Erre figyelj, ha kánikulában ülsz kocsiba: ennyi víz nélkül ne indulj hosszabb útra

Amennyiben kénytelen vagy kocsiba szállni az extrém melegben, néhány dologra különösen oda kell figyelned.

Kánikula idején az autóban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az extrém meleg igencsak megviseli a szervezetet, hőségriasztás idején a nap legforróbb óráiban nem ajánlatos a szabadban, főleg a napon tartózkodni. Kikerülhetetlen azonban, hogy az ember olykor ilyenkor is autóba üljön.

A népszerű üdülőhelyekre utazva vagy a városi csúcsforgalomban araszolva is órákat tölthet a sofőr és az utasok is a kocsiban, a testi épségük megőrzésének érdekében elengedhetetlen a megfelelő felkészülés. Hogy a hőség idején is biztonságban autózhass, érdemes megfogadnod néhány tippet.

Kánikula idején az autóban

Egy-egy melegebb nyári napon pillanatok alatt felforrósodhat az autó utastere, és bár egyre gyakoribb, korántsem általános a klíma megléte minden kocsiban. Még légkondicionáló mellett is veszélyes lehet a kánikulában autózás, ugyanakkor, amennyiben lehetőség van rá, érdemes bekapcsolni a berendezést, ha pedig az nem működik, vagy hiányzik a gépjárműből, az ablak lehúzása javasolt. Létezik olyan iskola is, amely a módszerek váltogatására esküszik, lassabb sebességnél az ablakok lehúzását, gyorsabbnál a klíma alkalmazását ajánlja az üzemanyag-spórolás érdekében.

Előfordulhat, hogy az utasok közül valaki nem bírja a huzatot, de a szellőztetésre, levegőcserére mindenképp figyelni kell a melegben, a hőség még az egészséges szervezetet is megviseli. Ha van rá mód, árnyékos parkolóhelyet tanácsos választani.

A fényvédelemre kevesen gondolnak az autóba szállva, pedig vezetés közben is fenyeget például a leégés és a napszúrás veszélye. Magas faktorszámú naptej használata, minőségi napszemüveg viselése tanácsos. Ruha tekintetében pedig a jól szellőző, világos darabok mellett érdemes letenni a voksot. A hátsó üléseken utazók védelmét napellenző ablakra erősítésével célszerű elősegíteni. Amennyiben szükséges, vizes borogatással is lehet hűteni a testet. Ha a sofőr vagy bármelyik autóban tartózkodó fejfájást, hányingert, szédülést tapasztal, ajánlott árnyékba húzódni, frissíteni. Légszomj, ájulásközeli állapot, szapora pulzus esetén orvosi segítségre lehet szükség!

Sarkalatos pont a folyadékfogyasztás is. Mindig legyen bekészítve a kocsiba víz, ásványvíz az utazással eltöltött órákhoz, valamint az utasok számához igazított mennyiségben. Az ajánlott napi folyadékbevitel felnőttek esetén 2-2,5 liter, extrém melegben ennél jóval többre is lehet szükség. Az egyenletes vízelosztásra nem árt figyelni, óránként 2-3 decilitert mindenképp szükséges elfogyasztani, kánikulában ez több is lehet - de arra figyelj, hogy a vesék terhelését megelőzendő óránként egy liter a maximum javasolt bevitel.

Fontos, hogy a szükséglet fedezése ne cukros üdítőitalokkal történjen, a hidratálásban leginkább a víz segíthet. Folyamatosan gondoskodni kell a folyadékpótlásról, és jobb kerülni a vízhajtást támogató, ezáltal pedig a dehidratáció kockázatát növelő túlzott koffeinfogyasztást. Az nem is kérdés, hogy a sofőr nem ihat alkoholt, mielőtt a volánhoz ülne, de a melegben az utasainak sem ajánlott az italozás.

A hőség a kocsit is megviseli

A meleg nem csak az embert, a gépjárművet is megviseli. Hosszabb útra indulás előtt érdemes átnézni, hogy minden megfelelően működik-e. Ellenőrizni kell például a hűtőfolyadék, illetve a motorolaj szintjét, utóbbi szintén részt vesz a motor hőmérsékletének szabályozásában. Amennyiben alacsony a mennyisége, a motor hőmérséklete megemelkedik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A gumik vizsgálata is lényeges: alapvető az évszaknak megfelelő gumiabroncs használata, a téli abroncsok a melegben veszítenek a tapadásukból, és gyorsabban is kopnak. Hőségben a magas guminyomás kifejezetten veszélyes lehet, ugyanis a forró levegő tovább emeli az értéket, nő a gumiban lévő levegő térfogata.

A fentieken túl kulcsfontosságú, hogy kipihenten ülj a volán mögé, valamint az is, hogy zárt ajtókkal, ablakokkal parkoló autóban senki nem maradhat a kánikulában, a kisgyermekekre és az állatokra fokozottan figyelni kell!

Sikerülne most a KRESZ-vizsga? Kvíz!

Remélhetőleg a közlekedés minden résztvevője álmából felébresztve is fel tudná idézni a szabályokat, ám előfordulhat, hogy egy-egy tesztkérdés ismétlésre szorul, és elgondolkoztatja akár a régi motorosokat is.

8 kvízkérdés, amire jogosítvánnyal tudni kell a választ: mikor és hol szabad hangjelzést adni?

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük