Ha csendre és elvonulásra vágysz: a néma magyar szerzetesek otthonában megtalálod

Tökéletes hely a hosszú sétákhoz és az elmélkedéshez.

A majkpusztai remeteség

A rohanó hétköznapok zaja után jólesik a csend és a pihenés. Ritkán adódik azonban alkalom megtapasztalni a teljes nyugalmat olyan formában, mint ahogy az Majkpusztán lehetséges. 

A Vértes vadregényes természeti környezetében elterülő majkpusztai remeteség közigazgatásilag Oroszlány része, ám a város kieső, szélső részén található. 

A majkpusztai remeteség

A Majkpusztán élt, némasági fogadalmat tett kamalduli szerzetesek után maradt komplexum egésze műemlék. Az ide látogató turisták azonban nemcsak megnézhetik, de egy kicsit meg is tapasztalhatják, milyen volt a barátok élete a tökéletes csendben. A kiállítások és a parkos környék bejárásán kívül, aki szeretne, megszállhat a puritán alvóhellyé alakított cellaházakban. Mutatunk egy kis ízelítőt a majkpusztai nyugalomból! 

A remeteség együttese számos épületet magában foglal. A cellaházak és a templomtorony mellett vízimalom, kápolna és műhelyek is működtek.
Majkpusztán már a 13. században premontrei kolostor állt, melynek romjait a kamalduli komplexum létrehozásakor felhasználták.
A kamalduli rend szerzetesei a lelki tökéletességre törekedtek, melyet néma elmélyülésükön keresztül próbáltak elérni. Némasági fogadalmuk miatt egymással sem kommunikáltak, sőt, a remeteség területét sem hagyhatták el.
A puritán körülmények közt élő szerzeteseket fehér barátokként is emlegették zsinórral és köténnyel ellátott csuhájuk színe miatt. Némasági fogadalmuk alól csak december 28. és január 2. között mentették fel őket.
A kamalduliak cellaházaikban éltek, melyek szigorú, kicsi utcákat alkottak, és fallal voltak körülvéve. Majkpusztán a templomot 17 otthonból álló claustura veszi körbe.
Mindegyik cellaház egységes volt kis telekkel, kápolnával, a remetét támogató főúri család címerével a homlokzaton. Eltérés szinte csak annyi volt, hogy stukkókkal díszes kápolnájukban mely szent került az oltárképre.
A lakószobában ágy, kandalló, könyvek voltak, vele szemben műhely és kamra. A cellaházak közül tíz négy-hat személyes szállássá alakult, így konyhával és vezetékes vízzel, de tévé és rádió nélkül várja a vendégeket.
2017-ben szállást nem lehetett foglalni. A műemlékegyüttes felújítása folyamatosan zajlik, melyen elsőként a barokk főépület, a foresteria esett át.
A környéket három oldalról erdő, egy irányból szántó övezte, de egy halastó is közel volt. A remeteség körül parkos, rendben tartott környezetben lehet sétálni. Aki ennél is nagyobb nyugalmat szeretne, és elvonulna, az akár a csendcellában is meditálhat kedvére.
A remeteség területét az itt látható díszkút és a szépen faragott szobrok csinosítják. Odébb a Szűz Mária-kápolna áll.
A konventépület, azaz foresteria U-alakú. Kiemelkedő szépségű része az épület teljes szélességét elfoglaló, freskókkal díszített refektórium. Emellett könyvtár, levéltár, gyógyszerészet, műhelyek, a perjel otthona, tantermek, ebédlő, mosoda és sok más is volt itt.
A ma már csonka templomtorony kiváló kilátóhely, ahonnan néha harangjáték csendül fel. Mellette a sekrestye boltozatcsonkja magasodik. A templom helyén csillagalakban metszik egymást az állítólag gyógyító energiákkal teli Szent György-vonalak.
Bent a gyönyörű berendezés egy része máig fennmaradt, köztük néhány igen jelentős képzőművészeti alkotással. A kiállításokat és a remeteséget hétfő kivétel mindennap 10-18 óra között, csakis tárlatvezetéssel lehet látogatni 2000 forintos belépővel.
A remeteségben gyógynövénybolt is található, ahol a népi gyógyászattal, a levendulatermeléssel és a kolostorkert értékes növényeivel is megismerkedhetsz.

A képek forrása: indafoto.hu / magocilla, Fortissima, Kontiki, gazsi03, Puffancs.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük