Mint egy óriási bélrendszer!
Vannak épületek, melyek ellen sokan máig tiltakoznak. Ezek is ilyenek!
Lehet, hogy a maga korában elképesztő remekműnek volt tekinthető egy-egy épület, sőt, talán az utókor is csak ámuldozik különleges látványán, arról viszont már feltehetően kevesebben tudnak, hogy a társadalom olykor heves ellenszegüléssel fogadta a terveket. Emberjogi szervezetek, környezetvédők, de civilek is ugyanúgy felszólaltak a leendő építmények ellen, melyek mára kedvelt turistalátványossággá váltak: beépültek a környezetbe, az egykori tiltakozók pedig csak elfogadni tudták a kialakult helyzetet.
Mint egy bélrendszer: a Pompidou Központ
A párizsi Nemzeti Művészeti és Kulturális Központ nemcsak építése idején osztotta meg a társadalmat, de manapság is meghökkenti az idelátogatókat. Az épület az egykori francia köztársasági elnökről, Georges Pompidou-ról kapta a nevét, hiszen ő volt a megálmodója a mindenki rendelkezésére álló művészeti központnak. 1971 és 1977 között zajlott az építkezés, a high-tech stílus azonban sokaknál kiverte a biztosítékot: színes csövek és vezetékek az épület homlokzatán, és még a mozgólépcső is itt kapott helyet - ennek köszönhető a kifordított testre, sokak szerint bélrendszerre emlékeztető megjelenés.
Annak ellenére, hogy az eredeti terveknek megfelelően nem sikerült teljes mértékben megvalósítani a koncepciót, a szokatlan, már-már csúnyácska kinézet ellenére nem kelt félkész érzetet a turistákban.
A tervezők a különleges megjelenéssel nem a látogatók ingerküszöbét kívánták stimulálni, sokkal inkább egy ultramodern épület megalkotása volt a cél.
Terpeszkedő szajha: Eiffel-torony
Az 1889. évi világkiállításra készült, Gustav Eiffel által tervezett tornyot az eredeti tervek szerint a kiállítás után lebontották volna. Már az építkezés során is szembe kellett nézni az ellenséges véleményekkel, hiszen amint megtörtént az első csákányvágás, többek között olyan híres művészek is tiltakoztak az építmény ellen, mint például ifjabb Alexandre Dumas vagy Guy de Maupassant.
A 10 100 tonna tömegű, öreg hölgynek és a város fölé terpeszkedő szajhának egyaránt nevezett épület rekordidő alatt készült el 12 ezer acéldarab összecsavarozásával. A szinte csodaszámba menő építkezés után azonban a későbbi években is hányattatott sorsa volt a toronynak.
Többször akarták lerombolni, az ezért lobbizó társaság a mai napig működik, de korábban, 1925-ben egy Victor Lustig nevű szélhámos két alkalommal is eladta ócskavasként az építményt, a második világháborúban pedig a németek szerettek volna fegyvereket készíteni az óriási mennyiségű vasból.
Az új kínai Nagy Fal: Három-szurdok-gát
A Torok-gátként is ismertté vált építmény a Jangce-folyón épült meg. A 24 milliárd dolláros projekt a világ legnagyobb vízierőművét adta Kínának 2006-ban: 185 méter magas, 2309 méter hosszú, és 18 millió kilowattnyi teljesítményt állít elő - ez Kína áramtermelésének kilencede.
Nemcsak korrupciós botrányok és pénzhiány terhelte a projektet, hanem társadalmi és környezetvédelmi szempontból is megkérdőjelezték. Az építkezés során sok ember vesztette életét, 1999-ben például egy acélhíd összeomlása 40 ember halálát okozta, de számos hasonló eset történt még. A gát építése miatt Kína legtermékenyebb területét kellett elárasztani, mellyel ezernél is több régészeti és kulturális nevezetesség került víz alá, a településekről nem is beszélve.
A környezetvédők szerint a gát felállítása katasztrófához is vezethet a jövőben, ugyanis a terület hulladékelszállítása nem megoldott, így a vízben mérgező anyagok halmozódhatnak fel, ami a lelassult áramlás miatt felhalmozódik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A függőleges város: Burj Dubai
A világ legmagasabb épületének számító tornyot közel egy éve adták át Dubai-ban. Az elképesztő méretekkel és több szempontból rekordértékekkel bíró építmény munkálatai 2004-ben kezdődtek meg több ezer alkalmi - elsősorban indiai - munkás részvételével.
Az ellenszegülés egyik pontját pont ez jelentette, hiszen az emberjogi szervezetek hevesen tiltakoztak az építkezésen dolgozókkal szembeni bánásmód ellen, ám nem csak ez jelentett problémát. Amellett, hogy Dubai számára az épület önmagában ráfizetés volt, így csak a marketingértéke jelentős, a környezetvédők is felszólaltak ellene, hiszen a torony energiaszükséglete csak még tovább növeli a térség karbonlábnyomát, ami az üvegházhatású gázkibocsátás mértékét jelöli.
Kép: en.wikipedia.org, Shizhao.
OLVASD EL EZT IS!
- kína
- spanyolország
Szörnyépületek a világból
- világvége
- világjáró
Az UFO-k leszállóhelye, vagy az Antikrisztus műve?
- dél-amerika
- sziget