A Nyugat-Mecsek 6 legszebb látnivalója: az Abaligeti-cseppkőbarlangtól a Zsongor-kőig
Sokan a Kelet-Mecsek területén kirándulnak, pedig a Mecsek nyugati része is érdekes látnivalókat rejteget.
Sokan kirándulnak a Kelet-Mecsek mesés vidékére, hiszen ott található Óbánya tündéri kis zsákfaluja, Máré vára, nem beszélve a Mecsek legmagasabb hegyéről, a Zengőről és pompás kilátójáról.
Ezzel szemben ritkán esik szó a nyugat-mecseki látnivalókról, pedig lélegzetelállítóan szép helyszíneket rejteget az a tájvédelmi körzet is.
Az Abaligeti-barlang
Orfű közvetlen szomszédságában terül el Abaliget mesés községe, ahol a Csónakázó-tó, az Abaligeti-tó és a partján lévő szabadstrand mellett még egy cseppkőbarlang is található, mely egyenesen a Bodó-hegy belsejébe vezet. A legenda szerint azért kell görnyedve bemenni a barlangba, hogy a látogatók „fejet hajtsanak" a hegy előtt.
A barlangi túra nagyjából 50 percet vesz igénybe, és minden órában indítanak csoportokat. Hogyha valaki esetleg lemaradt volna egy turnusról, azt az egy órát a tóparton andalogva vagy a közeli Denevérmúzeum felfedezésével is töltheti.
A Melegmányi-vízesés, azaz az Ágnes-vízesés
Pécs egy északi városrészéből, Gyükésből, azon belül is a Dömörkaputól indul a piros jelzésű túra a Meleg-mányi-völgy területére, ahol a Mecsek legnagyobb vízesése, az Ágnes-vízesés is megtekinthető. A mésztufalépcsőkkel és patakokkal tűzdelt kirándulóhely az egész Mecsek egyik legszebb túraútvonalát rejti.
Jakab-hegyi őskori földvár
A Jakab-hegy 602 méteres magasságával a Mecsek negyedik legmagasabb hegye, mely többek között egy vaskori földvárat és késő bronzkori halomsírokat is rejteget. Érdemes végigsétálni a Jakab-hegyi tanösvényen, mely elvezet az érdekes látnivalókhoz.
Pálos kolostor romjai
Bármennyire meglepőnek is hangzik, itt is található egy pálos kolostor, melynek több száz éves kőfalai a mai napig állnak. Mellette egy új kolostort is építettek, ahol tűzrakó helyet, pihenőhelyeket hoztak létre. A történet szerint még az Árpád-korban a Jakab-hegyen létrejött egy kis falu, és ennek egykori kis temploma lett végül a szerzeteseké.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Babás-szerkövek
A Nyugat-Mecsek peremén lélegzetelálló látványt nyújtanak a Babás-szerkövek, melyek Kővágószőlősről és Cserkútról is megközelíthetőek. A vörös színű homokkő-tömörülés folytán keletkezett köveket elképzelhető, hogy hajdanán emberáldozatoknál használták, innen eredhet a szerkő elnevezés.
Annyi bizonyos, hogy emberalakokat idéznek ezek a formák, a helyi legenda szerint egyes szerkövek emberek voltak, akik kővé váltak. Azonkívül, hogy meg lehet csodálni a permkori képződményeket, még nagyszerű panoráma is nyílik a helyszínről.
Zsongor-kő
A Zsongor-kő lelátójáról szintén mesés a kilátás. Nem könnyű feljutni ide, a Babás-szerkövek mellett elhaladó út a Sasfészek nevű meredek sziklafal oldalában visz tovább, de megéri a kirándulást. A vörös homokkőből képződött természetes kilátópontra a látogatók biztonsága érdekében fémkorlátot is létrehoztak.
Nevéhez egy különös legenda fűződik, mely szerint egy Zsongor nevű legény párjával együtt menekült a törökök elől, amikor erre a lapos kőre érkeztek. A lóháton ülő legény inkább megsarkantyúzta állatát, hogy az a mélybe ugorjon velük együtt, semmint hogy a törökök foglyaivá váljanak.
Mesebeli falvak a Mecsekben
Csodaszép falvak bújnak meg a mecseki völgyekben, melyek utcáin eltölt a nyugalom.
(Borítókép forrása: Országalbum/HOBORPETI, Cikken belüli képek forrása: Forró Gábor, Indafotó/tetrodotoxin, Országalbum/PRESS66.)
OLVASD EL EZT IS!
- múzeum
- falusi turizmus