A legmegdöbbentőbb látvány a világon
Itt látszik legjobban a különbség szegények és gazdagok között
Egy kerítés választja el őket.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
A szegények és gazdagok közötti társadalmi szakadék már elméletben is megdöbbentő, azonban ezt fotókon látni egyenesen sokkoló.
São Paulo képeslapra illő, turistacsalogató arca mögött például olyan világ rejtőzik, amilyet még elképzelni is nehéz.
Döbbenetes fejlődés
Brazília tökéletes példája annak, milyen mértékben fejlődnek a világ legnagyobb városai. A korábban trópusi esőerdős területek szinte egyik napról a másikra tűntek el, hogy bevásárlóközpontoknak, luxuslakásoknak és autóutaknak adjanak helyet. Nemrégiben pedig a São Paulo északkeleti zónájában élő közösség egy részét szólították fel, hogy költözzenek ki kalyibáikból, hogy helyet adjanak az újonnan tervezett autópályának.
A nyomornegyedben élők egy hónapot kaptak arra, hogy elhagyják otthonaikat - mindezért körülbelül ezer fontot kaptak -, majd az időpont lejárta után néhány nappal már csak háromméteres törmelékhalom feküdt a korábban lakott területen.
Ez azonban szinte semmi ahhoz képest, hogy a legnagyobb szegénységben élők viskói mellé közvetlenül luxusnegyedet húztak fel.
Társadalmi szakadék
A Favelas negyed egyszerű, rétegelt lemezből vagy sokszor műanyagból épült kunyhói ránézésre is olyanok, mint a bizonytalanul álló lapok a kártyavárban, melyek egy nagyobb sóhajtástól is ledőlnek. A megfelelő csatornázás, az elektromos áram itt ritkaságszámba megy, de például az egészségügyi ellátás, illetve a rendfenntartás sem ismert, így közbiztonság sincs. Mivel a házak egymás hegyén-hátán állnak, mindenféle hivatalos tervezés nélkül, gyakoriak a tűzesetek is. Persze a perifériára szorult nyomornegyedben tűzoltóság sem található, ezért valószínűleg nem meglepő, hogy az olyan dolgok is, mint a telefon vagy a televízió, luxusnak számítanak.
Az Ipanema nevű városrész azonban mindennek az ellentéte. A sokemeletes apartmanok már önmagukban is luxusnak számítanak a bizonytalan kunyhókhoz képest, ám a teniszpálya, a közös medence, az egyéni medence és jacuzzi az erkélyeken, a márvány padlólap, valamint a személyre szabott alagsori garázs szinte megfoghatatlannak tűnnek a nyomornegyedben élők számára. Az egész helyzet azért nevetséges, mert a két teljesen különböző társadalmi réteg életterét csak néhány méter és egy elektromos kerítés választja el egymástól. Ez tökéletesen bemutatja, milyen nagy a szakadék a szegények és a gazdagok között.
Lüktető metropolisz
A megdöbbentő helyzetet leszámítva azonban São Paulónak is megvannak a maga szépségei. A 16. században alapított város mára szinte Dél-Amerika egyik vezető kereskedelmi központjává nőtte ki magát, köszönhetően többek között sokoldalú iparának. Persze turisztikai szempontból sem lehet panasz a városra.
Olyan nevezetességek állnak itt, mint a Theatro Municipal, amit a Párizsi Opera mintájára építettek, vagy például a híres Pátio do Colégio, ami a jezsuita rend egyik fő székhelye. Mindemellett a város tengerpartja is magáért beszél, homokos strandok és pezsgő éjszakai élet várja az idelátogatókat, legalábbis azokat, akik nem a társadalmi különbségekre és a város sötétebb, elgondolkodtatóbb arcára kíváncsiak.
Fotó: matthewpike.wordpress.com.