4 káprázatos kisváros elképesztő mélységek felett

Vonzanak a lehengerlő látvánnyal bíró helyek? Nézd meg ezt a négy hihetetlen várost!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg Földünk legtöbb pontján a helyiek igyekeznek a legbiztonságosabb terepet megtalálni az otthonteremtésre, vannak városok, melyek lakói az adott körülményekhez igazodva és a természet akarata előtt fejet hajtva lélegzetelállító mélységek peremére építették házaikat. A következő négy városnak - köszönhetően megdöbbentő elhelyezkedésének és csodálatos panorámájának - nincs párja a világon.

Bonifacio városa

A bikaviadalok őshazája: Ronda, Spanyolország

A 750 méterrel a tengerszint felett elhelyezkedő Ronda városa lenyűgöző műemlékekkel várja a látogatókat, azonban mégsem emiatt választják sokan úti céljuknak az andalúz kisvárost.

Dél-Spanyolország vad hegyi útjain juthatsz el a 35 ezer fős városkába, mely egy néhol 165 méter magas sziklaperemen helyezkedik el, köszönhetően a Guadalevín hegyi folyónak, mely áthalad a városon, és kettéosztja azt az átlagosan száz méter mély, El Tajo nevű kanyonnal.

A szakadék által elválasztott óvárost és az újvárost három híd köti össze, a Puente Romano, a Puente Arabe, valamint a Puente Neuvo, az Új-híd. Utóbbi, melynek építését 1793-ban fejezték be, a három híd közül a legmagasabb a maga 120 méterével. A műemlékvédelem alatt álló hídról fenséges kilátás nyílik a folyóra, valamint a távolban elterülő színes földparcellákra.

Ronda mindemellett arról is híres, hogy itt található Spanyolország legrégebbi, 1784-ben épült bikaviadal-arénája, a Plaza de Toros is. A városban járva a természeti szépségek mellett érdemes megnézni a Mondragon-palotát, mely előbb a mór királyok, majd a keresztény hódítók székhelye volt, valamint az arab király házát, ami a 18. században épült - az épület hátsó kertjén keresztül egy lépcső vezet a szikla belsejébe, mintegy hatvan méter mélyre.

Az arab építészet egy másik különlegessége a város alatt található arab fürdő, mely a 13-14. században épült.

Város a sziklákon: Bonifacio, Korzika

Bonifacio Korzika szigetének legdélebbi és egyik legszebb fekvésű városa, melynek érdekessége, hogy a felsőváros a hetven méterrel a Földközi-tenger fölé magasodó mészkőszikla peremén terül el. A 1,5 kilométer hosszú öböl és a nyílt tenger közötti keskeny félszigetre egy citadellát is emeltek az évszázadok során, ezzel is védve a kikötőt az állandó támadásoktól. Alapítása óta sok küzdelem zajlott ugyanis a városért, ezek közül az egyik leghíresebb 1421-ben, amikor is Aragóniai Alfonz az éj leple alatt egy lépcsőt vájatott katonáival a sziklafalba, hogy a bevehetetlen kikötővárost elfoglalja. Ma a tenger felől ezen, az Aragon-lépcsőn közelítheted meg az óvárost.

A történelmi érdekességek és a város bámulatos fekvése mellett említésre méltó, hogy Bonifacio a sziget egyik legkedveltebb merülőhelye. Az öböltől mintegy húszpercnyi hajóútra található, természetvédelmi területnek nyilvánított Lavezzi-szigetek területe a búvárok paradicsoma: a merülés szerelmesei elsősorban a sötét halrajokat figyelhetik itt meg.

A világ 20 leghatalmasabb látnivalója

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mindezeken túl a gasztronómia szerelmeseinek is tartogat ínyencségeket a sziget: Korzika méltán híres mézéről és gesztenyéből készült ételeiről - a gesztenyesör és a frittelle-fánk kötelező kóstoló minden idetévedt turistának.

A vulkán ajándéka: Santorini, Görögország

3500 évvel ezelőtt hatalmas vulkánkitörés rázta meg a Földközi-tenger keleti medencéjét - ekkor jött létre a ma közkedvelt turistaparadicsom, Santorini, a szétrobbant vulkán maradványa. Bár Santorinit szigetként szokták emlegetni, valójában három különálló szigetről beszélhetünk. A töredezett holdsarlóra emlékeztető szigetek külső oldala lankásan lejt a tenger felé, azonban a belső oldal, a kalderaperem meredeken szalad a tengerbe.

A szigetcsoport fővárosa, Fira közvetlenül a kaldera szélére épült. A vállalkozó kedvű turisták a kikötőből akár fel is sétálhatnak a tufafal oldalába vájt hatszáz lépcsőfokon, de a szamárháton való utazást vagy a felvonót is választhatják.

Fira, a jellegzetes égei stílusban épült, lapos vagy domború tetejű, fehérre meszelt házaival, kék kupoláival és keskeny, girbegurba utcáival lopja magát könnyen a turisták szívébe, de érdemes betérni kis régészeti múzeumába is, ahol a Messza Vouno-i ásatások, az ókori Théra városa és az Akrotiri mellett feltárt fellegvár, Szellada, valamint a sziget környékéről származó leleteket őrzik.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az istenek temploma: Manarola, Olaszország

Olaszország Liguria tartományának a civilizáció ártalmaitól egyik legkevésbé szennyezett része az Öt Föld területe, vagyis a Cinque Terre. Öt kisváros található az öt mérföldön keresztül húzódó sziklás tengerparton, amit két hegyfog zár körül. Manarola az egyik ilyen kisváros, neve a római Manium arulából ered, ami azt jelenti, a Manosoknak, vagyis a római házi isteneknek szentelt kis templom. A település egy meredek, sötét színű, sziklás hegyfokon található a Groppo-patak folyama mellett, és kikötője is két szikla között fekszik.

A hely másik érdekessége a furcsa elhelyezkedés mellett az, hogy a házak között fehér cementpiramis fedezhető fel, mely egykor a hajósok számára jelentett a navigáció szempontjából fontos jelet. A központban sétálgatva megcsodálhatod az 1338-ban épült gótikus parókiát, az oratóriumot és a harangtornyot, emellett, ha egyszer Manarolába mész, semmiképp se hagyd otthon a kényelmes cipődet, hiszen a vidék tökéletes terepet biztosít a túrázásra.

A Manarolát és Riomaggiorét összekötő sétálóutca, a Szerelem Útja - Via dell’Amore - a sziklák között, a tenger felett vezet. Érdemes még egy hajókirándulásra is befizetni, majd a tengerről megcsodálni a sziklák között megbújó színes kis falvakat.

OLVASD EL EZT IS!

arokrendszer
  • afrika
  • világjáró

Ahol kettéhasadt a föld

lavato
  • világjáró
  • természeti csoda

4 elképesztő, izzó lávató a Földön

Ezt is szeretjük