Bírság is járhat, ha erre nem figyelsz: csak így utazhat szabályosan a kutya a kocsiban

Ezekre nagyon figyelj, ha kutyával utazol nyáron!

Nyaralás kutyával
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre többen érzik úgy, hogy kutyájuk teljes jogú családtag, így sokan a nyaralást sem tudnák elképzelni kedvencük nélkül. A biztonságos, szabályos közlekedés érdekében azonban néhány szempontot szem előtt kell tartani az utazás során.

Ha a kutyus korábban hozzá lett szoktatva az autózáshoz vagy a tömegközlekedéshez, a nyaralásból sem kell kimaradnia. Az autóban viszont nem teljesen ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint az emberekre.

Nyaralás kutyával

Bármilyen furcsán hangzik, a kutyus a jogszabályok szerint rakománynak minősül az autóban, így szakszerűen és biztonságosan rögzíteni kell. Ahogy egy nem megfelelően rögzített szállítmány, úgy egy biztosítás nélküli állat is szabálysértést jelent, ráadásul akár egy kisebb balesetnél is előrezuhanhat, ami a többi utasnak is életveszélyes sérüléseket okozhat. Egy utastérben vagy az anyósülés előtt szabadon ugrabugráló kutyus pedig még a sofőrt is zavarhatja a vezetésben.

A kutyus rögzítése több módon is lehetséges. Az egyik legegyszerűbb és legszélesebb körben használt mód a hátsó ülésen becsatolt biztonsági öv, amit pár ezer forintért megkaphatsz az állatfelszereléseket árusító boltokban. Ezt a hámra illesztheted egy karabiner segítségével.

Ez akadályozza a kutyust abban, hogy előremásszon vagy ugráljon, noha egy nagyobb balesetben ez nem számít veszélytelennek, akár komoly sérüléseket is szerezhet általa. Hasonló célt szolgálnak az elválasztórácsok is, melyeket az autók utastere és a rakodótér közé kell illeszteni, megakadályozva, hogy előreessen a kutyus egy kanyarban. 

Arra viszont ezután is figyelj, hogy a biztonság érdekében a kutyus ne dugja ki a fejét az ablakon! Nem csak más közlekedőket zavarhat, de a huzattól és a szemébe kerülő szennyeződéstől szemgyulladást kaphat, megfázhat, sőt sérülés is érheti.

A másik lehetőség a szállítódoboz használata, melyhez előbb hozzá kell szoktatni a kutyust, ám a megfelelő boxtréninget követően kedvenced végigpihenheti benne az utazást. Többféle anyagból kaphatók a nylon utazósátortól a műanyag dobozokig, de a legjobbaknak az alumíniumból készült, erős boxokat tartják, melyek egy ütközés során sem törnek össze.

A töréstesztekben jól bizonyító fémketrecek ára meglehetősen magas, akár százezres tétel is lehet, de strapabírók, gyakorlatilag örökké tartanak. Nagyobb helyet igényelnek az utastérben vagy a csomagtérben, de biztos lehetsz abban, hogy a benne utazó kutyusodat nem éri majd sérülés.

Így lesz gondtalan a nyaralás kutyussal

Aki utazott már kedvencével, jól tudja, hogy a kutyás nyaralás némiképp alaposabb felkészülést igényel. A nagy testű négylábú kedvencek például nem utazhatnak minden járaton, az országhatárt pedig minden kutyus csak útlevél birtokában hagyhatja el. Az útlevél szerencsére pár perces procedúrával bármelyik állatorvosi rendelőben elkészül, erről korábbi cikkünkben olvashattál. Utazás előtt ellenőrizd, hogy az okmányban helyesen szerepelnek-e a kutya adatai, az oltásai érvényesek-e. Egyes országoknál a belépés feltétele lehet a féreghajtás is, aminek szerepelnie kell az adott okmányban. Erről az állatorvosod tájékoztatását is érdemes kikérned.

Bizonyos országokból hazatérve szükséges lehet az úgynevezett titerteszt, amely azt mutatja meg, hogy a kutyusban megfelelően jelen van-e a veszettséget okozó vírus ellenanyaga, tehát ténylegesen védett-e a betegséggel szemben. Amennyiben például a balkáni országokba készültök, és Szerbián keresztül érkeztek haza, mindenképpen el kell végezni ezt a folyamatot. De kockázatos kategóriába tartozik veszettség szempontjából például Montenegró, Ukrajna, Oroszország is. Legalább 30 nappal az utolsó oltás után, és 30 nappal utazás előtt javasolt ez ügyben felkeresni az állatorvost, mivel hosszadalmas lehet az átfutási idő. A hivatalos igazolást az unió által akkreditált labor adhatja meg.

Jó hír, hogy az eredmény egészen addig érvényes marad, míg a soron következő veszettség elleni oltásokat az előírt 365 napos határidőn belül kapja meg mindig az állat. Ha nem csúsztok ki az időből, egyszer is elég lehet megcsináltatni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos továbbá, hogy megfelelő készítménnyel védd kedvencedet az élősködőktől: a kullancs, a bolha, a szúnyog és lepkeszúnyog elleni védelem ma már itthon is egész évben elengedhetetlen. Erre léteznek összetett hatású, teljes körű védelmet jelentő gyógyszerek, melyek a szívférgesség ellen is védenek, de spot-onok, nyakörvek is. Ha bizonytalan vagy, kérd ki az állatorvosod véleményét a legjobb elérhető készítményekről!

Ha igazán felhőtlen nyaralásra vágytok a négylábúval, a bőröndbe kerüljön be a fentiek mellett a kutyusnak egy elsősegélyláda - benne például sebkezelővel, kötszerrel, körömvágó és kullancskiszedő csipesszel -, de egy hűtőmellény, egy hűtőkendő és egy hűtőmatrac is jó szolgálatot tehet.

A csomagba érdemes betenni egy szájkosarat is, ami jó szolgálatot tehet, ha tömegközlekedési eszközökön kell utazni, vagy ha bármilyen sérülés miatt állatorvoshoz kell vinni az ebet. Utazáshoz viszont ne a textilanyagút válaszd, hiszen az korlátozza kedvencedet a lihegésben, ami akár hőgutához is vezethet. Nyárra különösen fontos egy kellően mély, kényelmes darab beszerzése - az ideális méretűnek azt tartják, amelyet akár egy teniszlabdával a szájában is rá tudsz adni.

Ahogy az itthoni kánikulában, a megterhelő sétákat inkább a délelőtti vagy esti órákra időzítsétek, különösen a felforrósodó betonutakon! A hidratálásról se feledkezzetek meg, a séta alatt többször itasd meg a kutyust. Ha nem iszik eleget, akár kihűtött zöldségalaplével, fűszerezés nélküli húslevessel is felturbózhatod a négylábú energiáját.

9 kutyafajta, ami fokozottan hajlamos a hőgutára: vigyázz rájuk a melegben

Néhány kutyafajtánál az átlagnál jóval magasabb a hőguta veszélye.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük