Icipici falu, ahol egymást érik a látnivalók: igazi ékszerdoboz az apró Horpács
A Nógrádi-medence gyöngyszeme Horpács, mely bővelkedik a szépségekben.
A Cserhát és a Bözsöny hegység gyönyörű vonulatai közötti Nógrádi-medencében, Balassagyarmattól 15 kilométer távolságra fekszik a parányi Horpács. A mindössze 164 fő lakta települést nem csupán fekvése, de megannyi látnivalója is különlegessé teszi a térségben.
A falu kiváló adottságai révén kedveltté vált a túrázók és a magyar kultúrtörténet iránt érdeklődők körében egyaránt.
A bájos települést több jelölt turistaút érinti, így akár négy irányból is megközelíthetők a nyugodt, csinos utcái, melyeken egymást érik a látnivalók. Híres szülöttei pedig országos szinten is jelentőssé teszik Horpácsot.
Horpács látnivalói
A Nógrádi-medence kis falva a Budapestet Vácon át Honttal összekötő 2-es főút közelében található, így közúton is könnyű elérni, bár tömegközlekedéssel csak rétsági átszállással juthattok el oda. A látogatást mégis érdemes bakancslistára venni, különösen, ha érdeklődsz az irodalomtörténet és a kultúra fontos helyszínei iránt.
Horpács legfőbb látnivalója 18. századi temploma mellett Kastélyparkja, amelyben két szomszédos kúria áll: a Mikszáth- és a Szontágh-kúria. A település híres lakói közé tartozott ugyanis Madách Imre jó barátja, Szontágh Pál politikus, a Nógrád vármegyei nemesi ellenzék egyik vezetője, akit Bem József bécsi szökésében való segédkezés vádjával zártak börtönbe, majd büntetését követően költözött a faluba. Maga Madách is többször megfordult a faluban.
Szontágh halála után vásárolta meg birtokát a legnagyobb palócként is emlegetett Mikszáth Kálmán, aki élete alkonyán még haza szeretett volna térni a szeretett Palócföldre. Az általa építtetett kúriában, ahol előszeretettel időzött szabadidejében, ma az író emlékháza működik. Az érkezőket Mikszáth szobra fogadja az épület előtt, benn pedig az író szalonját vagy éppen íróasztalát is megtekinthetik. A kertben pedig igazán kiváltságos élmény megpihenni kicsit.
A faluban a kultúra több jeles képviselője megfordult, így Benczúr Gyula festő is, akit egészen rabul ejtett a település bája. De itt élt a Szontágh Pál barátjaként is ismert Nagy Iván történész, az MTA tagja, aki a szabadságharcból is kivette a részét.
Horpácson több szálláshelyet találhatnak a megfáradt látogatók, ami lehetővé teszi, hogy a nyugodt környezetben kikapcsolódjanak egy időre. A természetjárók számára is ideális pihenőpont, a falut érinti többek között a Palóc Piros útvonalának első szakasza, melyen a piros sáv jelzést követve haladhattok végig Nagyoroszitól Herencsényig szép tájakat és tündéri falvakat is útba ejtve.
Zöld utakat követve is bejárható a település festői környéke, sőt, a 158 kilométer hosszan vezető Gyöngyök útja zarándokút is érinti Horpács északi részét - ez utóbbi Budapesttől elvezet egészen Mátraverebély-Szentkútig.
A Nógrádi-medence csinos és nyugodt falva tehát remek úti célja a kirándulásoknak is, a falu közvetlen közelében több kis tó partján megpihenhettek, ha még nagyobb békére vágytok.
A település különlegességét mutatja aranyos legendája is, mely szerint a falu címerében látható csodatermő aranyalmának a világ közepén kellett földet érnie, amely természetesen nem volt más, mint Horpács területe.
(Képek: Wikipedia / Vadaro, Vadaro, Jelfy Gyula - Vasárnapi Ujság 1905/40 (pp. 635–636), Szeder László, Indafotó / Szilus13.)
Nézz tovább: ezt a falut is szerette Madách és Mikszáth
A csaknem 1200 fős palóc községet történelmi jelentősége mellett látnivalói és ma is élő hagyományai teszik igazán különlegessé az országban.
Csodás falu a Cserhát déli lankái alatt: Vanyarc nemcsak gyönyörű, de különleges látnivalókkal is vár
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- irodalom
- kiskőrös