Kétségtelen, hogy az idei év legtragikusabb, legsúlyosabb katasztrófája az amazóniai erdőtűz. A Föld tüdejének is nevezett Amazonas-medence esőerdőin túl azonban sok más erdőség is leégett az elmúlt néhány hónapban.
Súlyos problémákat idézhetnek elő azok az erdőtüzek, amelyek a bolygó különböző pontjain tomboltak az elmúlt időszakban. A gyakori és nagy területet érintő jelenségek ugyanis mind a növényekben, mind a talajban raktározott szén-dioxidot feloldják, és az ökoszisztémában is beláthatatlan károkhoz vezethetnek.
Erdőtüzek a világban
Nem csak az oxigéntermelés miatt fontosak az erdőségek. Az erdőirtások és a klímaváltozás következtében például egyre szárazabbá válik Amazónia, ahova már most egy hónappal később érkezik meg az esős időszak, mint régen - ahogy arra a Magyar Kurírnak adott interjújában Ürge-Vorsatz Diána klímakutató is rámutatott. Ez pedig az El Niño-áramlat által további kontinenseket is közvetlenül érint.
Az idei nyár legnagyobb erdőtüzeiben hatalmas erdőségek vesztek oda Dél-Amerikától Afrikán át Ázsiáig. Közép-Afrikában, elsősorban Kongóban és Angolában az Amazóniánál is nagyobb területen jelenleg is több mint 12 ezer erdőtűz ég. A NASA folyamatosan frissülő térképén az is nyomon követhető, hogy jelenleg mekkora területen ég egy-egy tűz a bolygón.

Az elmúlt időszakban a legnagyobb visszhangot a brazíliai esőerdőkben tomboló tüzek kapták, ami nem véletlen: idén augusztusban négyszer annyi tűz pusztított a kontinensen, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában.
Fotó: Victor Moriyama / MTI / EPA

Bár az afrikai erdőtüzeknél kisebb területet érint az amazóniai tragédia, a szakértők szerint súlyosabb következményei lehetnek, mint a Szavanna tüzeinek, ahol a természet valamelyest alkalmazkodott a szélsőséges körülményekhez.
Fotó: Joedson Alves / MTI / EPA

Sajnos szó sincs bozóttűzről: már Bolívia - a képen - és Peru erdőségeit is érinti az erdőtűz, amelyről korábban
mi is beszámoltunk. A füst pedig még az Amazóniától 3 ezer kilométerre levő São Paulo egét is elsötétítette.
Fotó: Juan Karita / MTI

Hatalmas erdőtűz tört ki Szibéria krasznojarszki régiójában is a nyáron. Több millió hektár növényzet leégett már, ebben az évben több mint 8 millió, a füst pedig Alaszkát és Kanadát is elérte. Sajnos a hatóságok késői reakciója tovább növelte a veszteségeket.
Fotó: MTI / EPA

A Kanári-szigetekhez tartozó Gran Canarián is pusztítottak erdőtüzek augusztusban, amelyek a száraz időszakban gyorsan terjedtek. Itt is elveszett 1500-1700 hektárnyi terület a középső hegyvidéken, 4 ezer embert ki is kellett telepíteni az otthonából.
Fotó: Angel Medina G / MTI / EPA

Európában is tombolt a tűz: Görögországban, az Athéntól 70 kilométerre található Évia-szigeten a szárazság, a hőség és az erős szelek kedveztek a tűz terjedésének.
Fotó: Kosztasz Cironisz / MTI / EPA

Spanyolországban több erdőség is leégett a nyáron, még ha ezek jóval kisebb mértékű pusztítást is jelentenek az afrikai, a szibériai vagy a brazíliai erdőtüzekhez képest. Augusztusban a Málaga tartományban fekvő Marbellánál tombolt a tűz, innen mintegy negyven házból evakuálták a lakókat.
Fotó: Apz / MTI / EPA

Június végén a spanyolországi tarragonai Torre de l'Espanyol térség lángolt. A négy napig tartó tűzben 6 ezer hektáron égett le a növényzet.
Fotó: Jaume Serrat / MTI / EPA

Portugáliában sem múlt el a nyár hatalmas erdőtűz nélkül: Lisszabontól 225 kilométerre Castelo Branco közeléből indult a tűz, ami a szél és a szárazság miatt délnyugat felé terjedt. Az ok szándékos gyújtogatás is lehetett, emiatt nyomozás indult. Európában ráadásul az év első negyedében is több terület égett le, mint tavaly egész évben.
Fotó: Paulo Novais / MTI / EPA
(Borító- és ajánlókép: MTI/EPA/EFE/APZ)