A legcsodálatosabb madárvonulások itthon: itt nézheted meg a darvak, vadludak, lilikek érkezését
Madárparadicsommá változnak ősszel Magyarország gyönyörű vidékei.
Valóságos madárparadicsommá változnak ősszel Magyarország csodálatos tájai, a vidék különösen a darvak és vadludak tömegeinek érkezésétől zeng. A jelenség megfigyelése a természetkedvelőknek bakancslistás élmény.
A vándormadarak vonulása az evolúció folyománya, egyfajta válasz a földrajzi körülmények és a kontinensek változásaira. Irányát és célját általában az időjárás és az elérhető táplálékmennyiség, továbbá a nappalok hosszának módosulása határozza meg, de az utat az ösztönös, belső, öröklött tényezők is vezérlik. A fészkelő és telelő terület között megtett út nem mindig a lehető legrövidebb távon halad, és a klímaváltozás miatt ma is egyre változik. Örvendetes mégis a jelenség, amikor az égi vándorok Magyarországra érkeznek telelni vagy megpihenni kicsit a hosszú repülés alatt.
Daruvonulás az Alföldön
Szeptembertől novemberig igazi ricsajjal, hangos krúgatással telnek meg az Alföld sekélyebb vizei: darvak tízezrei érkeznek a pusztákra, elsősorban finn és nyugat-orosz területekről. Európában kedvelt pihenőhelynek számítanak Magyarország tavai, innen útjukat Észak-Afrika, Tunézia és Szudán környékére folytatják.
A 110-120 centiméter hosszú, 190-220 centiméter szárnyfesztávolságú madarak tömeges behúzásait megcsodálni páratlan élmény. Gyülekezőiket naplemente és napfelkelte idején a legkönnyebb megfigyelni, a Hortobágyi Nemzeti Park a halastavainál egész programsorozatot szentel a jelenségnek, amelyekre előzetes regisztráció szükséges. Emellett többek közt a szegedi Fehér-tónál is remek madárleseket szerveznek az érdeklődők számára.
Vadludak a tatai tavaknál
Tata mesterséges tavai ősz második felében telnek meg igazán élettel: novemberben vadludak tízezrei érkeznek az északi tundraövezet felől, ráadásul a madárcsapatok többsége az egész telet itt is tölti. A sekélyebb tavak, holtágak, folyómellékek adnak számukra biztonságos telelőhelyet, a vizek városában nemcsak az Öreg-tónál, de a Réti-tavakon vagy a Ferencmajori-halastavakon is nyugalomra lelhetnek.
A nyüzsgésben több vadlúdfaj is felismerhető: többek között nyári ludak, vetési ludak, apácaludak, tundraludak, nagy és kis lilikek vagy éppen fokozottan védett vörösnyakú ludak népesítik be a Ramsari Egyezmény védelmét élvező vizeket.
Az égi vándorokat Tata városa is szervezett programokkal ünnepli meg, a Tatai Vadlúd Sokadalom nevű eseményre november végén várják a látogatókat, ahol évről évre madármegfigyelő túrák, kiállítások, előadások és az esti behúzás megcsodálása van napirenden.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Országszerte több ponton találkozhatnak az emberek tömegesen átvonuló madarakkal ősszel vagy tavasszal, akár az Alföldön, akár a Dunántúl egyes régióiban. A nagy és kis lilikek csapatai októbertől érkeznek az eurázsiai tundra felől, és vagy nálunk, vagy hidegebb telek esetén tőlünk délebbre telelnek át.
A kis lilik védett fajnak számít, az országba érve mindkét faj a tarlókon maradt növényekkel, gabonákkal táplálkozik. Példányaikat az alföldi vizeken és a Duna-mentén túl a Fertő-tónál, valamint a Velencei-tónál is megfigyelték.
Tata és Hortobágy mellett a Fertő-tó környékére is érdemes ellátogatni ősszel, ahol számos vadlúdfaj megtalálható tízezres számban, az éjszakát pedig a biztonságos, sekélyebb vizeken töltik. Vetési ludak, récék, nagy kócsagok, gémek, sasok egyaránt megfigyelhetők a Fertő-Hanság Nemzeti Park madárvártáin, akár Mekszikópusztán is érdemes egy madárleső túrát tenni ilyenkor.
Mekszikópuszta varázslatos élővilága
A Sarródhoz tartozó Mekszikópuszta az ország gyönyörű szikvidéke, ahol páratlan élővilág fogadja a látogatókat.
Hol van Mekszikópuszta? Ilyen gazdag élővilágot csak kevés helyen találni az országban
Mekszikópuszta az ország gyönyörű szikvidéke, ahol páratlan élővilág fogadja a látogatókat.
Elolvasom(Képek: Getty Images.)
- madár
- madárvárta
- természeti jelenség
- természeti csoda
- hortobágy
- tata
- tó
- daru
- vadlúd
- védett állat
- őszi kirándulóhely
- hazai kirándulóhely
- ősz
- programajánló
- Utazás
OLVASD EL EZT IS!
- madár
- természetvédelem