A legsúlyosabb illemtanbakik, ha nyaralni mész
Ha nem akarsz kínos helyzetbe kerülni a nyaralás ideje alatt, érdemes megismerned néhány illemszabályt.
Az etikett számtalan szabályával találkozni az élet minden területén, legyen szó köszönésről, tárgyalásról, étkezésről vagy éppen utazásról.
Ám ezeket a szabályokat nem csak ismerni kell, hanem be is tartani, ha az ember valóban jó benyomást szeretne kelteni.
Ráadásul ez alól a külföldi országokban járó turisták sem kivételek, akiknek a sajátjukhoz hasonlóan az adott ország etikettjét is illik ismerniük - elsősorban azért, mert itt már nem feltétlenül csak a jó benyomás a tét. Az ugyanis, ami számunkra egyértelmű és kedves gesztusnak tűnik, az adott országban akár a legsértőbb dolog is lehet! Mielőtt tehát felkapnád a bőröndöd, és már indulnál is, vegyél egy kis illemtanleckét.
Köszönés, kézfogás, puszi
Bár hivatalos helyen és bemutatkozásnál hazánkban még mindig a visszafogott kézfogás a jellemző, addig a kevésbé kötetlen találkozások szinte elmaradhatatlan része a puszi. Ez azonban nem minden országban van így: Svájcban és Franciaországban például elfogadott a jobbról és balról adott puszi, ám Németországban és Angliában mindezt nem nézik jó szemmel - ott marad az udvarias, lehetőleg gyors, de határozott kézfogás, ahogy mindezt Ausztriában is teszik. Van olyan ország azonban, ahol éppen a kézfogás nem bevett szokás: ilyen Görögország, ahol azonban ezért nem tekintik udvariatlannak a külföldit.
Madame, Miss, Signore
A köszönéshez hasonlóan a megszólítás terén is léteznek eltérések. Németországban például nem illik a címmel együtt - doktor, professzor - bemutatkozni vagy bemutatni valakit, ezzel szemben Olaszországban éppen, hogy illik ezeket is megemlíteni.
Franciaországban idegen férfi megszólításakor a Monsieur, azaz uram szó használata javasolt, míg a nők esetében a Madame, vagyis asszonyom, illetve a Mademoiselle, vagyis kisasszony megszólítás az illendő.
Angliában hasonló a szokás: a bemutatkozásnál a családnév előtt megszokott a Mister, Mrs. vagy Miss jelző - úr, asszony, kisasszony -, a nagyra becsült hölgyeknek emellett pedig kijár a madame megszólítás is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tabuk, bakik és illetlenségek
Természetesen nem várható el egy turistától, hogy csak azért, mert néhány napra vagy hétre az adott országba látogat, tökéletesen ismerje annak teljes etikettjét, ha azonban nem akar kínos szituációkba kerülni, a köszönésre és megszólításra vonatkozóak mellett érdemes még néhány alapvető szabályt ismernie.
Ilyen például az olaszok esetében a scarpetta, azaz a szósz kenyérrel történő tunkolása, mely, bár otthon bevett szokás, étteremben illetlenség.
Az olaszoknál annak számít továbbá a tészta feldarabolása is, éppen ezért ne csodálkozzon senki, ha nem talál kést az asztalon.
És ha már étkezés: a németeknél nem illik a tortaszeletet oldalára fektetve felszolgálni, a svédeknél pedig a háziasszonytól elkérni a felszolgált étel receptjét. Oroszországban pedig az számít udvariatlannak, aki visszautasít egy ebéd- vagy italmeghívást.
Természetes, hogy minden illemszabály furcsának hangzik, mely eltér azoktól, melyek hazánkban honosak, ám ezek között is találni néhányat, melynek hallatán aztán valóban kikerekedik az ember szeme.
- Míg nálunk az szokatlan, ha valaki nem néz beszélgetés közben a másik szemébe, addig Kínában éppen ez számít udvariatlan viselkedésnek.
- A mediterrán országokban a délutáni szieszta valóban pihenést jelent - ilyenkor még telefonálni sem illik.
- Thaiföldön nem szabad hozzáérni a másik ember fejéhez - ezt a helyiek szeme láttára még a saját rokonnal sem szabad tenni.
- Arab országokban, legfőképpen pedig vallásos arabokkal szemben nem illik, sőt tisztátalannak számít, ha valaki úgy ül, hogy az előbbi a cipője talpát láthassa.
OLVASD EL EZT IS!
- hotel
- világjáró
A világ 4 legbizarrabb hotelje
- franciaország
- görögország
3 szent hely, ahol évente zarándokok milliói fordulnak meg: máig érezni a csodát
- írország
- szikla