Beszakadt a föld, és ezt találták alatta: képeken öt véletlenül felfedezett csoda

Nem számítottak rá, hogy ilyesmi lapulhat a föld mélyén a közelben.

Mexikói kristálybarlang
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A föld mélyének titkai évszázadok óta foglalkoztatják az embereket, ám ez korántsem jelenti azt, hogy az összes különleges barlangot ismernénk. Megdöbbentő, csodálatos felfedezések mindmáig születnek, így a barlangok lenyűgöző világa folyamatosan újdonságokkal ejti ámulatba a kutatókat. Mutatunk öt olyan fantasztikus föld alatti üreget, amelyekre csak nemrégiben bukkantak rá, méghozzá úgy, hogy senki nem számított arra, milyen csoda lapul a barlangban.

A mexikói Crystal Cave, azaz Kristálybarlang egy bányarobbantás során került elő. A monumentális méretű kristályokat ugyanis egy föld alatti folyó tartotta titokban, melynek vize csak a robbantást követően szivárgott el. A világ legnagyobb kristályait rejtő barlang sajnos nem látogatható, ám a róla készült képek lélegzetelállítóak.

Az Olaszországban található Frasissi-barlangrendszerre szakaszonként bukkantak a kutatók, akik 1948 és 1971 között vizsgálták a területet. A legcsodálatosabb üregek felfedezését a belőlük szivárgó levegő tette lehetővé, ezt követően, a nyílást kibővítve szemet kápráztató cseppkövek kerültek elő. A barlang azóta Olaszország egyik legjelentősebb föld alatti látványossága lett.

A világ legnagyobb barlangja Vietnamban található, ám a Son Doong elnevezésű gigantikus üreg egészen 2009-ig rejtve maradt. A barlangot egy helyi férfi fedezte fel 1991 körül, élelmet keresve a dzsungelben, ám csak évekkel később mutatta meg a kutatóknak. A kilenc kilométer hosszú és 150 méter magas föld alatti csarnokban nemcsak cseppkövek és fosszíliák várták a felfedezőket, de kiderült, hogy a barlangnak saját időjárása és egyedi állat- és növényfajai vannak. A látogatóknak a különleges élményért mintegy 3000 dollárt, azaz 890 ezer forintot kell fizetniük legalább.

1986-ban, Romániában egy tervezett erőmű számára végzett terepfelmérés során szereztek tudomást a Movile-barlang létezéséről. A rendszer a kutatók szerint öt és fél millió éve szigetelődött el a külvilágtól, így a benne élő különleges élőlények - skorpiók, százlábúak, bogarak és baktériumok - elzártan fejlődhettek. A kénes levegőjű barlangban azóta alig néhány tudós járt, ám ők számos, korábban sohasem látott fajt fedeztek fel.

Fotó: BBC Earth/Patrick Landmann/SPL

Az amerikai Új-Mexikóban elterülő Lechuguilla-barlangrendszert egészen 1986-ig jelentéktelen üregeknek tartották, melyet denevérguanó kitermelésre használtak, ám egy hirtelen keletkezett áttörés miatt a föld alól süvöltő levegő elárulta, a barlang jóval hosszabb, mint sejtették. Az újonnan felfedezett járatokban lenyűgöző szépségű formákra bukkantak, melyeket csak kutatói engedéllyel lehetséges sajnos megtekinteni.

Képek a Baradla-barlangról

Nézd meg, milyen csodákat rejt Magyarország egyik legkülönlegesebb helye, a Baradla-barlang!

Bizarr lényt láthatsz a magyar barlang mélyén

Az aggteleki Baradla-barlangban megnézheted a Sárkányfejet.

Elolvasom
Ezt is szeretjük