Több légitársaság is emel a jegyárain: az utasok fizetik meg a rájuk rótt különadót

A különadó miatt emelkedni fognak a repülőjegyárak.

Reoülőjegy-áremelés a különadó miatt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány az elhúzódó háborús helyzet okán rezsivédelmi és honvédelmi alapot hoz létre. Ezekbe 2022-2023-ban azoknak a szektoroknak kell különadót fizetniük, amelyek az elmúlt időszakban extraprofitra tettek szert.

2022. június 5-én a Magyar Közlönyben is közölték az extraprofitadóról szóló rendeletet, mely szerint a repülőjegyekre 3900, illetve 9750 forint különadót vetnek ki.

Repülőjegyár-emelés a különadó miatt

A légitársaságok várható módon nem fogadták jól a hírt, azóta több is olyan intézkedéseket tett, melyek által az utazókon fogják az adóterheket megfizettetni. A kormány a korábbi ígérete szerint gátat fog szabni az ilyesfajta spórolási megoldásoknak. Egyelőre úgy tűnik, a társaságok mégis az utasokra hárítanák a fizetnivalót.

Az Index cikke szerint az egyik légitársaság, amely a fogyasztókra hárítaná a pénzügyi terheket, a Ryanair. Utazni készülő olvasóik ugyanis jelezték a szerkesztőség felé, hogy minden jegyfoglalás után 3900 forint fizetésére kötelezi őket a társaság. Ha valaki nem szeretné kifizetni az említett összeget, június 16-ig lemondhatja a foglalását, és a Ryanair visszatéríti a jegyárat. Ha azonban az illető nem jelzi ezt, a légitársaság megterheli az érintett utas bankkártyáját az említett 3900 forinttal.

Egy másik cég, az Easyjet is beállt a sorba: az Index cikke szerint azok, akik a brit fapadossal kívánnak utazni Magyarországról, magasabb árakra számíthatnak, ugyanis a társaság az őket terhelő adók alapján határozza meg a későbbi viteldíjakat.

Sokakban felmerülhet a kérdés, vajon a Wizz Air is emelni fog-e az utasokra háruló költségeken. A HVG cikke szerint hazánkban a legnagyobb légiforgalmat ez a társaság bonyolítja le, így legfőképp az ő esetükben lehet jegyáremelkedésre számítani. A Wizz Air ugyanakkor az utóbbi évek pénzügyi beszámolói alapján veszteséges.

A HVG megkeresésére a társaság elnöke, Robert Carey így kommentálta a kormány különadóról szóló döntését:

- Az utasonként számított adó bevezetése magasabb viteldíjakat jelentene egy olyan szektorban, amely két éve veszteséges, ennek a vitatása a legalapvetőbb közgazdasági elemzésekkel is szembemegy. A légiközlekedési ágazat, melynek részét képezi a Wizz Air is, jelentős veszteségeket szenvedett a Covid-19 világjárvány során, és bevétele, illetve nyeresége várhatóan még hosszú ideig nem éri el a vírus kitörése előtti szintet. A turisztikai szektor számára is súlyos csapás volt az elmúlt két év, és minden újabb gazdasági teher tovább lassítja a régóta várt fellendülését, nemcsak a Wizz Air, hanem a gazdaság egésze számára, hiszen ellehetetleníti azoknak az előnyöknek az érvényesülését, melyeket az emberek és nemzetek légi összeköttetése teremt meg - mondta Carey a HVG-nek.

A Ryanair és az Easyjet ugyancsak sajnálattal vette tudomásul a különadó kivetését. A Ryanair kereskedelmi vezetője, Jason McGuiness szerint butaság különadót kivetni a légitársaságokra, amikor azok a járvány, az ukrajnai háború és az emelkedő üzemanyagárak miatt nem nyereségesek. Szerinte a döntés nagyban károsítja a magyar turizmust, a légi összeköttetéseket, veszélybe sodorja a forgalmat és a munkahelyeket is. Hasonlóan vélekedik az Easyjet is, akik szerint az adó kivetése egyáltalán nem volt időszerű, hiszen a koronavírus sújtotta turizmus épp csak kezd talpra állni. Szerintük emiatt hazánk nemzetközi összeköttetése is romolhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A Kabinet egyébként nem tekinti politikai kérdésnek az ügyet, csupán fogyasztóvédelminek: Hollik István szerint, ahogyan az Index írta, ezek az extraprofitadók azt a célt szolgálják, hogy azok a nagyvállalatok, amelyek extra nyereséget érnek el a háborús helyzet miatt - ilyen vagy olyan okokból -, fizessenek be a költségvetésbe, és ne pedig a magyar emberek.

Légiutas-kísérők rossz tapasztalatai

A stweardessek olykor bicskanyitogató dolgokat tapasztalnak a repülőkön. Következő cikkünkben hihetetlen esetekről írtunk.

Honnan tudják a stewardessek, hogy az utas valójában hatalmas tapló? A legudvariatlanabb viselkedések szerintük

A stewardessek szerint ez a néhány igen zavaró viselkedés az udvariatlan, bosszantó utasok leggyakoribb ismertetőjele.

Elolvasom
Ezt is szeretjük