Ezek után még a reggeli dugó is vonzóbb lesz – Elképesztően veszélyesen közlekednek ebben a grúz városban
Ebben a grúz városban megállt az idő.
Csiatura Nyugat-Grúzia Imereti régiójában fekvő bányászvárosa. A város egy hegyi völgyben, a Kvirila folyó partján fekszik. A terület gazdag nyersanyaglelő helyének köszönhetően vált a térség jelentős bányászati városává. A szovjet időkben óriási termelési rekordok helyszíne volt, és ekkor épült ki a város felvonóhálózata, ami mai napig világhírű.
A grúz vidék néhány térségében olyan urbex maradványok találhatóak, amik a letűnt szovjet időkben a legmodernebbeknek számítottak. A szomszédos városban Sztálin nyaralóját is meg lehet látogatni, és itt található egy hatalmas szanatórium is, amely mára a lassú enyészeté lett. Grúzia természeti kincsei és izgalmas történelme sok utazó számára a legkedveltebb helyek közé emeli.
Veszélyes közlekedési eszköz a grúz városban
A sajátos hangulatú város a legszebb természeti környezetben őrizte meg a szovjet idők indusztriális örökségét. A grúz történelem egy izgalmas szeletét őrzi, ami mai napig turisták ezreit vonzza a felvonóvárosba. Az 1900-as évek elején, az orosz forradalom után 3700 bányász dolgozott napi 18 órát ezekben a bányákban. Itt élték hétköznapjaikat, itt aludtak, ettek és dolgoztak, ahol még fürdőhelyük sem volt kialakítva.
Több sztrájkot követően végül javultak az embertelen körülmények. A meredek oldalú folyóvölgy miatt a termelésben dolgozó bányászoknak mindennap gyalogolniuk kellett a várostól a bányákig. Az orosz termelés gyorsított tempójába ez nem illett bele, így 1954-ben kiterjedt drótkötélpálya-rendszert telepítettek, hogy a munkásoknak gyorsabb legyen az út a bányákig. A felvonórendszert egészen 2017-ig az eredeti állapotában használták. Az addig használt kötélpálya bőven kimerítette az életveszélyes kategóriát, mégis hosszú éveket kellett várni a felújításig.
A mangánkitermelés a mai napig működik a térségben, és az orosz kabinok rozsdás, ütött-kopott darabjai lógnak a drótköteleken. A grúz kormány hosszú távú terve, hogy az állomásokat örökségként megőrzi, de már csak a modernizált vonalakat használják majd. Csiatura új drótkötélpálya-rendszere négy vonalat foglal magában, szemben az eredetivel, amely tizenhét vonalat tartalmazott.
Mindegyik vonal a központi drótkötélpálya-állomásról indul, amely a Kvirila folyó déli partján található. Az egyes vonalakhoz kapcsolódó állomások különböző irányokban húzódnak a város fölé. A kilátás és a szovjet utózöngék különös kettős hangulata sok látogatót vonz a városba. Az eredeti vonal kabinjait és állomásait még mindig meg lehet látogatni, a posztszovjet építészet maradványai máig őrzik a sztálini birodalom monumentalitását.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyha izgalmasnak találtad a grúz városba tett időutazást, akkor olvasd el Tskaltubo városáról szóló cikkünket is.
15 éve érintetlen az egykor híres pszichiátria - Szellemlakta hely lett a Tündérhegyből
Egykor tüdőbetegeket kezeltek benne, majd állami kézbe kerül, végül pedig az egyik leghíresebb pszichiátria volt a ma üresen álló zuglói villa.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- grúzia
- közlekedés
- történelem
- történelmi látnivalók
- történelmi érdekesség
- veszélyes
- szovjetek
- szovjetunió
- Utazás