15 éve érintetlen az egykor híres pszichiátria - Szellemlakta hely lett a Tündérhegyből

Egykor tüdőbetegeket kezeltek benne, majd állami kézbe került, végül pedig az egyik leghíresebb pszichiátria volt a ma üresen álló zuglói villa.

Tündérhegyi pszichiátria története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Létezik egy gyönyörű és impozáns villa a budapesti Zugligetben, ami 2009 óta érintetlenül áll. A Tündérhegyi Pszichiátria - eredeti nevén Preisich Szanatórium - az 1900-as évek elején épült a Tündérhegy oldalában, és immáron 15 éve szellemlakta hely.

Az egykor híres elmegyógyintézet komoly múltra tekint vissza, manapság azonban már csak kalandvágyó urbexező fiatalok tévednek el arra. 

Tündérhegyi pszichiátria története

Preisich Kornél 1904-ben lett a Szent László Kórház főorvosa, két évre rá pedig egyetemi magántanári kinevezést is kapott. Praxisa egyre nőtt, végül pedig ő lett a kórház igazgatója. 1920-ban, a Tanácsköztársaság idején fegyelmi eljárást indítottak ellene, kizárták az orvosi körökből, és felfüggesztették állásából. Praxisa azonban nem szűnt meg, sok páciensét továbbra is ő gyógyította.

tündérhegy2 (1)
Fotó: YouTube

Preisich 1906 és 1908 között épített egy villát, hogy felépítse saját gyógyintézményét. A szanatórium végül 1929-ben nyílt meg, és egészen a második világháborúig Preisich vezette. Az intézményben főleg tüdőbeteg gyerekeket kezeltek. A második világháború kitörése és a zsidótörvények Preisichet is érintették, aki hiába keresztelkedett meg, sárga csillagot kellett viselnie, és családjával bujkálások közepette sikerült megmenekülniük a deportálástól.

A cikk az ajánló után folytatódik

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye. Regisztráció az ingyenes rendezvényre.

Promóció

A második világháború után a villát az ÁVH államosította, és egészen 1958-ig ők vették át. Ezt követően újra egészségügyi intézménnyé vált, és a TBC-s betegek mellett már mentálisan beteg embereket is gyógyítottak ott. Bár a háború után Preisich Kornélt rehabilitálták, sőt kitüntetést is kapott, szanatóriumát azonban soha nem kapta vissza. Végül 1955-ben hunyt el.

A Tündérhegyi Pszichiátria folyosója 2020-ban.
A Tündérhegyi Pszichiátria folyosója 2020-ban.
Fotó: Google fotók/Wikimedia

A szanatórium 1978-ban nyerte el új nevét: ekkor nyitották újra Tündérhegyi Pszichoterápiás és Pszichoszomatikus-rehabilitációs Osztály néven. Járóbeteg-ambulancia és fekvőbetegosztály is volt benne. 1970-ben egy nappali kórház is épült az udvar északi részére, illetve a főépület és a porta közé. Ma már mindegyik az enyészeté lett, az épület melletti falon lévő gyermekrajzok az egyetlen nyomai az egykor nyüzsgő intézménynek. 

Gyerekrajzok a Tündérhegyi Pszichiátria falain 2019-ben
Gyerekrajzok a Tündérhegyi Pszichiátria falain 2019-ben
Fotó: Google fotók/Wikimedia

A Tündérhegy 1994-től az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet részlege lett, ahol depressziósokat, pánikbetegeket és egyéb mentális zavarokkal küzdő betegeket kezeltek. Az OPNI 2007-es megszűnése után a Szent István Kórház kihelyezett osztályaként működött 2009-ig, azóta pedig üresen áll.

Ehemaliges Preisich Sanatorium,W, 2023 Zugliget

Az évek során volt pár törekvés a villa újbóli használatára: felmerült, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő odaköltöztetné Sólyom Lászlót, az akkori köztársasági elnököt. Ő végül visszautasította az ajánlatot, mert rengeteg felújítási munkálattal járt volna a dolog. A zugligeti épület hét évig teljesen érintetlen volt, ezt követően 2017-ben hirdette meg eladásra a magyar állam. Ekkor egy vállalkozó vásárolta meg 509 millió forintért, jelenleg azonban ismét eladó az ingatlan.

A "nyár nélküli év", amikor sötétség és sarkvidéki hideg lepte el a Földet - Még Magyarországon is érezhető volt

Szokatlan természeti jelenségek játszottak össze, ami elképesztő következményekkel járt.

Elolvasom

(Képek forrása: Google Fotók, Youtube)

Ezt is szeretjük