A Cserhát déli lábánál, Pásztótól és Hatvantól mintegy 30 kilométer távolságra fekszik a meseszép Vanyarc. A csaknem 1200 fős palóc községet történelmi jelentősége mellett látnivalói és ma is élő hagyományai teszik igazán különlegessé az országban.
Vanyarc utcáin egymást érik az érdekességek, a rendezett porták csalogatják a kirándulókat, akik egy percet sem unatkozhatnak a hangulatos településen, a helyi lakosok őszinte vendégszeretete pedig igazán marasztaló.
Vanyarc látnivalói
A települést először az 1200-as években említette írásos oklevél, ám a török korban teljesen elnéptelenedett, és csak az 1700-as években települt újra, főleg szlovák telepesekkel. A század végére viszont már csaknem ezren lakták. A falut igazán híressé Veres Pál és felesége, Veres Pálné Beniczky Hermin tette, akiknél gyakran tiszteletét tette Madách Imre, Szontágh Pál és Mikszáth Kálmán is. Egykori kúriájuk határában áll az öreg Madách-hársfa, amely arról nevezetes, hogy állítólag árnyékában olvasta fel Madách Imre elsőként Veres Pálnénak Az ember tragédiáját.

A Tájház, Alkotóház és a Viselettörténeti Babamúzeum állandó kiállításán megismerhetik az érdeklődők a helyi hagyományokat és a palóc viselet változásait a történelem során.
Fotó: Tamás Katalin

A viselettörténetről szóló kiállítás mellett a hagyományos paraszti életmódot is bemutatja az impozáns tájház. Udvarán gyakran értékőrző kulturális programokat szerveznek.
Fotó: Palóc Út Egyesület

A falu szépsége a barokk stílusú Dessewffy-Bánffy-kúria, melyet 1763-ban építettek, és a névadó grófi családok uradalmához tartozott. Később iskola, jelenleg könyvtár működik benne, de különböző kiállításoknak is helyet ad.
Fotó: Palóc Út Egyesület

A falu középpontjában magasodik az evangélikus templom. A lakosság túlnyomó része a történelem során és ma is az evangélikus felekezethez tartozik.
Fotó: Országalbum/<a id="hyperlink_907db687a1fa88242a12c7dfe1d7269b" href="https://www.orszagalbum.hu/u/fehervarijucus/kepek" target="_blank">fehervarijucus</a>

Az Ősmaradvány- és Kőzetkiállítás egy lakóház melléképületében kapott helyet, így megtekintéséhez előzetes bejelentkezés szükséges. Budai László gyűjteményében egy Európában egyedülálló méretű és elágazású, 15-16 millió éves, megkövült fa is megtekinthető más, a környéken talált kövületekkel, ásványokkal együtt.
Fotó: Tamás Katalin

A kőzetkiállításnak helyet adó házban bújik meg Hodnik Boglárka tojáspatkoló művész műhelye is, aki édesanyjától tanulta el a teljes összpontosítást igénylő alkotótevékenységet, de édesapja is részt vesz a munkában.
Fotó: Palóc Út Egyesület

A helyi asszonyok a nagyobb ünnepeken, rendezvényeken még ma is felöltik a hagyományos palóc viseletet, sőt akad, aki a mindennapokban is viseli. A falu büszkesége még a Rozmarín Hagyományőrző Együttes is, mely számos helyi programban közreműködik.
Fotó: Palóc Út Egyesület

Vanyarc a gasztronómiájáról is híres az országban: a településen isteni finom haluska készül, amely a sztapacskának felel meg. A fesztiválok lelkeként ismert Nedeliczky Pálné Mari néni ma is lopatkával, deszkával szaggatja a tésztát.
Fotó: Tamás Katalin

A környék remek túrákra is lehetőséget ad: a falun végighalad a zöld + jelzésű út, mely nyugat felé Galgagutáig vezet, keletre pedig az Isten tenyere réten beletorkollik a zöld útba, ahonnan a Cserhát lankái vagy Szirák felé is vehető az irány.
Fotó: Országalbum/<a id="hyperlink_1083a461852e17b02b50b7e6500c7f38" href="https://www.orszagalbum.hu/u/kallojazmin/kepek" target="_blank">kallojazmin</a>
(Borító- és ajánlóképek: Országalbum/fehervarijucus, Tamás Katalin.)