Ez a világ legrégebben működő étterme - A madridi vendéglátóegységben majdnem 300 éve falatoznak

Hemingway és Goya is megfordult benne.

A világ legrégebben működő étterme
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor a történelem misztikuma és a gasztronómia iránt érzett szenvedély keveredik: az 1725-ben nyílt, madridi Restaurante Botín benne van a Guinness-rekordok Könyvében mint a világ legrégebben működő étterme.

"Fent ebédeltünk Botinéknál" - írja Ernest Hemingway, A nap is felkel (1926) című regényében. "Ez az egyik legjobb étterem a világon. Sült malacot ettünk és rioja alta-t ittunk" - folytatja.

A világ legrégebben működő étterme

Nos, ugyanezt több mint egy évszázaddal a regény után ma mi is megtehetjük. Az 1725 óta működő éttermet egy Jean Botin nevű francia és osztrák felesége alapította. Mivel Botinéknak nem született gyermekük, ezért az éttermet Botin asszony unokaöccsének adták át, aki átkeresztelte Sobrino de Botínra - mivel a sobrino spanyolul unokaöcsöt jelent.

GettyImages-984927446
Fotó: picture alliance / Getty Images Hungary

Bár a világon rengeteg étterem van, ami több száz éves múltra tekint vissza, a madridi vendéglátóhely érdekessége, hogy megnyitása óta szünet nélkül működik, és a belső tereken sem változtattak semmit. Aki tehát idetér, valódi időutazásban lehet része. Az étterem ezenfelül ugyanazt a receptúrát alkalmazza, kemencéjükben folyamatosan ég a láng.

A ház egyik specialitása a a cochinillo asado (sült szopós malac), amit a már fent említett Hemingway is megnevezett művében. Nem csak az író fordult meg az étterem falai közt, Francisco Goya spanyol festő például pincérként dolgozott itt, mielőtt a művészet felé fordult.

GettyImages-984927342
Fotó: picture alliance / Getty Images Hungary

Természetesen, mivel az étterem tradicionális konyhát visz, a csülkök, burgonyák és sonkák száma végtelen, így a vegetáriánusok kevés ínyükre valót fognak találni. Sanchéz Álvarez, a Botín helyettes vezetője elárulta, az étterem tartja a hagyományokat és a recepteket, minden pontosan ugyanúgy történik, mint régen - szerinte az étterem különlegessége pont ebben rejlik. 

A sertéshúsra fűszerek, vaj, bor és só kerül, majd lassan háromszáz éve mindennap ugyanabba a kemencébe teszik be a húst, amit ropogós bőrrel tálalnak. - A kemencét éjszaka mindig melegen kell tartani, hogy reggel készen álljon a sütésre - mondta Álvarez a Great Big Story videójában.

Ady Endre és Kabir Bedi is megfordult a legendás budai étteremben: 10 eltűnt épület, amiért vérzik a szívünk

Ezek a ledózerolt épületek ma Budapest kincsei lehetnének.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük