Fotókon az ország legtitokzatosabb tava
Számtalan kuriózumot találhatsz a Fertő-tónál. Kíváncsi vagy, miket?
A Kisalföld szélén elterülő Fertő-tónak mindössze negyede tartozik Magyarországhoz. Mivel a határ eltűnése óta ennek már csak formális jelentősége van, sokan döntenek úgy, hogy autóval vagy biciklivel az egész Fertő-tavat körbeutazzák.
A különleges vízi élővilág védelme érdekében a tó magyar oldala a Fertő-Hanság Nemzeti Parkhoz tartozik, a magyar és osztrák területeket egyaránt magában foglaló úgynevezett Fertő-táj természeti és kulturális értékei pedig 2001 óta a Világörökség részének számítanak.
A Fertő-tó rendkívül sekély, a történelem során többször ki is száradt. Déli és nyugati oldalát több kilométer széles nádas szegélyezi, itt a nyílt vízfelületet mesterségesen kiépített földnyelveken közelítheted meg.
A tóba hosszan benyúló utak végén rendezett strandokat, hajó- és vitorláskikötőket alakítottak ki, azonban a parttól kicsit távolabb is találhatsz különleges látnivalókat. A következő, titokzatos hangulatú helyeket ki ne hagyd!
Mithras-szentély
A fertőrákosi szentélyt a római Mithras napisten tiszteletére emelték a 3. században. A benne látható dombormű a napistent ábrázolja, aki legyőzi a gonoszt szimbolizáló bikát. A perzsa eredetű isten tiszteletére a 2-4. század között a Római Birodalom területén számos helyen építettek a fertőrákosihoz hasonló szentélyeket.
Az 1866-ban felfedezett fertőrákosi szentély szakszerű feltárását idősebb Storno Ferenc, a híres soproni restaurátor személyesen végezte el. Az ókori műemlék Ausztria közelsége miatt a rendszerváltásig nem volt látogatható, a határ megnyitása után viszont rövid időn belül felújították.
Fertőrákosi kőfejtő
A fertőrákosi mészkő a valaha itt hullámzó Pannon-tenger üledékéből, mészvázas élőlények maradványaiból jött létre, a kőzetekben itt-ott ma is láthatod a csigák, kagylók nyomait. A kőfejtőből kinyert mészkőből épült fel számos 19. századi bécsi és soproni épület. A második világháború ideje alatt a bányában zsidó foglyokat dolgoztató kényszermunkatábor működött.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A háború után teljesen új profilt kapott a kőfejtő: kitűnő akusztikája miatt barlangszínházat alakítottak ki a mélyében, ahol nyaranta nagy népszerűségnek örvendő opera- és színházi előadásokat, koncerteket tartanak. Ha a kőfejtő peremén körbesétálsz, érinted az 1989-es Páneurópai Piknik emlékére állított, a vasfüggöny egy darabját szimbolizáló emlékművet, Gabriela von Habsburg szobrászművész munkáját. Sőt, lesétálhatsz a barlangszínházba is, és végigmehetsz a kőfejtő föld alatti alagútján.
Páneurópai Piknik '89 Emlékpark
A Páneurópai Piknik helyszínén felállított emlékparkban ma is áll a vasfüggöny egy darabja, az egykori őrtorony, a határőrsorompó és a határőrbódé - a látnivalók pontos helyét térkép jelöli. A nevezetes hely Fertőrákostól hét kilométerre található, a falu előtt tábla jelzi a letérőt.
Vasfüggöny-emlékhely: Hegykő
A Fertő-tó közvetlen közelében kialakított emlékhely a szigorúan őrzött határ fennállásának egyes időszakait a vasfüggöny egy-egy eredeti darabjával szemlélteti. Kezdetben például csak drótakadályok és aknamezők választották el a két országot, később elektromos áramot is vezettek a kerítésbe.
Ha szeretnéd megismerni, hazánkban mely helyek érdemelték ki a világörökségi címet, illetve a bolygón melyek a legszebb ilyen úti célok, böngéssz A Világörökség részei című linkgyűjteményünkben!
Az emlékhelytől néhány perc alatt egy madárfigyelő toronyhoz is elsétálhatsz, melynek tetejéről azonban csak a tó magyarországi felét beborító, végtelennek tűnő nádast lehet látni. A Hegykő falun átvezető országútról a templomnál kell lekanyarodni, innen autóval egészen az emlékhelyig el lehet menni.
Cikkünk Farkas Zoltán Hosszú hétvégék Magyarországon című könyve alapján készült. Képek: www.orszagalbum.hu, Kukexa, b.l@cy23, nikzsig, commons.wikimedia.org, Kaboldy; hu.wikipedia.org, Sóhivatal.
OLVASD EL EZT IS!
- fürdő
- természeti csoda
Hatalmas fehér valami
- kastély
- magyar csodák
Képeken a legőrültebb épületek Magyarországon
- falu
- természeti katasztrófa