4 dolog, amivel megelőzhető a demencia: egyre több embert érint az időskori elbutulás

A megkérdezettek több mint fele aggódik, hogy demens lesz idős korára.

Demencia és Alzheimer
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Alzheimer-kór és a demencia világszerte súlyos népegészségügyi probléma: a betegségek a 21. század legkritikusabb demográfiai kihívását és legjelentősebb egészségügyi-társadalmi krízisét jelentik.

A betegség előfordulása közvetlen összefüggést mutat a népesség globális elöregedésével, mivel a magas életkor az Alzheimer-kór legfőbb rizikófaktora.

Csökkenteni kell a demencia rizikófaktorait

A 2014. évi Alzheimer-világjelentés már meggyőző bizonyítékot közölt a demencia rizikójának csökkentésére. A népesség számára fennálló demenciakockázatokat csökkenteni lehet a dohányipar ellenőrzésével, a hatékonyabb megelőzéssel, a magas vérnyomás és a cukorbetegség felismerésével és ellenőrzésével.

A Jelentésben a londoni King’s College professzora, Martin Prince hangsúlyozza, hogy a demenciát még késői életkorokban is ugyanúgy potenciálisan csökkentheti a cukorbetegség és a magas vérnyomás féken tartása, mint a dohányzás beszüntetésére és a szív-érrendszeri megbetegedések csökkentésére tett intézkedések.

A cukorbetegség kockázati tényező

A cukorbetegség 50%-kal emelheti a demencia rizikóját. Mivel a túlsúlyosság és a fizikai aktivitás hiánya fontos kockázati tényezők a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásában, emiatt szintén célterületek.

Míg a magas jövedelmű országban az emberek szív-érrendszeri egészségállapota javul, sok alacsony és közepes jövedelmű ország állampolgárai növekvő mértékben vannak kitéve szív-érrendszeri rizikótényezőknek, emelkedik esetükben a cukorbetegség, a szívbetegség és az infarktusok előfordulási mutatója.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A dohányzás is az egyik fő ok

A dohányzás elhagyása erősen összefügg a demenciakockázat csökkenésével. Azok a tanulmányok, amelyek a 65 éves és idősebb korosztályban vizsgálták a demencia előfordulást, azt mutatják, hogy a volt dohányosok is hasonló rizikóval számolhatnak, mint a nemdohányzók. Azok, akik továbbra is dohányoznak, sokkal magasabb rizikót vállalnak.

Aki az idős kort egészségesebb aggyal éri meg, valószínűleg tovább él boldogabb és önállóbb életet, és sokkal kisebb az esélye arra, hogy kifejlődik a demencia. Az agy egészségének támogatása egész életen át fontos, de különösen fontos a középkorúak esetében, mert az agyi elváltozások már évtizedekkel a tünetek megjelenése előtt elkezdődhetnek.

Hihetetlen képek mutatják meg, hogy miként érzékeli a világot egy egészséges és egy alzheimeres aggyal rendelkező ember. 

Végül csak egy torz arc maradt: megdöbbentő képek az alzheimeres festőtől

Nézegess képeket!

Elolvasom

A szociális tényezők is számítanak

A legtöbb ember nincs tudatában azoknak a tényezőknek és tevékenységeknek, amelyek potenciálisan csökkentik a demencia kockázatát. Hat emberből alig egy tudta, hogy a barátokkal és a családdal való szociális kapcsolata csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát. Kevesen tudják,  hogy a fizikai aktivitás csökkenti a kockázatot és segít a memória megőrzésében. A felmérés azt is feltárta, hogy több mint kétharmada a megkérdezetteknek aggódik, hogy későbbi életszakaszában demenssé válik.

A szakorvosok szerint az életkor és a génállomány a betegség rizikófaktorai, de a dohányzás mellőzése, az egészségesebb étkezés, a sport, a jó oktatás, az ember agyának aktívan tartása és tornáztatása is közrejátszik a demencia kialakulási esélyeinek minimalizálásában. 

Ezt is szeretjük