Itt látható Budapesten a magyar politikusok bunkere: párttagok számára épült

Budapest és környéke számos történelmi titkot rejt a föld alatt is.

Rákosi-bunker
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szerencsésebbek csak távolról, történelmi emlékként ismerik azokat a helyszíneket, melyek a sötétebb időszakok mementói, ennek ellenére máig sokakat vonzanak, hiszen hiteles képet adnak mindarról, ami, bár letűntnek hisszük, eltüntethetetlen nyomokat hagyott az azóta eltelt évtizedeken is.

Budapesten és környékén megszámlálhatatlanok a 20. század meghatározó történelmi pillanataival kapcsolatos helyek, a város jól látható pontjain található látnivalókon kívül azonban léteznek olyanok is, melyek a föld mélyén rejtőznek. Utóbbiak közé tartoznak a híres-hírhedt bunkerek és óvóhelyek is, legyen szó a Rákosi Mátyást és a Magyar Dolgozók Pártjának tagjait megóvni szándékozó F/4 objektumról, a gödöllői királyi kastély alatt meghúzódó Horthy-bunkerről vagy éppen a világszerte is ismert Sziklakórházról. Nézd meg a képeket!

A Rákosi-atombunkernek is nevezett F/4 objektum Rákosi Mátyás megrendelésére épült fel, 39 méteres mélységben a belváros alatt, a Kossuth tér és a Szabadság tér között. A 2200 ember befogadására alkalmas, mai áron 6-8 milliárd forintból létrehozott óvóhely Rákosi és a Magyar Dolgozók Pártjának tagjai számára jelentett volna menedéket. A titkos építmény az 1970-es évek közepéig készenlétben állt, végül azonban sosem használták. A képen a Szabadság téren található vészkijárat, illetve szellőzőnyílás látható.

Fotó: hu.wikipedia.org, Rovibroni

A bunkert építő vidéki bányászok azt hitték, a 2-es metrón dolgoznak, a többség számára csak akkor derült ki a titkos létesítmény létezése, mikor 1981-ben a BKV átvette üzemeltetését. Bár a bunker föld alatti része hivatalosan nem látogatható, volt már alkalom, hogy vezetett túrát szerveztek ide. A képen a Zoltán utca 13. szám alatti háznál található átjáró látható, ahonnan a bunker egykori bejáratát rejtő udvarra lehetett eljutni.

Fotó: hu.wikipedia.org, gyurika

Kicsit messzebb kell menni Budapesttől a Horthy-bunkerért, azonban ez a hely látogatható is, a 2010-ben felújított bunkerben 2011-ben nyílt állandó kiállítás.

Fotó: Gödöllői Királyi Kastély

A 20 fő befogadására alkalmas, bombabiztos bunkert 1944-ben kezdték el építeni Horthy Miklós családja, illetve közvetlen környezetük számára a gödöllői kastély területe alatt tíz méterrel. A képen a bunker makettje látható.

Fotó: Gödöllői Királyi Kastély

Horthy azonban sohasem használta a bunkert, teljes mértékben soha nem is készült el, a ma látható berendezést például csak a tervek alapján rekonstruálták. Ha többet szeretnél tudni a kiállításról, kattints ide!

Fotó: Gödöllői Királyi Kastély

Sokan a főváros egyik legizgalmasabb helyének tartják a Sziklakórházat vagy mai nevén Titkos Légókórházat és Atombunkert, mely 2300 négyzetméteren terül el a budai Vár alatt.

Fotó: www.flickr.com, Laika ac

A második világháború ideje alatt és 1956-ban is használtak, a hidegháború idején azonban titkosították, amit csak 2002-ben oldottak fel. Kiállítóhelyként 2008-ban nyílt meg a látogatók előtt. Ha többet szeretnél tudni róla, kattints ide!

Fotó: hu.wikipedia.org, Ali1234

Még több érdekes, történelmi hely:

A kommunisták kedvenc helye a Balatonnál

Furcsa hangulat lengi körül az egykori, szigorúan őrzött pártüdülőt: nézd meg képgalériánkban!

Ez volt a kommunisták kedvenc helye a Balatonnál! Nézd meg a szigorúan őrzött nyaralót!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük