyakran vászonként használja, kezei közül hihetetlen érzékenységgel és kreativitással megkomponált kávéillatú művek kerülnek ki.
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- kávé
- egészséges étkezés
3 kávézási szokás, ami évekkel rövidítheti le az életet: sokan elkövetik ezeket a hibákat
- kávé
- egészséges étkezés