Ez nem a sivatag, hanem Fülöpháza: Magyarország gyönyörű csodája

Teljesen természetes módon jött létre a különleges táj.

Fülöpháza
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon több, szinte teljesen egyedi természeti csodával találkozhatsz. Elég csak a szentbékkállai kőtengerre, a kaptárkövekre, az egerszalóki sóhegyre, a cseppkőbarlangok csodáira vagy a Kis-Balaton nyüzsgő élővilágára gondolni.

A nem mindennapi jelenségek sorába tartozik azonban a Fülöpháza mellett elterülő táj is, mely egészen azt a benyomást kelti, mintha a sivatagban járnál. Elmondjuk, hogyan jöttek létre a furcsa dűnék!  

A fülöpházi sivatag

Fülöpháza Budapesttől délre, Bács-Kiskun megye északi részén terül el, és mintegy 840 lakosa van. Az aprócska község számos tanyáján ma is élnek a hagyományok, melyekből akár a turisták is kivehetik a részüket. A legtöbben azonban nem a vidéki nyugalom miatt keresik fel a parányi falut, hanem azért, hogy láthassák a fülöpházi buckavidék dűnéit.

fulophaza kiskunsag

A rengeteg homok nem teherautók platóján érkezett, sőt, egyáltalán nem az emberek tevékenységének köszönhető, hogy itt van. A természet, méghozzá az ősi, szabályozások előtti Duna rakta le ide. Amikor aztán a folyó elhagyta a hordalékkúpok vidékét, a szél hurcolta őket tovább, kialakítva a buckák jellegzetes északnyugat-délkelet irányú vonulatait.

A legeltető állattartás megszűnésével ugyan már csak kettő ténylegesen vándorló homokbucka maradt, és a fás szárú növények is egyre nagyobb számban vannak jelen, a táj sok mindent megőrzött különleges arculatából.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fülöpháza határában az egyik legszebb homokbuckás vidéket csodálhatod meg, melynek 1992 hektáros területe a Kiskunsági Nemzeti Park féltve őrzött kincse. Nem csak a finom szemű homokból álló dűnék miatt érdemes azonban bejárni a tájat, de a rajtuk megtelepedett élővilág is különleges.

fulophaza homok

A lejtők napos oldalán homoki gyíkok és békák sütkéreznek, vagy éppen gyurgyalag és szalakóta madarak rebbennek a galagonyabokrok és nyárfák ágai közt. A dűnék leginkább gyakori lakói azonban a különböző virágok és fűfélék, mint a kék színű szamárkenyér, a szúrós terméséről ismert királydinnye és a lágyan lengedező árvalányhaj.

A tájat bemutató útvonalat is a helyi fauna egy jellegzetes tagjáról nevezték el Báránypirosító tanösvénynek. Emellett a Naprózsa Erdei Iskolában és a Homokhátság védett területein végighaladó piros sáv turistaúton haladva ismerheted meg még jobban a Fülöpháza körül elterülő vidéket, mely egész évben csodálatos látvány.

Marsbéli táj Magyarországon

Ameddig a szem ellát, mindenütt vörös homok borítja a tájat. Elmondjuk, Gánt környéke miért fest ma úgy, mintha a Mars dűnéi között járnál!

Túra Gánt vöröslő környékén

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: indafoto.hu / leslierope, duraAce.

Ezt is szeretjük