A vesekő tünetei és kezelése

A vesekő szinte már népbetegségnek számít. De honnan ismerheted fel, és mit tehetsz ellene? Ismerd meg a lehetőségeket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fejlett országokban a kövesbetegségben szenvedők száma évről évre emelkedik. A vesekövességben elsősorban 30 és 60 év közötti, fehér férfiak érintettek, közülük is a fejlett országokban élők. A leggyakoribb kőféleség a kalcium-oxalát kő, mely keveredhet kalcium-foszfáttal vagy húgysavval. Sajnos, ez a betegség kiújulásra hajlamos.

Mitől lehet veseköved?

A jólétre jellemző fokozott só-, fehérje- és szénhidrátbevitel egyértelmű oka az egyre gyakoribb vesekőnek. A rohanó életmód miatt sokszor előnyben részesítjük a kész és félkész élelmiszereket, cukros, tartósított üdítőket - ezek jelentős foszfátterhelést jelentenek a szervezetnek -, ezeken kívül pedig alig iszunk egyrészt egészséges, másrészt elegendő folyadékot. Emiatt a szervezetben nagy mennyiségű savas anyag képződik. Ha a fehérjék emésztése tökéletlen, káros anyagcseretermékek halmozódnak fel, ennek következtében a vér pH-ja eltolódik, vagyis savasodás - krónikus metabolikus acidózis - jön létre.

A túlsavasodás miatt sok értékes ásványi anyag és nyomelem oldódik ki a csontozatból - csontritkulás -, és ürül ki a veséken át a vizelettel, melynek szintén változik a pH-ja és a telítettsége. Tovább rontanak a dolgon bizonyos betegségek - mellékpajzsmirigy-, csontbetegségek, bélgyulladások, elhízás, kalciumszegény étrend, felszívódási zavarok -, hiányállapotok- kálium-, magnézium- és B6 -vitamin-hiány, alacsony vizelet-citrát-tartalom -, illetve egyes gyógyszerek - savkötők, néhány vízhajtó, nagy dózisban fogyasztott C-vitamin.

Tudtad? A kevés folyadékbevitel miatt sűrű, kis mennyiségű, koncentrált vizelet képződik, mely könnyen túltelítetté válhat, és ekkor megindul a kikristályosodás, vagyis a kőmag képződése. Ezután már csak idő kérdése a növekedés üteme és a kézzelfogható kő, illetve a panaszok kialakulása.

A vesekő tünetei

A leggyakoribb tünet az adott terület fájdalma, ami lehet:

  • deréktájéki
  • rézsútosan lefelé, a lágyékhajlatba sugárzó
  • a combba sugárzó.

A fájdalom legtöbbször görcsös, de lehet tompa, hullámzó erősségű is, mely vizeléskor fokozódik, gyakran a vizelet is véressé válik. A görcsös fájdalom olyannyira megerősödhet, hogy vizelési képtelenség alakulhat ki. Az általános rosszullét mellett gyakori a hányinger, hányás, verítékezés, szövődményes esetben - befertőződéskor - láz, hidegrázás kialakulása.

Mit tehetsz ellene?

Nagyon lényeges kérdés: mit tegyél, hogy elkerüld az újabb kőképződést?

A legegyszerűbb és leginkább ajánlható módszer a bő folyadékfogyasztás, mely naponta 2,5 liter, de inkább 3 liter folyadék elfogyasztását jelenti. Ez elsősorban alacsony ásványianyag-tartalmú szénsavmentes ásványvíz, zöld vagy vörös tea, illetve gyógytea legyen!

A húgyutakra legkedvezőbb hatású a fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó ánizs, hibiszkusz, bors- vagy fodormenta, kamilla- vagy körömvirág. Ezenkívül használható még a kukoricabajusz, az erdei aranyvessző, a nyírfalevél, a fehér árvacsalán, a pongyolapitypang és - igen óvatosan - a medveszőlőlevél.

Amennyiben veseköved már „mocorog", és panaszt okoz, a görcsoldás érdekében hajts végre vízlökésterápiát! Ez abból áll, hogy egyszerre megiszol 0,5-1iter liter folyadékot, majd pedig - ha fájdalmad engedi - ugrálj egy helyben, intenzíven. Ez a módszer elsősorban a húgyvezetékben vagy a húgycsőben elakadt kő esetén lehet eredményes.

A fehérjék közül részesítsd előnyben a halat, a gombát, a természetes érlelésű sajtokat, a pulykát és a csirkehúst, lehetőleg kerüld a vörös húsokat! Próbálj meg hetente csak egyszer húst enni, étrended nagyobb részét a teljes értékű gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök tegyék ki.

Amennyiben húgysavszinted magas, purinszegény étrendet kell alkalmaznunk: kerüld a belsőségek, a tenger gyümölcsei, a hüvelyesek - bab, borsó, sóska, spenót, rebarbara -, a kávé, tea, alkohol fogyasztását!.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Lúgosítsd szervezetedet zöldségekkel - burgonya, zeller, petrezselyem, spárga -, gyümölcsökkel - eper, meggy, alma -, gyógyvizekkel - Salvus, Balfi, Parádi.

Ha szeretnél még többet megtudni a vesekőről és érdekelnek egyéb betegségek tünetei is, valamint szívesen olvasnál egészséggel kapcsolatos cikkeket, akkor mindenképpen látogass el az InforMed oldalára!
Ezt is szeretjük