Nyom nélkül eltűnhet a föld színéről a paradicsomi ország: hamarosan elnyelheti a tenger

A Hawaii és Ausztrália között félúton található Kiribati nagy veszélyben van a tengerszint emelkedése miatt.

kiribati 1
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Csendes-óceán vidéke beláthatatlan az emberi szemnek, így nem is csoda, ha legtöbben meglepődnek, valahányszor felröppen egy hír valamelyik aprócska országáról. Az édenkertbe illő Kiribati is pont ilyen.

Az országnak összesen 33 szigete van, amiből 21 lakott. Nem beszélve az itt található több mint 30 korallszigetről, melyek mindössze néhány méterrel magasodnak csak a tengerszint fölé. Hogy a helyiek meddig gyönyörködhetnek lakóhelyükben, az napról napra kérdésesebb.

Veszélyben forog a kiribatiak élete

Kiribati lakói minden túlzás nélkül állandó fenyegetettségben élnek, és naponta meg kell küzdeniük a globális felmelegedés következményeivel. Alacsonyan fekvő szigetei ugyanis a klímaváltozás és a tengerszint-emelkedés miatt nagy veszélyben vannak. Két sziget már eltűnt 1999-ben, de jelenleg is többet fenyeget a süllyedés veszélye.

Anote Tong elnök mindenképp szeretné megmenteni a polgárokat a közelgő katasztrófától, ezért komoly döntést fontolgat: nevezetesen azt, hogy mintegy kétezer kilométerrel arrébb földet vásárol a Fidzsi-szigeteken, ahová átköltöztetné a lakókat. Tong már meg is kezdte a tárgyalásokat a Fidzsi-szigetek kormányával, mert szerinte a szigetország második legnagyobb szigete, Vanua Levu ideális letelepedési célpont lehetne.

Egy ekkora dolgot meglépni azonban nagyon bátor vállalkozás lenne a döntéshozók részéről, hiszen százezer ember elköltöztetéséről van szó. Ám a kiribati kormány reményei szerint a lakosok a régió más országaiba, többek között Ausztráliába és Új-Zélandra is települhetnének korábbi otthonukból. De szóba került már egy, az olajfúró tornyokhoz hasonló mesterséges sziget kialakítása is az új élet elkezdésére.

Régóta fenyegeti a szigetet a süllyedés veszélye

A tengerszint évente 1,2 centimétert emelkedik Kiribatin, ami négyszer gyorsabb az átlagos emelkedéshez képest. Szakértők attól tartanak, hogy 2100-ra az ország teljesen eltűnhet, míg a lakosság arra számít, hogy legkésőbb 20-30 éven belül el kell költözniük. Az elnök szerint a földvásárlás jelentheti a megoldást a problémára.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A tengerszint rohamos emelkedése azonban már most is gond, mivel a sziget mindössze három méterre emelkedik ki az óceánból, ezért a termőföldeket és a halászterületeket gyakran elönti a sós víz. Ez pedig tönkreteszi a talajt, beszennyezi az ivóvizet, kárt tesz az épületekben, és megnehezíti a halászatot. Vagyis a költözés az élelmezés szempontjából már most aktuális lenne.

A szigetlakók közül páran már korábban megpróbáltak menedékjogot kérni Új-Zélandon, eredménytelenül. Pedig a kérelmek valószínűleg megszaporodnak a jövőben, az előrejelzések szerint ugyanis a klímamenekültek száma 2050-re 700 millió is lehet.

Így néz ki a globális felmelegedés után a táj

2014 óta ez már a negyedik év, hogy Szibériában óriási kráterek jelennek meg a földben. A korábban keletkezett lyukak pedig egyre csak növekednek. A jelenség nemcsak rémisztően fest, de úgy tűnik, valóban aggodalomra ad okot, hiszen a globális felmelegedés egyik következményéről van szó.

Szibériában kilyukadt a föld: így néz ki a globális felmelegedés után a táj

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük