Így néz ki a boszorkányos falu
Az ország leghíresebb falva télen talán még szebb, és még megnyugtatóbb. Hollókőt ilyenkor se hagyd ki!
Hollókő Magyarország leghíresebb falva, mely, bármennyi turista keresi is fel, minden erejével igyekszik megőrizni máig élő, értékes hagyományait és múltjának kincseit. A bájos és megnyugvást nyújtó falu 1987-ben az elsők között került fel a Világörökség magyar helyszíneinek listájára. Egész évben - húsvét idején különösen - kiváló úti cél, de, ha csendre és békére vágysz, télen sem találhatsz szebb menedéket nála.
A falu ősi legendája
A Hollókő fölé magasodó várhoz és magához a faluhoz is számos legenda kötődik, melyek közül a leghíresebb a település nevében is visszaköszön. Történt egyszer ugyanis, hogy Kacsics András, egy helybéli földesúr elrabolta szomszédjának szép leányát, majd várába zárta.
Balszerencséjére azonban a lány dajkája boszorkány volt, aki kiszabadításáért magával az ördöggel szövetkezett. Fiait hollóvá változtatta, akik a várat kőről kőre lebontották, hogy kiszabaduljon a leány, majd egy közeli bazaltsziklán, a mai erődítmény helyén új várat raktak belőle.
Igazi időutazás
Az ófalu fehérre meszelt, faragott fatornácos vályogházai látványos ellentétét alkotják a szürke kockaházakból álló többi 20. századi magyar falu világának.
Utoljára az 1909-es tűzvész után építették át a házakat, és a falu nagy szerencséjére gondosan ügyeltek rá, hogy az újjáépítés egységes stílusban történjen. E nemes szándékot az UNESCO is értékelte, amikor 78 évvel később Világörökség-címmel jutalmazta a faluképet.
Helyi ízek, maradandó élmények
A 67 védelem alatt álló ház közül sokba be is lehet menni, és különféle kiállításokat nézhetnek meg bennük a látogatók, illetve kézműves foglalkozásokon vehetnek részt. Feltétlenül nézz be az 1889-ben épült, zsindelytetős templomba is. Beszélgess a helybéliekkel is, és ízlelgesd a palóc tájszólást, ez legalább akkora élmény, mint az épített környezetben gyönyörködni.
Ha szerencséd van, az utcán vagy valamelyik vendéglőben viseletbe öltözött palóc asszonyokkal is találkozhatsz, akik számtalan alsószoknyától duzzadó, rövid állású szoknyát viselnek.
Ha szeretnéd megtudni és megnézni, mely helyek tartoznak az egyetemes, illetve a magyar Világörökséghez, böngéssz gyűjteményünkben!
A híres hollókői vár napjainkban
A falu fölé emelkedik a nemrég újjáépített hollókői vár, a vidék talán legimpozánsabb erődítménye. A Kacsics nemzetség által a 13. században emelt vár a török korban a végvári rendszer része volt. Falai közül lenyűgöző kilátás nyílik a palóc dombokra, termeiben pedig egy szerény fegyverkiállítás és a vár egykori életét szemléltető kicsi panoptikum látható. A várhoz a nagy parkolótól tíz perc alatt lehet felsétálni, majd egy másik úton ugyanennyi idő alatt lejuthatsz az ófaluba.
Még egy mesebeli falu
Ha Hollókőt már láttad, érdemes ellátogatnod a Mecsek gyöngyszemének tartott Zengővárkonyba is. Íme, egy kis kedvcsináló.
Kiállítások és nevezetességek
Hollókő ófalujában, a Kossuth Lajos utca régi épületeiben számos apró kiállítással és kézműves foglalkozással igyekeznek bemutatni a falu és a környék hagyományait. A falu legöregebb házában egy középparaszti család meglehetősen szerény otthonát rendezték be, a Falumúzeum tisztaszobájában nagyon szép festett bútorokat is láthatsz. Érdemes meglátogatni a Babamúzeumot is, melynek nagyszabású gyűjteménye kétszáz hagyományos ruhába öltöztetett babából áll, és Recsktől Rimócig mutatja be a palóc viseleteket.
A Postamúzeumból természetesen nem hiányozhatnak Madách és Mikszáth levelei sem, az ófalu elején található panoptikum pedig három, Hollókő regényes múltjából származó történetet elevenít fel. A falu elején, a Palóc Kávéházzal szemben lévő kézművesportán folyamatosan tartanak kézműves foglalkozásokat - például gyertyakészítés, csuhézás, kékfestőzés -, amin pár száz forintért bárki részt vehet. Akár kisebb csoportnak is rendeznek bemutatót, de egyénileg is lehet például korongozni vagy agyagozni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk Farkas Zoltán Hosszú hétvégék Magyarországon című könyve alapján készült, mely a JEL-KÉP Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: www.orszagalbum.hu, kallojazmin; hu.wikipedia.org.
OLVASD EL EZT IS!
- mátra
- túrák
Csodaszép téli kirándulóhelyek itthon
- falu
- falusi turizmus
Ezek az állatok nem viccelnek!
- falu
- falusi turizmus