A Kisalföld és a Duna vonala között, Észak-Magyarországon elterülő Gerecse vonulatai alig emelkednek 400 méter fölé, így a dús erdőkkel teli, lankás táj tökéletes terep a túrákhoz. Különösen akkor, ha lenyűgöznek az izgalmas sziklaformák, a barlangok föld alatti kincsei és az ősi állatok maradványai.
A Gerecse mészkőből, dolomitból, löszből álló hegyei közt olyan látványos üledékes kőzetek is előfordulnak, mint a márványszerű vörös mészkő. Másutt az évmilliókkal ezelőtt, a triász idején még létezett trópusi tenger, a Tethys élőlényeinek maradványai is láthatóak.
A Gerecse föld alatti kincsei
A Gerecse területén a legszerényebb becslés szerint is több mint háromszáz barlang található, de másként számolva ez akár a 440-et is meghaladhatja, így jócskán vannak föld alatti látnivalók. Megmutatunk néhányat a vidék talajában rejtőző számos kincs közül!

A Gerecsében valaha talált lények közül az egyik legizgalmasabb a hatalmas őskrokodil maradványa, mely mintegy 180 millió évvel ezelőtt élhetett a part menti vizekben. Felfedezői 1970-ben találták meg ezen a helyen.
Fotó: eurpeana.eu / Főzy István

A fokozottan védett Pisznice-hegyen talált, nagyjából hatméteres állat lelete rendkívüli épségben maradt fenn. Ma a Magyar Természettudományi Múzeum állandó kiállításán tekinthető meg. Balra a lény páncéljának egy darabja látszik.
Fotó: eurpeana.eu / Főzy István, Virág Attila

Egy másik kivételes jelentőségű lelet ennél jóval fiatalabb. A Gerecse lábánál talált rá Vértes László ősrégész Samu, az előember csontjaira. Az állatok és a történelem előtti emberek nyomaival teli terület ma a Vértesszőlős Őstelepként bemutatóhelyként funkcionál.

Szintén föld alatti kincsek helye volt a Tatabánya felett, a Kő-hegy oldalában ásító Szelim-lyuk, mely ma fokozottan védett. Az értékes ősrégészeti lelőhely legnagyobb része ma szabadon látogatható.

A Szelim-barlang a későbbi történelemben is szerepet kapott. Itt rejtőzött el sok magyar a hódító törökök elől, akik azonban sajnos megtalálták és elpusztították az itt bujdosókat, tovább növelve a barlangban az emberi csontok számát.

A mészkövet átfúró üregek közül a Keselő-hegyi-barlang a leghosszabb és a legmélyebb a Gerecsében. A borsókőnek nevezett cseppkőformákkal és aragonittal díszes barlang fokozottan védett, de a cementművek területén található bejárattól indulva engedéllyel, felszereléssel és barlangász ismeretekkel látogatható.

A Keleti-Gerecsében található Jankovich-barlang a Jankovich-kultúra névadója, kiemelt jelentőségű ősrégészeti terület, ezzel együtt fokozottan védett érték.

Az Öreg-kő-lyuknak és a Jankovich-barlangnak helyet adó Öreg-kő 375 méter magas. Izgalmas sziklaformáit nemcsak a túrázók csodálják meg szívesen, de a mászók is előszeretettel gyakorolnak itt.

Látványos és történelmi szempontból is izgalmas helyszín Tardos, korábbi nevén Tardosbánya. A Gerecsében már a rómaiak is termeltek ki hamis vörös márványt, azaz vas-oxiddal szennyezett mészkövet. Tardos bányászata a 12. századtól csaknem állandó napjainkig.

A helyet nemcsak a bányák tarka falai és a mászási lehetőségek miatt érdemes felkeresni, de azért is, mert a kövek közt gyakran láthatóak az ősidők tengerében élt fejlábúak, csigák, rákok lenyomatai.
A képek forrása: europeana.eu / Főzy istván és Virág Attila, indafoto.hu / bocifiu, gabbi, Rózsi a rozsomák, DosaAndrás, pulnikalilla, Teteneverdle, Gyöngyixx, fooni.