Így néz ki a Föld szája: képeken a félelmetes látványosság

A bolygó szájaként is emlegetett Yarlunk Zangbo-kanyon igazi rettegett csoda. Nézd meg!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár sokáig az egyesült államokbeli Grand Canyont tartották a világ leghosszabb szurdokának, illetve a perui Colia Grand Canyont a legmélyebbnek, 1994-ben kínai tudósok bejelentették, hogy a rekorder minden kétséget kizáróan a tibeti Yarlunk Zangbo-kanyon.

Ez a hatalmas mélyedés több mint 56 kilométerrel hosszabb, mint a Grand Canyon, illetve több mint 3000 méterrel mélyebb, mint a perui hasadék. A ritka természeti csodát, mely érintetlensége és felfedezetlensége miatt hosszú évek óta tartja lázban a világot, rendkívüli mélysége és furcsa, mosolyalakú elhelyezkedése miatt gyakran emlegetik a Föld szájaként, mint ahogy a Mauritániában található Richat Structure is kiérdemelte a bolygó szeme becenevet.

A bolygó legnagyobb hasadéka

A méretes tibeti kanyont az egyes szakaszain több mint 5000 méterrel a tengerszint felett haladó Yarlung Tsangpo-folyó mélyítette, mely a Kailash-hegyből indul, és a Himalája keleti része felé tart.

A természeti csoda egyik legkülönlegesebb jellemzője, hogy a több mint 496 kilométer hosszú, átlagos mélységét tekintve pedig 5000 méter mély - legmélyebb részén 5382 méter mély - szurdokban a folyó 180 fokos fordulatot vesz, kialakítva ezzel a jellegzetes lópatkó-, illetve mosolyformát.

A nem csupán a legmélyebbnek és leghosszabbnak, de egyben a legmagasabban fekvő kanyonnak is tartott Yarlunk Zangbo ezen részét ezért is nevezik Nagy Kanyar-völgynek. Maga a kanyon 1998-ban kapta meg hivatalos nevét, csak úgy, mint a folyó, melynek esetében az ősi tibeti kifejezés jelentése nem más, mint a víz, mely a legmagasabb csúcsról folyik le.

A Föld egyik legtitokzatosabb része

A rekordokat a szurdok nem csupán méreteiben, de extrém körülményeivel is tartja, nem véletlen, hogy a folyót és környezetét a vizek Himalájának is nevezik, ami a csodálatra méltó elhelyezkedés mellett a hozzá kapcsolódó tragédiáknak is köszönhető.

A világ 16 gyógyító, csodatévő helye

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az 1990-es években több kudarca ítélt felfedezőút is indult a környékre, melyek során vízi úton próbálták feltérképezni a kanyont, a magas vízállás és a vad hullámok azonban több halálesetnek is okozói lettek. Végül csak 2002 januárjában, illetve februárjában sikerült egy nemzetközi csoportnak maradéktalanul teljesítenie a szurdok első szakaszát.

A gleccserek, szakadékok, meredek lejtők, sár- és kőlavinák, valamint a tajtékzó vizek több részén ma is óriási veszélyt jelentenek, ennek is köszönhető azonban, hogy a szurdokot máig nem sikerült teljes mértékben feltérképezni, így egyike a bolygó legtitokzatosabb részeinek.

Az álmok földje

Bármilyen veszélyes is, a szurdok nem véletlenül vonzza a kalandvágyó utazókat, hiszen vad tájainak természeti szépsége és látványa egyedülálló.

Mindemellett rendkívüli ökoszisztéma jellemzi, telis-tele olyan növényekkel és állatokkal, melyek létezését csak nemrég fedezték fel - több mint 3700-féle növény szegélyezi a folyó útját, és 232-féle madár csivitelése hallatszik a fák közül -, az emberi hatásoktól mentes, érintetlen környezet pedig a magasságkülönbségek miatt a szubtrópusitól a sarkvidékiig váltakozik.

Bár gazdag páratlan kincsekben, leghíresebb nevezetessége a Kína egyik legszebb természeti csodájának tartott Zangbo-, más néven Badong-vízesés, melyet 1998-ban értek el a külföldi expedíciók, és csak úgy, mint környéke, ma védett értéknek számít.

A Yarlung Tsangpo-folyó
A jellegzetes mosoly
A kanyon szirtjei
A szurdok egy részlete madártávlatból

Szent helyből turistaközpont

A terület nagy részéhez hasonlóan a vízesés is szent hely a tibeti buddhisták számára, ezért sokáig elrejtették a kívülállók elől, beleértve a kínai hatóságokat is. Talán ezért sem véletlen, hogy többen is a legendabeli, elveszett himalájai Paradicsommal, a Shangri-lával, az álmok földjével azonosították.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Bár a környezetvédők célja a helyi természeti értékek megőrzése, a kínai kormány Kelet-Tibet legfőbb turistaközpontjává kívánja tenni a területet, részben azért, hogy a legszegényebb, a külvilágtól elzárva fekvő területek - többek között Motuo megye - gazdaságát és kommunikációját a vízi út rögzítésével biztosítsa.

Kép: en.wikipedia.org, Lucag; www.mychinaworks.com.

Ezt is szeretjük