A mindennapos utazás általában nem tartozik az emberek kedvenc elfoglaltságai közé. Kapkodás, tömeg és gyakran igencsak elhanyagolt állapotban lévő aluljárók, pályaudvarok - egyik sem hangzik túl jól.
Bizonyos helyeken azonban más a helyzet: egy-egy metrómegállóba betévedni olyan, mintha az ember egy egészen más világba csöppent volna, némelyik szinte igazi műalkotásnak tekinthető.
Futurisztikus vagy ódivatú
Bár ízlés dolga, hogy ki mit tart szépnek, az egészen biztos, hogy ezek a metrómegállók olyan építészeti megoldásokkal és dekorációkkal rendelkeznek, amelyek minimum különlegesnek nevezhetők. Van, amelyik futurisztikus enteriőrrel és vidám színekkel várja az ingázókat, máshol mintha megállt volna az idő, és inkább idéz egy elegáns 19. századi csarnokot, mintsem egy mai megállót.
Számos listát készítettek már az elmúlt években, amelyek nagyjából ugyanabból a pár tucat megállóból szemezgetnek - van olyan összeállítás, amelyikben egy magyar megálló, nevezetesen a Szent Gellért tér - Műegyetem metróállomás is az elsők között jelenik meg. A legszebbekből válogattunk most mi is tízet!

A budapesti 4-es metró több megállója csodaszép látvány, de a külföldiek általában a Szent Gellért térit emelik ki. A falakat borító gyönyörű mozaikcsempe tervezője Komoróczky Tamás.
Fotó: <b><a id="hyperlink_fc47f9712ae474ed752a7e18b2ff32d4" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Metro_4,_M4,_Line_4_(Budapest_Metro),_Szent_Gell%C3%A9rt_t%C3%A9r_%C3%A1llom%C3%A1s.jpg" target="_blank">Varius</a></b> / Wikipedia

Az állomást a víz tematikája uralja, amely a Dunát és a gyógyvizet jelképezi. A fény látszólag hullámzóvá teszi a belső tér mozaikjait. Különlegesek a Konstantin Grcic-féle Chair One székek is.
Fotó: Indafotó/<a id="hyperlink_2dc462fccec55ef09275d280499f16ee" href="https://indafoto.hu/irenne56" target="_blank">irenne56</a>

Lisszabonban is van bőven csodálatra méltó megálló: Olaias metróállomást 20 éve nyitották meg, és olyan, mintha egy modern művészeti múzeum lenne.
Fotó: Getty Images

A Stockholmban található Radhuset megállóban tartózkodni olyan, mintha egy izzó barlang gyomrába utazna az ember.
Fotó: Getty Images

A szentpétervári Avtovo megálló az 1955-ben megnyitott metróvonal abszolút látványossága, itt nehéz elhinni, hogy a 21. században metrózik az ember.
Fotó: <b><a id="hyperlink_a5ce4442c22f57f2e5ac14d0c1b881e2" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Metro_SPB_Line1_Avtovo.jpg" target="_blank">Alex 'Florstein' Fedorov</a></b> / Wikipedia

A világ egyik legkülönlegesebb metrómegállója Tajvanon, Kaohsiung kikötővárosban van, ahol a fő látványosság a hatalmas Fénykupola.
Fotó: Getty Images

A nápolyi Toledo állomás valami lenyűgöző, nemzetközi építészeti díjat is nyert.
Fotó: Getty Images

Ez a Bulgária fővárosában, Szófiában található metrómegálló egy hangulatos utcai sétányt idéz, és szinte visszarepít az időben.
Fotó: Getty Images

Elsőre nehéz kitalálni, de ez a futurisztikus metró Kazahsztánban, Almati városban található, és csak pár éve nyílt.
Fotó: <b><a id="hyperlink_26ef271960d689d3cb14e2bb93c1f691" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F_%D0%91%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%83%D1%80_-_%D0%90%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%8B.jpg" target="_blank">Petar Milošević</a></b> / Wikipedia

A müncheni Candidplatz metrómegállóban a színek játéka kíséri az utazót.
Fotó: Grafissimo / Getty Images Hungary

Márványtermek, mozaikok, elegáns csillárok: a moszkvai Kievskaya alig hasonlít egy metrómegállóhoz.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Borító- és ajánlóképek forrása: Indafotó/ati51.)