Magas a vérnyomásod? Súlyos szervi ok is meghúzódhat a háttérben
Nemcsak a magas, hanem az ingadozó vérnyomást is javasolt kivizsgáltatni.
Aki magas vérnyomásra gyanakszik, nem elégedhet meg az otthoni méréssel, ahogyan a szakszerű kivizsgálás is számos egyéb vizsgálatot tartalmazhat.
Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája a komplex szemlélet jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Szervi bajok lehetnek a magas vérnyomás mögött
A magasvérnyomás-betegség kiindulópontjának megismerésében a nagylabor-vizsgálatnak komoly szerepe van. Segít kideríteni, hogy esetleg valamely szervi probléma - akár vese- vagy pajzsmirigybetegség - okozza-e a magasabb vérnyomást. Az ezzel együtt járó koleszterinszint-emelkedést is detektálja, ahogyan a vércukor szintjét is megállapítja, hiszen a cukorbetegség gyakran együtt jár vérnyomásproblémákkal is.
Nem elég csak a nyugalmi mérés
A vérnyomás gyakran csak időszakosan emelkedik meg, tehát lehet, hogy éppen a mérés pillanatában normális, máskor viszont kiugrások tapasztalhatók. Előfordul, hogy éjszaka magasabbak a vérnyomásértékek, amiről a nappali egy-két mérés nem tájékoztat. Gyakori jelenség a fehérköpeny-szindróma is, amikor a páciensnek éppen az orvos által mért értéke lesz magas a rendelői körülmények miatt.
Az érrendszerednek, a vérnyomásodnak és a szívednek is hatékonyan segítenek ezek a teák. Fogyaszd őket naponta, ha teheted.
A minél átfogóbb eredmények miatt fontos lehet a 24 órás vérnyomásmérés, az úgynevezett ABPM. Ezzel kiderül, hogy milyen vérnyomásértékei vannak a páciensnek a munkahelyén, az egyes napszakokban, fizikai aktivitás során és pihenés közben. A mérés során a páciens karján elhelyezett vérnyomásmérőt összekötik egy kis övtáskaméretű eszközzel, amit 24 órán keresztül viselnie kell. A műszer 15-30 percenként rögzíti a mért adatokat, amelyeket aztán számítógép segítségével elemezni lehet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az EKG szükséges kiegészítő vizsgálat
Az EKG-vizsgálat a szív állapotáról ad pontos képet az elektromos aktivitásán keresztül. Mérhető vele a percenkénti szívverések száma, szabályossága, a szív ingerképzése, ingervezetése, ingervezetési zavarok, ritmuszavarok, a szívizomzat oxigénhiánya és károsodása. Az orvos feladata tisztázni azt is, hogy elsődleges vagy másodlagos hipertóniáról van-e szó.
A kiegészítő vizsgálatok is segíthetnek
Mivel az elhízás nagyon komoly rizikófaktora a magas vérnyomásnak, ezért a BMI, vagyis testtömegindex-számítás fontos kiegészítő vizsgálat. Javasolt a hipertóniával összefüggésben az erek állapotát ellenőrizni. Erre szolgál az arteriográfia, amely az érfal merevségét és rugalmasságát méri, így még a tünetek jelentkezése előtt felismerhető az érfal meszesedése. A magas vérnyomás kezelésében kitüntetett szerepe van a komplex vizsgálati csomagnak, hiszen csak a pontos diagnózisra és a rendszeres utánkövetésre épülhet eredményes terápia.
OLVASD EL EZT IS!
- magas vérnyomás
- stressz