Képeken a híres cigánypaloták: a turisták véleménye a furcsa épületekről
A romániai cigánypaloták egyre híresebbek. Te mit gondolsz róluk?
Romániában az 1989-es rendszerváltás után kezdett terjedni az úgynevezett cigánypalota-építészet, mellyel a roma családok főként közösségük tagjainak, de a külvilág számára is szerettek volna üzenni. A díszes, színes, cifra épületek által kívánták megerősíteni pozíciójukat a többi roma szemében, egyúttal kifejezni gazdagságukat, vagy éppen túlszárnyalni a többi családot. Mindemellett így akarták elérni azt is, hogy ne letelepedésre képtelen vándorokként tekintsenek rájuk.
A különleges épületek mára kedvelt turisztikai látványossággá váltak, vannak, akik kifejezetten miattuk - vagy többek között miattuk is - látogatnak el azokra a helyekre, ahol leggyakrabban fordulnak elő Romániában. A vélemények azonban igencsak megoszlanak az építményekről.
Vannak, akik Románia gazdag roma kultúrájának bizonyítékaiként tekintenek rájuk, és olyanok is, akik posztmodern épületekként vagy éppen a mágikus realizmus kelet-európai csodáiként említik őket, míg mások úgy vélik, olyanok, mintha a kínai paloták és a kommunista éra lakótelepeinek szerelemgyerekei lennének, illetve, hogy az építtetők a bűnözésnek köszönhetik gazdagságukat. Erre utal például a Daily Mail cikke is, mely arról számol be, hogy nyugat-európaiakat megkárosító bűnbandák hasonló palotákat építettek az ellopott pénzből.
Mindemellett sokan gondolják úgy, hogy a roma paloták egyfajta csendes szomorúságot sugallnak, jelképeiként annak, hogy a skatulyákból és a szegénységből való kitörés lehetősége csupán színes illúzió: a túldíszítettség csak az utcafrontot jellemzi, a legtöbb épület befejezetlen, mindemellett olyan, mint egy üres kagylóhéj - sok házban vagy nem él senki, vagy csupán egyetlen aprócska szobában.
Nézd meg képeken is a különös épületeket: te mit gondolsz róluk?
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- norvégia
- veszélyes
Képeken a világ legveszélyesebb látnivalója
- dánia
- sziget