Ijesztő hatásai vannak a klímaváltozásnak: 5 új szigetet találtak a sarkvidéki jég olvadása miatt
Az oroszok felfedeztek öt új szigetet, amik a gleccserek olvadása miatt alakultak ki a sarkvidéken, a globális felmelegedés következményeiként.

- Erre érdemes figyelni, ha online vásárolsz parfümöt: így válaszd ki a számodra megfelelő illatot »
- Hatékony, de egyszerű házi módszerek lábszag ellen: nem csak a kellemetlen szagot nyomják el, az izzadást is mérséklik »
- Michael Jackson 24 éves lánya gyönyörű modell: fürdőruhás képeket vállalt, tetoválásait is megmutatta »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
- Íme, Leonardo da Vinci világvégejóslata: matematikai és asztronómiai jelekkel üzente meg a pontos dátumot
Ijesztő következményei vannak a globális felmelegedésnek. A klímaváltozás hatásait sokan már a saját bőrükön érzékelik.
Elképesztő változásokat vonz magával a globális felmelegedés. Olyan furcsa jelenségeket lehet tapasztalni az elmúlt ötven évben, mint előtte soha. Több millió éves állatfajok kerülnek a kihalás szélére, régi földrészek tűnnek el, és bukkannak elő máshol addig felfedezetlen szigetek.
A gleccserolvadás következményei
2016 óta kiküldött orosz haditengerészet kutatóhajójának legénysége új szigeteket fedezett fel a sarkvidéki vizeken - adta hírül a The Moscow Times. Az északi régióban egyre több földterület születik a gleccserolvadások miatt, amire felfigyelt Oroszország. Itt szeretnék növelni katonai és kereskedelmi jelenlétüket.

Az újonnan felfedezett öt sziget méretei 900 négyzetmétertől egészen az 54 500 négyzetméterig terjednek. Felbukkanásukat a Jeges-tengeren található Novaja Zemlja szigetcsoporton található Nansen-gleccser visszahúzódása okozta.
A területen már 2016 óta kutatnak, azóta több mint harminc új szigetet, öblöt és zátonyt fedeztek fel a térségben. A régióban mért hőmérséklet 6-7 °C-kal emelkedett az 1960-1990-es évek óta, ennek köszönhetően az új szigetek száma rohamosan nő.
Kihalófélben lévő fajok
A gleccserolvadásoknak köszönhetően azonban bizonyítottan folyamatosan emelkedik a tengerszint, évente több mint 3 milliméterrel. Ez a jelenség olyan élőlények életét sodorja veszélybe, mint az Antarktiszon honos Adélie-pingvinekét, mely néhány, nyugati félszigeten lévő kolóniájának már a 90%-a elpusztult.

Ezenkívül tömeges vándorlást figyeltek meg a kutatók az állatvilágban. A felmelegedés következtében a hidegkedvelő fajok északra kezdtek vándorolni. Ki tudja, mi lesz a sorsuk, ha az iszonyú gyorsasággal változó világban már nem fogják tudni megtalálni a helyüket.
Erdőtüzek világszerte
A változásoknak köszönhetően, míg egyes térségekben megnőhet az esőzések száma, máshol nagyobb szárazságra lehet számítani. Ez a száraz éghajlat pedig megnöveli az esélyét az erdőtüzek kialakulásának, a termőföldek eltűnésének és az ivóvízhiánynak.
Bár az emberi tevékenység miatt kezdődött a pusztító erdőtűz az amazonasi őserdőben, a futótűz elképesztő terjedése a felgyorsult erdőirtás és a globális felmelegedés miatt kialakult szárazság következménye.

Ugyanez igaz a kaliforniai erdőtűzre, ahol a tűz miatt keletkezett füst 10 millió dél-kaliforniai lakónak életét sötétítette el kettő és fél hétre, de nem szabad megfeledkezni a szibériai erdőtűzről sem. Ez az erdő legalább 100 évig nem tud regenerálódni. Az erdőtüzek fellobbanását régen sem lehetett előre megjósolni, azonban az, hogy milyen gyorsan képesek végigsöpörni, már a klímaváltozás okozta szárazságnak köszönhető. Amerikán belül Kalifornián kívül még a globális felmelegedés hatásának legérzékenyebb területei Arizona és Florida is.
Egyre több szervezet jött létre azért, hogy a természeti katasztrófák sújtotta területeket minél előbb helyre lehessen hozni. Kínában a kampányoknak és a szigorú védelemnek köszönhetően sikerült egy ősi esőerdőt visszahozni a halálból - ami reményt ad arra, hogy ha elegendő időt kap a természet, magától is meg tud gyógyulni.
Olvadnak a közeli gleccserek is
Nem csak a sarkvidéken járhat beláthatatlan következményekkel a gleccserek olvadása: ennél jóval közelebb, az Alpokban is egyre tűnnek el a jégtömegek.
Képek forrása: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- globális felmelegedés
- klímaváltozás
Nyom nélkül eltűnhet a föld színéről a paradicsomi ország: hamarosan elnyelheti a tenger

- tudomány
- globális felmelegedés