Csak nők élnek az apró faluban: megrázó, miért vonulnak el a férfiak elől

Umojában kizárólag nők élnek, itt még meghálni is tilos a férfiaknak. Nem véletlenül.

Umoja története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Umoja földjén férfi nem hálhat. Ez nem csak amolyan mondás a falusiak körében, hanem szó szerint igaz. A kenyai település ugyanis nem más, mint egy matriarchális, azaz nők által irányított menedék, melyet 27 éve alapított Rebecca Lolosoli a férfiakkal szemben védelmet kereső nők számára.

Azok a lányok és asszonyok élnek itt, akik elmenekültek a patriarchális, férfiak uralta társadalom kirekesztő, megbélyegző, fájdalmat okozó cselekedetei elől. A nemi erőszak, a kényszerházasság vagy a családon belüli agresszió miatt vonultak el törzsüktől.

Fellépés a nőellenes törzsi tradíciók ellen

Rebecca a szamburu törzs tagjaként élte életét. Ma azonban a fő matriarcha, vagyis a legfelső családi, törzsi és vallási vezető a faluban. Gyermekkorában tanúja volt az alkalmi erőszakoknak, és hamar felszólalt az ellen, hogy a tradicionális szamburu szertartások nagy része a nők elleni visszaélésekből áll.

Már fiatalon kiállt a nemi erőszak áldozatai, az özvegyek és az árvák mellett, illetve a kényszerházasságok és a női nemi szervek csonkításának szokása ellen. Amikor egyszer felszólalt amiatt, hogy a közelben állomásozó brit katonák megerőszakolták a falubeli nőket, a férfiak és a saját férje sem támogatta. Ekkor vonult ki a törzsből 1990-ben, és alapította meg saját faluját, Umoját.

Umoja különlegességei

Rebecca összefogott 16 másik, erőszakot elszenvedett lánnyal, és a kölcsönös védelem jegyében megalapították egy száraz, gyepes területen Umoját, ami szuahéli nyelven egységet jelent. A falu lakóinak célja, hogy javítsanak azoknak a nőknek a megélhetésén, akiket családjuk nem kívánt terhesség miatt kitaszított, nemi erőszak áldozatai lettek, vagy a rájuk váró kényszerházasság és szervi csonkítás elől menekülnek.  

Az önfenntartó közösség ma már virágzik. A nők színpompás ékszereket és más kézműves termékeket gyártanak, amiből jól megélnek. A település turisztikai jelentősége folyamatosan növekszik, hiszen sok utazó kíváncsi a világon egyedülálló falura.

A település vezetői a bevételeikből összegyűjtöttek egy alapot, amely a betegek és fogyatékosok ellátását segíti. Az erőforrásaik és az alapítvány segítségével közösségi központot és iskolát is létrehoztak. Mivel a terület, ahol élnek, hajlamos az aszályra, a dús legelőket igénylő szarvasmarhák számát csökkentették, és inkább csirkefarmot létesítettek, amely bevételi forrást és bőséges élelmet biztosít a lakóknak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A férfiak még mindig ellenségesek velük

Férfiaknak tilos a faluban élni, de mindaddig látogathatják nőismerőseiket, amíg betartják a szabályokat. Rebecca elmondta, hogy továbbra is előfordulnak konfliktusok, ugyanis sokan féltékenyek Umoja sikerére, sőt a turistákat is próbálták már elcsalni tőlük.

umoja7

Egyike volt a problémás eseteknek, amikor a térség politikai képviselője nem akarta elhinni, hogy a közösségnek van saját internetes oldala, amikor azonban bizonyosságot szerzett róla, dühítette, hogy a női mikrotársadalom ilyen fejlett. Szerencsére a nők üzleti törekvéseit a kenyai vadvédelmi szolgálat támogatja, így az umojai nők kézműves termékeiket továbbra is árulhatják a Masai Mara Nemzeti Rezervátumban, ami nagyon fontos a falu fennmaradása és a lakók jóléte szempontjából.

A falu vezetője, Rebecca pedig nem adja fel, továbbra is a falu fejlesztésén, az új tagok befogadásán és támogatásán dolgozik. Példát mutatva ezzel sok sorstársának, hogy bár nagyon nehéz, mégis lehet tenni az erőszak ellen, ha a nők képesek az összefogásra.

Izolált helyek

A zárt mikroközösségek története sajnos nem mindig ilyen pozitív. A régi karanténokban járványok idején ezrek veszítették életüket. Mutatjuk, milyenek a borzalmas helyszínek ma!

Karanténszigetek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük