Az egyikük mérgező! Képeken 10 gyógynövény, amit könnyű összetéveszteni

Tavasztól őszig gyakoribbak a mérgezéses balesetek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt években mind nagyobb népszerűségnek örvend a számos pozitív egészségügyi hatással bíró medvehagyma, melyet azonban levele alapján könnyű összetéveszteni más - mérgező - növényekkel. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan gyógynövényt, amelynek létezik úgymond veszélyes párja a természetben. Lapozd át az alábbi galériát, és segítünk megkülönböztetni egymástól a növényeket!

A bal oldali képen látható medvehagyma - Allium ursinum - mérete nem haladja meg a 20-25 centimétert, levelei fokhagymaillatúak. A medvehagyma levelei három-négy centiméter szélesek, ívesen visszahajlók. Bár a jobb oldali képen látható gyöngyvirág - Convallaria majalis - levelei is visszahajlanak, azok jóval szélesebbek, mintegy hat-tíz centiméteresek. Tudj meg többet a témáról!

A jobb oldali képen látható mérgező őszi kikerics - Colchicum autumnale - is könnyen összetéveszthető levelei alapján a medvehagymával. A virágzásuk ideje azonban eltérő: a medvehagyma tavasszal, a kikerics - ahogyan neve is mutatja - ősszel virágzik.

Fotó: wikimedia.org, Llez

A bal oldali képen látható fekete bodza - Sambucus nigra - fehér virágzatából készült szörpöt mindenki jól ismeri, de érett termése is fogyasztható. Igen könnyű azonban összetéveszteni a hányást, hasmenést okozó gyalogbodzával vagy más néven földi bodzával - Sambucus ebulus. A két növény közötti legjellemzőbb különbségek: míg előbbi fás szárú, és ágai lefelé hajlók, addig utóbbi légyszárú, és ágai felfelé állnak.

Fotó: wikimedia.org

A bal oldalon látható fehér akác - Robinia pseudoacacia - ismert köhögéscsillapító, gyomorsavképzést serkentő növény, míg a jobb oldalon lévő sárga akác, vagy más néven aranyeső - Laburnum anagyroides - erősen mérgező alkaloidokat - citizint, laburnint - tartalmaz. Megkülönböztetni legkönnyebben a virágzatuk eltérő színéről lehet.

Bár a bal oldali képen látható gyermekláncfű vagy más néven pitypang - Taraxum officinale - nem különösebben hasonlít a jobb oldali kutyatejhez - Euphorbia serrata -, mégis fontos megemlíteni, mert a köztudatban nevük alapján keverik őket: sokan a pitypangot kutyatejfélének tartják. Míg a gyermekláncfű értékes C-vitamin-forrás, addig a kutyatej bőrrel érintkezve irritációt okozhat.

Fotó: wikimedia.org, Llez; wikipedia.org, Alvesgaspar

Mérgező szabadéri növények

Kattints az alábbi videóra, ha szeretnél megismerni még több veszélyes növényt, és hallgasd meg a gyermekorvost a témában!

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük