Rengeteg látnivaló, finom ételek a folyóparti magyar városban: Makót érdemes felfedezni

Magyarország déli részére utazni valahogy mindig egyfajta izgalmat jelent, kicsit olyan, mint egy külföldi kiruccanás, pedig még Szeged is alig kétórányira fekszik Budapesttől.

Makói látnivalók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Imádom Szegedet, ennek ellenére viszonylag ritkán jutok el a Dél-Alföld fővárosába. Az emlékeimben úgy él, mint a város, ahol mindig süt a nap, illetve olyan magas a napsütéses órák száma, hogy a napfény városának is nevezik. Na de nem csak Szeged miatt érdemes a régióba látogatni, hiszen több kisebb város vár felfedezésre. Az egyik közülük Makó, amelyet most a PR in Hungary szerevezésében fedeztünk fel. Annyi bizonyos, hogy érdemes idelátogatni és egy hosszú hétvégét vagy akár többet is eltölteni. 

Már meg is érkeztünk? Ezt a kérdést sokan feltettük, amikor röpke 90 perc autózás után megláttuk a Makó táblát. Sokunk emlékeiben ez az út minimum két és fél órás volt. Persze az is számít, hogy mennyi idő, amíg Budapestet átszeljük, de ha elérjük az M5-ös autópályát, akkor onnan már tényleg viszonylag rövid az utazás. A városba érve az utunk a 20-as évek stílusában épült Grand Hotel Gloriusba vezetett, ahol egy gyors felfrissülést követően már indultunk is a felfedező útra. Másfél nap állt rendelkezésünkre Makó megismerésére, és akkor még nem is gondoltuk, hogy ez bizony kevés lesz. Egy hosszú hétvégét mindenképpen megér ez a kisváros, és akkor tényleg minden látnivalóra és a teljes kikapcsolódásra is van idő. 

Lovaskocsi, Lombkoronasétány és kalandpark

A kétnapos úton Gergely Gábor, az önkormányzat városmarketingért felelős munkatársa volt a kalauzunk. Az első állomásunk a Maros-part volt, ahova lovaskocsival vittek el, pontosabban a társaság nagy része a szekéren utazott, ketten pedig lóháton. Rezgő és Napsugár türelmesen viselte utasait, néha bele-belekocogtak Horváth Zoli bácsi biztatására.

lombkorona tanösvény és maros makó

A Maros-parton elbúcsúztunk a lovaktól, és a folyó mellett elsétálva a Lombkoronasétányt látogattuk meg. Ez egy tanösvény, amely nem a földön, hanem a fák lombkoronáinak a szintjén halad végig. Még az olyan tériszonyosak is, mint amilyen én vagyok, bátran sétáljanak végig rajta, mert egyrészt tökéletesen biztonságos, másrészt a látvány minden félelemért kárpótol. 10 méteres magasságban 191 méter hosszan sétálhatunk végig, megcsodálva a Marost, az árterét. A sétány legmagasabb pontja a 18 méter magas kilátóterasz, ahonnan a bátrabbak csőcsúszdán, a kevésbé bátrak (magamat is közéjük sorolva) lépcsőn térhetnek vissza a földre.

Maros hajókázás

Innen csupán néhány perc sétával a Maros Kalandparthoz vezet az út, ahol a bevállalósabbak a Maros felett canopyzhatnak, a nyugalmasabb kikapcsolódást kedvelők pedig hajókázhatnak a Makói vízi kalandok szervezésében. Mi mindkettőt kipróbáltuk, utána pedig elfogyaszthattuk a jól megérdemelt ebédet, a makói hagymalevest és harcsapaprikást túrós csuszával. Előbbi azért makói, mert tejszínnel készül, így kicsit krémesebb, és kevésbé intenzív ízű, mint az eredeti francia. Arra mindenképpen készüljön fel a városba látogató, hogy ha hagymalevest rendel, mindenhol ezt a változatot fogják elé tenni. 

sajtok Makó

A kalandok után lazításképpen sajtválogatás és bor került az asztalra, előbbi a Hegyesi Éléstárból érkezett. Kóstoltunk zöldfűszeres, áfonyás, szárított paradicsomos-bazsalikomos sajttekercset, trappistát és camembert is. A sajtok egészen krémesek, az átlagosnál zsírosabb tejet a jersey fajtájú tehén adja. Sajtot nem is lehet mással leöblíteni, mint borral, nekünk most a klárafalvi Kontyos Borház gyümölcsborai mutatkoztak be. Ezekkel a borokkal vigyázni kell, a málnabor például annyira itatta magát, hogy hajlamosak voltunk elfeledkezni az alkoholtartalmáról is. 

A makói hagymán innen és túl

A város fő megélhetési forrása a mezőgazdaság volt, ezen belül Makó a vöröshagyma termesztéséről lett világhírű. A makói vöröshagyma hungarikum, csak az itt ültetett növényre használható ez a kifejezés. A hagyma két év alatt kerül szedhető állapotba. Nem magról vetik, hanem úgynevezett dughagymás eljárással. Bár az utóbbi évtizedekben visszaszorult a termesztése, nem is lehet nagyon sokáig úgy sétálni városban, hogy valamilyen formában ne találkozzunk hagymamotívummal. A központban található Grand Hotel Glorius gyönyörű tetőteraszáról már látható a Hagymatikum, Makó gyógyfürdője, az az épület, ami a legtöbbeknek eszébe jut, ha a város nevét említik. 

hagymatikum belülről

A gyógyfürdő 2012-ben átadott legújabb és legnagyobb szárnya Makovecz Imre tervei nyomán épült. Nem ez az egyetlen épület, amelyet ő tervezett, az építész nagyon szeretett Makón alkotni, jó volt a kapcsolata a városlakókkal is, ezért nincs másik olyan város, ahol ilyen sok Makovecz-épület található. Ahogy a Hagymaház is, amelynek eredetije a város egyetlen, nagyteremmel rendelkező művelődési házaként üzemelt. Azt az épületet a kilencvenes években sürgősen renoválni kellett, mert életveszélyessé nyilvánították. A megyei tervezők tervei nem tetszettek a képviselő-testületnek, viszont az egyikük ötlete nyomán elhívták Makoveczet, aki megnézte a környéket, majd megtervezte a mostani Hagymaházat. Az épületben most mozi, színház is üzemel, valamint kiállítások is látogathatók. 

A város híres szülöttei

Makó Csongrád-Csanád megyében, a Maros jobb partján elterülő város. 1730-tól Csanád vármegye székhelye. A 20. század elején élt és alkotott itt néhány évig Juhász Gyula, József Attila, sűrűn megfordult erre Móra Ferenc is. Pulitzer József amerikai újságíró, az újságírás legrangosabb díjának alapítója is makói születésű.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ebben a városban született Galamb József, aki 1904-től a Ford-típusokat és prototípusokat tervezte Henry Ford detroiti Ford Motor Company gyárában. A leghíresebb modell, a Ford T első példánya 1908. augusztus 12-én készült el. A Ford történelme az úgynevezett makói Ford-falon el is olvasható. Ami viszont sokkal izgalmasabb, hogy a T-modellt bizony ki is lehetett próbálni, pontosabban menni vele egy kört a Maros-parti Veteránjárműveket Kedvelők Sportegyesülete jóvoltából. Az is bizonyos, hogy ezzel az autóval nem lehet feltűnésmentesen végiggurulni az utcán, semmilyen ultramodern kabrió nem ér a nyomába. 

Zsidó közösség a 2. világháború előtt

Makót kis Jeruzsálemként is hívták, hiszen a második világháború előtt itt élt a legnagyobb számú zsidó közösség a város társadalmának szerves részeként: a makói hagymát zsidó kereskedők adták el, nagy szerepük volt abban, hogy ez az áru világhírű lett. A deportálások után a városban nem maradtak zsidók, a neológ zsinagóga helyét csak egy emléktábla őrzi, az ortodox zsinagóga pedig múzeumként üzemel.

Makó zsinagóga

A közösség utolsó rabbiját, Vorhand Mózest, akit 1944-ben öltek meg, a jángori temetőben temették el még a makói zsidóság kitelepítése előtt. A csodarabbiként és igaz emberként számon tartott Vorhand Mózes sírja ma zarándokhely, amelyet évente egyszer ortodox zsidók keresnek fel a világ minden tájáról. 

Fürdőzés és pogácsasütés

A némiképp feszített programba kora reggel egy rövid piacozás is belefért, hogy utána kicsit megpihenhessünk a Hagymatikum gyógyvizében, illetve egy frissítő masszázst is igénybe vegyünk. Lezárásképpen pedig mi mást, mint hagymás pogácsát sütöttünk a szintén makói gasztrobloggerrel, Líbor Máriával, Limarával.

Kvíz: melyik folyó mellett van Makó?

Magyarország domborzati és vízrajzi térképét ismerni kell, néhány kérdés mégis sokaknak zavarba ejtő lehet.

Kvíz: melyik folyó mellett van Makó? 10 kérdés Magyarország földrajzáról

Kvíz!

Elolvasom

Fotók: Pr in Hungary, Szász Eszter, Mágori Dániel,  Elekes Andor / Wikipedia CC BY-SA 4.0)

Ezt is szeretjük