5 szellemháznak tűnő épület a fővárosban, amelynek különös múltja van

Minden városnak megvan a maga múltja, és Budapest is rejteget különös históriákat, elhagyatott épületeket és különleges történelmi emlékeket.

Elhagyatott épületek a fővárosban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Budapesten járva az építészet számtalan módon gyönyörködtet, a várostörténeti érdekességek pedig kifogyhatatlanok. Mindezek mellett ott vannak az omladozó, elhagyott és elfejtett épületek, amelyek szintén figyelmet érdemelnének. 

Elhagyatott épületek a fővárosban

Kincsem Palota

A Reáltanoda utca 12. szám alatt található Kincsem Palota a belváros egyik rejtett gyöngyszeme, amelyben megállt az idő. A palotát Blaskovich Ernő - Kincsem tulajdonosa- építtette 1878-ban. A világhírű versenyló 54 induló futamából mindet megnyerte, ezzel óriási hírnevet szerezve. A versenyekből befolyt összegből épült meg a báloknak és társadalmi rendezvényeknek is otthont adó épület, amelyhez a csodakanca istállója is hozzátartozott.

27077257 b470d3b925901c6949d4116a9000c6a3 xl
Fotó: Indafoto/anna schwelung

Mai napig megtalálhatóak benne a letűnt kor darabjai. Gyönyörködhetünk a színpompás tapétákban, a fényárban úszó, színes üvegablakokban, a kidolgozott faragványokban és a változatos díszítőelemekben. 

OPNI - Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet 

Minden horrorfilm visszatérő eleme az elhagyatott elmegyógyintézet. Lipótmező sem marad alul a hátborzongató hangulatban. 

Azonban elhagyatottsága ellenére mai is lélegzetelállító a monumentális kert közepén álló, hatalmas szanatórium. Az elmegyógyintézet fénykorában Európa-szerte neves volt, sok magyar író, festő és közéleti szereplő vett részt az itteni kezelésen. Ma azonban üresen áll az óriási befogadóképességű épület, amelyet 2007-ben zárattak be. A kórtermek, az üres ágyak és pangó közösségi terek kísérteties hangulatot kölcsönöznek az elhanyagolt Lipótmezőnek. 

Zichy-kastély Óbudán 

A III. kerület történelmi jelentőségű barokk kastélyát az 1740-es években építtette Zichy Miklós. Az épület változatos funkciókat töltött be a későbbi évszázadokban. A szabadságharc alatt a magyar honvédség szolgálatára itt kapott otthont az Országos Ruházati Bizottmány. Később textilipari épületként is működött, majd lassanként renoválni kezdték a hetvenes években. Azonban ma is vannak részei, amelyek még nem kaptak figyelmet, és elhanyagoltan várnak a sorukra. 

Kőbányai pincerendszer

Budapest egyik legnagyobb föld alatti építménye a kőbányai mészkőbányászat 32 kilométer hosszú járatrendszere. Itt termelték ki többek között a Parlament, a Mátyás-templom és a Margit híd köveit is. 

Később pinceként és erjesztőként üzemelt, a Dreher Sörgyár részeként. Majd a második világháború alatt a csepeli repülőgyár gépeit szerelték itt össze, és óvóhelyként is működött a bombázások idején. Ma vezetett túrák keretében látogatható a Dreher-villa épületével egyetemben.

9401067 1a1e887987d4ab535f015fc80316b7b0 xl
Fotó: Indafoto/fovarosi.blog.hu

Kelenföldi hőerőmű

Ez a hatalmas ipari emlékmű a 20. század elején épült, és sokáig nagy jelentőséggel bírt a város életében. Borbíró Virgil építész egy átlátható és jól megtervezett erőművet hozott létre, amely ikonikus art deco és neoklasszicista stílusával mai napig páratlan. A kapcsolóterem üvegteteje, a hatalmas térérzet és a rég nem használt eszközök és kapcsolók sok filmes és egyéb videós produkció részeként köszönt már vissza.

19137901 cc26338d1e9bf95c69dbb9467ed443c6 xl másolata
Fotó: Indafoto/anna schwelung

Az erőmű 2005-ben végleg bezárt, és ipari műemlékként van nyilvántartva. Az épület csak különleges alkalmakkor látogatható.

Ha van lehetőségünk, tegyünk egy sétát ezeken az elhanyagolt részein is a városnak. Ismerjük meg a történetüket, és tartsuk életben az emléküket.

Megrendítő látvány az egykor pompás magyar kastély: 4 elegáns épület, ami mára romjaiban pusztul

Elhagyatva tengődnek ezek a magyar kastélyok, pedig igazán pompásak voltak egykor.

Elolvasom

(Képek: Indafotó / ibi67, fovarosi.blog.hu, lászló lovag, anna schwelung.)

Ezt is szeretjük