6 gyönyörű magyar vár, ahova ingyenes a belépés: a középkorba repítenek vissza

Néhány mesés magyar várból belépő nélkül is gyönyörködhettek a panorámában.

Várak ingyenes belépéssel
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kirándulások során nem csupán az értékes természeti kincsek megtekintése lehet a cél, de a történelmi és kulturális látnivalók felfedezése is megéri a gyaloglást. A hegytetőkön több száz éves várak romjai mesélnek a régmúltról a mai ember számára.

A túratérképet és a felfestett jeleket figyelve olykor feltűnik az L alakú várjelzés, mely izgalmas kalandozásra csábít a középkorba. Az olykor combosabb kaptatókkal nehezített kitérő sokszorosan megéri a fáradságot: az erődítmények falai között nemcsak az elmúlt századok tárulnak fel előtted, hanem a káprázatos panorámában is gyönyörködhetsz.

Várak ingyenes belépéssel

Gyakran szembesül azzal a túrázó, hogy noha csak pár perc kitérővel számolt, hiszen mihamarabb folytatnia kell az utat, a vár bejárata előtt hosszan kígyózó sorok várakoznak a belépésre, ráadásul a büdzsébe sem mindig fér bele a jegyár. Akad azonban néhány ingyenes, szabadon látogatható vár, amely nagyobb családnál sem lesz anyagi megterhelés, és akár egy villámlátogatásra is ideális. Ráadásul kutyussal is kérdés nélkül felkereshetitek azokat.

Csókakő vára.
Csókakő vára.
Fotó: Indafotó/lászló lovag

Csókakő vára

A Vértes délnyugati oldalában magasodik Csókakő várhegye a 13. században megépült, nemrégiben felújított erődítménnyel. Az Országos Kéktúra útvonaláról aszfalton a kék várjelzés vagy erdőben a kicsit combosabb sétát ígérő Schwarz lépcső vezet fel. Az impozáns falak közül nyíló panoráma varázslatos. A környék rengeteg csodát tartogat, a közeli Gaja-szurdok is igéző tájakkal csábít egy jóleső túrára.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nógrádi vár

A kéktúrázóknak szintén nem ismeretlen nógrádi vár az ország legrégebbi kővárai közé tartozik, eredetileg még a 11. században épült meg, ráadásul egészen hosszú ideig, a 17. századig állt. Nógrád község központjából a kék várjelzést követve egy könnyed sétával elérhető. A börzsönyi panoráma egészen varázslatos az erődítmény falai közül, és Budapesttől sincs messze.

Nógrádi vár.
Nógrádi vár.
Fotó: Indafotó/olzsi

Drégely vára

A börzsönyi túrák izgalmas célpontja lehet a Drégelypalánk és Nagyoroszi között magasodó Drégely vára, mely egy 13. századi erődítmény, és egy török ostrom jelentette vesztét. Szondy György várkapitány Ali budai pasa 12 ezer fős serege ellen folytatott hősies küzdelmének történetének számos irodalmi alkotás emléket állított. A legegyszerűbb Sáferkút vagy Drégely vasútállomástól a piros kereszt, majd a piros várjelzést követve megközelíteni a helyet, Nagyorosziból pedig a piros sáv vezet fel.

Drégely vára.
Drégely vára.
Fotó: Indafotó/Copfos

Salgó vára

Megfelelő időjárási viszonyok esetén egészen a Magas-Tátráig ellátsz a Salgó várából, mely a Medves-fennsíkon található. Rosszabb esetben be kell érned a Börzsöny, a Cserhát, a Karancs, a Mátra és a Bükk látványával, valljuk be, már ezért a varázslatos élményért is bőven megéri felkapaszkodni.

Salgó vára.
Salgó vára.
Fotó: Indafotó/Puffancs

A Salgótarjánhoz tartozó Salgóbányától a zöld sávot, majd a piros várjelzést kell követni a szép állapotú erőd meghódításához. A vártól délre található Boszorkány-kő is népszerű célpont, innen Salgó és Somoskő vára is megcsodálható.

Szarvaskő vára Döbröntén

A Bakony északnyugati lábánál fekvő Döbrönte legfőbb látnivalója Szarvaskő vára, mely közvetlenül a település fölött magasodik, a zöld várjelzés pár perc alatt elvezet romjaihoz a faluból.

Szarvaskő vára.
Szarvaskő vára.
Fotó: Indafotó/Robert Rinyu

Az erődítmény a 14. századból származik, és a török hódításokig működött. Érdekesség, hogy a Bükkben is létezik egy szarvaskői vár, a névrokonság miatt az országban egyedülálló módon testvérvárakká is nyilvánították őket.

Rezi vár

Egy balatoni üdülés közben is ideális a kiruccanáshoz a Rezi vár, mely Keszthelytől északra található. A vár az 1300-as években épült meg, és a 16. század végére már romként emlegették az írásos dokumentumok.

Rezi vár.
Rezi vár.
Fotó: Indafotó/panelrambo

A Keszthelyi-hegység hullámzó vidékét és a Balaton előterében magasodó tanúhegyeket is megcsodálhatod a szabadon látogatható várból.

Utazz vonattal!

Meseszép, nagy múltú magyar várakat érhettek el a MÁV járataival: ismerj meg néhányat!

8 gyönyörű középkori vár, ahova elvisz a MÁV: mintha megállt volna az idő a falaik között

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary, Indafotó/olzsi, Robert Rinyu, lászló lovag, Copfos, Puffancs, panelrambo.)

Ezt is szeretjük