A 15-ös szabályt fontos ismerni: így jelzi a test a vércukorszint hirtelen esését

A 15-ös szabály a vércukorszint beállításában segít.

Vércukorszint leesésének jelei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vércukorszint stabilan tartása kiemelten fontos feladat a szénhidrátanyagcsere-zavarral élők számára. Nemcsak az értékek hirtelen megemelkedése, hanem a csökkenése is problémát jelent, a túlzottan alacsony vércukorszint a hipoglikémia, ami potenciálisan veszélyes állapot, akár ájuláshoz is vezethet.

Az alacsony vércukorszint az esetek többségében könnyen kezelhető, ehhez azonban fel kell ismerni a jeleket, és a további teendőkkel is tisztában kell lenni.

A vércukorszint leesésének jelei

Hipoglikémiáról akkor beszélhetünk, ha a vércukorszint 3,9 mmol/l alá esik. Ez több okból is előfordulhat, jellemző például inzulinkezelésben részesülő cukorbetegeknél a kelleténél több gyógyszer alkalmazásakor. Ritkábban egyes gyógyszerek, hosszas éhezés, jelentős fizikai megterhelés, nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása, illetve bizonyos kórképek talaján is kialakulhat. 

Alacsony vércukorszint mellett a szervezet nem tud megfelelően működni, változatos tünetek jelentkeznek, amiket a helyzet időben történő orvoslása érdekében muszáj felismerni. A figyelmeztető jelek a következők lehetnek:

  • sápadtság,
  • remegés,
  • izzadás,
  • fejfájás,
  • éhség,
  • hányinger,
  • gyors vagy szabálytalan szívverés,
  • fáradtság,
  • idegesség, 
  • koncentrációzavar,
  • szédülés,
  • az ajkak, a nyelv vagy az arc bizsergése, zsibbadása.

Súlyosabb esetben a fentieken túl zavartság, szokatlan viselkedés, a rutinfeladatok elvégzésének képtelensége, koordinációzavar, zavaros látás, elmosódott beszéd jelentkezhetnek. Az állapot eszméletvesztéshez, görcsökhöz, sőt kómához vezethet. Cukorbetegség esetén fontos az orvosi előírások betartása, a rendszeres vércukorszintmérés, az egyenletes vércukorszintet lehetővé tevő étrend követése. Ha valaki nem tud róla, hogy érintené a betegség, időről időre mégis úgy érzi, hogy leesik a vércukorszintje, javasolt szakemberhez fordulnia a problémával. 

A 15-ös szabály

Az alacsony vércukorszint jeleinek tapasztalásakor cselekedni kell. A nemzetközi gyakorlatban bevett módszer ilyenkor az úgynevezett 15-ös szabály követése, de itthon is egyre gyakrabban találkozni az ajánlással. Ennek lényege, hogy a hipoglikémiás panaszokat követő vércukorszintmérés után, amennyiben beigazolódott a gyanú, 15 gramm gyors felszívódású szénhidrátot kell fogyasztani, majd ismét ellenőrizni kell az értéket.

Ha még mindig alacsony, újra 15 gramm gyors felszívódású szénhidrát bejuttatása javasolt, majd ismételt mérés. (Ez a kívánt számok eléréséig folytatható.) Amennyiben sikerült a korrekció, érdemes a lassú felszívódású szénhidrát beviteléről is gondoskodni, hiszen a gyors felszívódásúak hirtelen megemelik a vércukorszintet, amit általában egy gyors süllyedés is követ. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos, hogy ilyenkor az egyébként előnyben részesített diétás termékek nem megfelelőek. A vércukorszint rendezéséhez fél pohár gyümölcslé, fél pohár hagyományos, cukros üdítő, szőlőcukor, gyógyszertárban kapható glükóztabletta, esetleg egy pohár tej vethető be. A rostok és a zsírok lassítják a szénhidrát felszívódását, így az ezeket is tartalmazó táplálékok nem jók akkor, amikor az értékek gyors helyreállítására van szükség. Ezért nem jelent optimális választást például a zsírokban is gazdag csokoládé. 

8 reggeli, ami stabilizálja a vércukorszintet, és órákra eltelít

Különösen a szénhidrátanyagcsere-zavarokkal élők számára fontos, hogy mi kerül reggel a tányérjukra, persze náluk az egyéni érzékenység is döntő. Mivel ilyenkor még rosszabb az inzulinérzékenység, mint, mondjuk, délben, ajánlott olyan táplálékokat választani, amelyek - főként - lassú felszívódású szénhidrátot tartalmaznak, illetve sok bennük az emésztéssegítő és vércukorszintet stabilizáló rost.

8 reggeli, ami stabilizálja a vércukorszintet, és órákra eltelít: emésztéssegítő rostokban gazdagok

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük