Magyarország megannyi tájegységből áll, melyeknek bizonyos részei különböző Nemzeti Parkokhoz, természetvédelmi övezetekhez tartoznak, hogy óvják élővilágukat a káros környezeti hatásoktól.
Valóban elképesztő kincseket őriznek többek között hazánk erdei is, amik a változatos földrajzi adottságokhoz idomulva alakultak ki a tájakon. Éppen ezért természetjárás közben nem szabad megfeledkezni arról, hogy ne csak megcsodáljuk, hanem óvjuk is a környezetünket.
Gyönyörű erdők Magyarországon
A természet pedig meghálálja a gondoskodást, törődést. Bizonyos erdőkben még külön tanösvényeket is létrehoztak, hogy a kíváncsi látogatók a jellegzetes táji adottságokkal és az ott kialakuló élővilággal megismerkedhessenek. Némely helyszín olyan gyönyörű, mintha csak egy tündérmese elevenedne meg a szemünk előtt.

A Mocsoládi-erdő a Natura 2000 védettsége és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága alá tartozó terület, mely Kisbárapáti, Somogybabod, Vadépuszta és Felsőmocsolád között található. A többségében illír bükkösökkel és gyertyánosokkal borított térségben vidrák, vörös hasú unkák és mocsári teknősök élnek. Sokan összetévesztik az Alsómocsoládi parkerdővel, ahol tanösvények is találhatóak, de az jóval messzebb terül el a vidéktől.

Gyékényes pompás kis településének közelében, a horvát határtól nem messze lapul a Lankóci-erdő, mely szintén a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozik. Az ártéri ligeterdőben szigorúan védett, álomszép növények élnek, mint a lilás-fehéres szirmú kockás liliom vagy a szibériai nőszirom, de ritka állatokban is bővelkedik, több vízimadár mellett fekete gólyák is fészkelnek itt. Kiépített túraútvonal nem található a területen, de szakvezetéssel látogatható a gyönyörű erdő.

A Kerecsendi Berek-erdő a Bükki Nemzeti Parkban található védett terület, mely a Bükkalján, a Laskó-patak mellett fekszik. A csak szakvezetéssel látogatható erdőség ritka fajokat őriz, mint a tatárjuharos lösztölgyesek, amik csak az erdő-sztyepp határokon nőnek. Tavasszal a szentgyörgyvirág lilás-fehéres virágjai lepik el a talajt, amint újra látogathatóvá válik, érdemes részt venni a vezetett túrákon.

Bockerek mocsaras, patakokkal átszőtt erdejében izgalmas utak várnak a természetjárókra. Aki az impozáns vidéken jár, érdemes Vámosatya határában felvennie a túracipőjét, és a sűrű erdőben kijelölt ösvényen végiggyalogolnia egészen Tákosig, ahol a híres
Mezítlábas Notre-Dame épületét lehet megcsodálni. Különleges égeres láperdőkön, tölgyereseken és szilligeteken vezet az út, és a területen van esély fekete gólyával is találkozni.

Balatonfüred szurdokos, főleg tölgyesektől zöldellő erdejébe is érdemes ellátogatni, melyben lenyűgöző dolomitfalakat, barlangokat lehet megcsodálni. Az egyik legismertebb része a képen látható Koloska-völgy, de a Nosztori-völgyi szurok és a Kéki-völgy szurdokja is magával ragadó látványt nyújt. A Balaton-felvidék nemzeti parkjához tartozó zöld rész rengeteg védett növénynek ad otthont, itt csodálható meg többek között a ritka erdei szellőrózsa is.

A Soproni-hegyvidék tüdeje a Dudlesz-erdő, ahová nemcsak a növények és erdei állatok megnyugtató látványa miatt érdemes ellátogatni, hanem innen csodálatos panoráma is nyílik a környező tájra. Nem véletlen, hogy ide építették a Hubertusz-kilátót, ahonnan egészen az Ausztriában lévő Schneeberg ormaira lehet rálátni. A Dudlesz-erdőben két méretes barlang is képződött, az Ottó- és a Ferenc-barlang, amik homokkőből alakultak ki.

A Körös-Maros Nemzeti Parkban található körösközi erdőkben is csodás túraútvonalak várják a természetjárókat, mely területen kora tavasszal a kétszirmú ligeti csillagvirág borítja be a tájat. A tanösvények közül jelenleg a Körös-ártérben található Halásztelki túraútvonal járható, ahol a Dél-Alföld állat- és növényvilágával lehet megismerkedni, akár kerékpárral is bejárható a környék, mely közvetlenül Szarvas városa mellett fekszik.

A Kiskunsági Nemzeti Park ékköveként is emlegetik a Peszéri-erdőt, ahol mindenki nagy örömére 2020-ban felújították a túraútvonalakat. Az erdőség híres kocsányos tölgyeseiről, ősöreg fák találhatóak meg a vidéken. A 4 kilométeres tanösvény szabadon bejárható, ahol a homoki erdőssztyepp-erdők világával lehet közelebbről megismerkedni. A túrahely akár Kunpeszérről, akár Tatárszentgyörgyről indulva is megközelíthető.

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságához tartozó Long-erdő a Bodrog folyó két partján terül el. A gyönyörű, tavirózsás morotvákkal tagolt erdőségben a szerencsések akár fekete gólyával vagy vidrával is találkozhatnak. A terület különleges fekvésének köszönhetően mind a mocsári, mind pedig a síkvidék tájaira jellemző flóra és fauna tobzódik a térségben. Akár kerékpártúrával is bejárható a vidék a Bodrog és a Long-erdő körül, de szabadon lehet kirándulni az egész területen.
(Fotó forrása a képnézegetőben: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság / Facebook, Fertő-Hanság Nemzeti Park / Facebook, Családiház Múltszázadi Emlékekkel Kisbárapáti / Facebook, Körös-Maros Nemzeti Park / Facebook, Oakeylife Peszéri-erdő / Facebook, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság / Facebook, Szabalaca67 / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, lászlo lovag / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, bugyihusztár / indafoto CC BY-NC-ND 2.5 HU, borítókép forrása: bugyihusztár / indafoto CC BY-NC-ND 2.5 HU)