A 18 éves Cicciolinát Katicabogár néven szervezték be - A bútorokat is bepoloskázták a Kádár-kori night clubban

A szocialista night clubként működő Sole Mióban rengeteg vendéget lehallgattak.

A Sole Mio night club története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szocialista éra alatt a luxusszállodák vendégeit a titkosszolgálatok szemmel tartották, ám ezzel az utazók többsége tisztában is volt, így meglehetősen diszkréten viselkedtek és beszéltek az épületekben. A night clubok kötetlen világában azonban a titkokra hamarabb fény derült.

A rendszerváltás előtt az állami „hárem”, a hivatalosan szobalányokként, pincérnőkként dolgozó kurtizánok feladata volt szóra bírni a gyanús személyeket, a diplomatákat, és kideríteni, milyen céllal érkeztek valójában, bevetve minden csáberejüket. A 18 éves Staller Ilonát, azaz Cicciolinát Katicabogár néven szervezték be, hogy szépségével levegye lábukról az utazókat - derül ki Kordos Szabolcs Egy város titkai - Budapesti legendák - legendás budapestiek című kötetéből.

A Sole Mio night club története

Mivel a luxusszállókban működő besúgótevékenység egyre egyértelműbbé vált a valóban titkos küldetés miatt érkezők számára, 1967-ben egy intimebb profilú bár létrehozását kezdeményezte a Belügyminisztérium III/II-es csoportfőnöksége. Amint az Ungváry Krisztián és Tabajdi Csaba Budapest a diktatúrák árnyékában című könyvéből is kiderül, a projekt az Ámor Háza fedőnevet kapta.

A Sole Mio bár 1969-ben.
A Sole Mio bár 1969-ben.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

Az 1968-ban a Sánc utca és a Hegyalja út sarkán megnyitott Sole Mio bár a korabeli közlemények tanúsága szerint déltől hajnali négyig működött, kissé drága belföldi és külföldi italokkal mulathattak az érkező emberek. Természetesen a kádári titkosszolgálat mindent látott és hallott, ami itt zajlott.

Még a bútoroknak is füle volt: lehallgatóberendezések voltak erősítve az asztalokra, pultokra, de a szobákat is bepoloskázták. Ezekben az évtizedekben a bútorokra szerelhető, Botond nevű, magyar fejlesztésű poloska nagyon kedvelt volt a kémek feltérképezésében, itt is alkalmazhatták.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A bár fenntartása rengeteg küzdelem árán folyt, a technikai háttér nem volt végig adott, és a dolgozók körében is hamar kiderült, ki a beépített személy, az alkalmazottak pedig akár egymással is összegabalyodtak. A ház célját ráadásul olyannyira próbálták titokban tartani, hogy a városi tanács sem tudhatott mindent róla, így az erkölcstelen hely bezárását követelték. Végül 1972-ig működött a tervezett formában, majd a titkosszolgálati ügynököket elköltöztették.

Az aktákat 1996-ban egészen 2052-ig titkosították az érzékeny személyes adatok miatt, a történészek adatai alapján azonban a bár 1972-es bezárásáig 266 vendég megfordulhatott a szórakoztatóegység panziójában. A hely később is diszkóként, vendéglőként üzemelt, sőt jelenleg is night club és sztriptízbár működik az épületben.

Cikkünk Kordos Szabolcs Egy város titkai - Budapesti legendák – legendás budapestiek című kötete alapján készült.

szakacskonyv


Kordos Szabolcs Huszár Dávid különleges fotóival illusztrált új könyvében Budapest számos szegletének, épületének, ismert és ismeretlen helyének titkait tárja fel. Elvisz bennünket az Anker kupolájába, Pest híres és hírhedt mágnásainak palotájába vagy éppen a Titanic-katasztrófa orvosának rendelőjébe. Bemutatja az eltűnt városrészeket, az egykor ünnepelt hírességek otthonait, és közben megismerjük azokat az embereket, sorsokat, történeteket, amelyek ezt a várost alakították.

Nem történelemkönyv ez, hanem vérbő, gyakran komikus, másszor tragikus privát kalandozás térben és időben. Megelevenedik a múlt, és megszólalnak a leszármazottak, a szakértők és a mai lakók. A könyv elolvasása után garantáltan nem tudsz majd végigsétálni úgy Budapest utcáin, hogy ne a város rejtvényeit keresd a homlokzatokon!


Kiadja a 21. Század Kiadó.

Ára 5242 forint.

(Képek: Fortepan/Bauer Sándor, Getty Images Hungary.)

Maffiózók Budapest szállodáiban

A magyar szállodák dolgozóinak sötét életű vendégekkel is bőven volt dolguk.

Hihetetlen sztorik egy magyar szállodából: a titkos életű szállóvendégekről meséltek

A magyar szállodák dolgozóinak sötét életű vendégekkel is bőven volt dolguk.

Elolvasom
Ezt is szeretjük