A szomszédban rejtőzik A Gyűrűk Urát idéző hobbitfalu: sokan nem is tudnak a varázslatos helyről

Ezekben a falvakban háborítatlan nyugalom várja a vendégeket.

A romániai hobbitfalvak

Az Európán belül is változatosnak számító romániai vidék sokáig méltatlanul ismeretlen volt a külföldiek előtt. Azonban az utóbbi években a messzi falvak sajátos hangulata és a tündérmeséket idéző hegyvidéki tájak elnyerték az utazók tetszését. 

Van egy különösen varázslatosnak számító célpont, ahol a látogató úgy érzi magát, mintha Tolkien híres regénye elevenedne meg a szemei előtt. A hobbitok barátságos otthonait idézik meg a falu házai. 

A romániai hobbitfalvak 

Valea Celor Doisprezece a vidéki falvak közül azzal tűnt ki, hogy a Tolkien-univerzum Hobbitfalva világát keltette életre. Ionut Buta és Mihaela Buta közös erőfeszítéseinek hála jöhetett létre ez a falu, amely egy talpalatnyi természetet kombinált a vidéki nyugalommal és a regények varázslatos világával. A kitalálók felismerték azt az egyre erősödő igényt a szállásfoglalások és utazások tervezésekor, hogy sokan keresnek inkább barátságos búvóhelyet, mint hatalmas luxusszállodákat. 

Buta egy olyan hobbitfalut akart létrehozni, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy úgy érezzék, visszaléptek az időben. Egy vízió mentén haladt, amelynek fontos eleme volt, hogy egy mélyen pihentető, a modern technikától és rohanó hétköznapoktól elszakadó univerzumot tudjon megteremteni. A házikókban nincsen áram, így a látogatóknak nincs más választásuk, mint felfedezni a kertet, élvezni a kilátást a fatüzelésű pezsgőfürdőből, és elszakadni a függőséget okozó technológiától.

A tervező sokféle, mégis egységes hatásból merített, hogy megalkossa vízióját.

- A falunk dizájnját és építészetét számos elem ihlette, amelyek szépen keverednek a történetben – mondta. - A dák hatás és a nyilvánvaló természeti lenyomat mellett a román folklórból és a népmesékből vettünk elemeket – mesélte el a Built magazinnak adott interjújában.

Az ókori dák népcsoport építészete a kőművességéről és a magas, nádfedeles tetők használatáról volt ismert, és Buta mindkettő jellegzetességet átörökítette a hobbitfalu épületeiben. A falu ősi hangulata egybeolvad a környező természet nyugalmával, és így teremti meg sajátosan misztikus atmoszféráját.

Buta elmondta, hogy a falu építéséhez használt módszerek ugyanolyan ősiek voltak, mint a tervezés mögött álló inspiráció.

- A házakat kézzel építették agyagból, kőből és fából – mondta. - Minden felhasznált anyagnak és a házakban elhelyezett minden tárgynak története van, antik és egyedi. - Buta azt szerette volna, hogy a Valea Celor Doisprezece minden építménye teljesen egyedi legyen, és mindegyikük külön élményt nyújtson a látogatóknak.

- Minden ház egyedi a tervezés és az építészet szempontjából – mondta Buta. - Különböző méretekkel és különböző számú szobával is rendelkeznek.

A tervező vágya az volt, hogy a megérkező vendégek egy másik korban és másik hangulatban találják magukat, ahol a kikapcsolódáshoz minden adott. A látogatók az éjszakát bármelyik házban tölthetik, amelyeket esténként gyertyák és olajlámpák világítanak meg. A hidegebb évszakokban fatüzelésű kályhák duruzsolnak, a házikókban az aznapi vacsorát is meg lehet főzni. Az olyan szabadtéri tevékenységek, mint a szaunázás, hegyek közt kanyargó séták, a kerékpározás és a síoktatás teszik teljessé a falu vonzerejét.

Szívszorító látvány az egykor pompás magyar kastély: Budapesttől alig egy órára rejtőzik

Az egykori főúri Podmaniczky-kastély jelenleg üresen áll.

Elolvasom

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük