Ezt kell tenned, ha gránátra lépsz a Balatonban

Veszélyes tárgyakkal van tele

Íme, egy szokatlan balatoni veszély. Tudd meg, mit kell tenned!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt időszakban számos híradás szólt arról, hogy nyaralók, illetve fürdőzők különféle veszélyes tárgyakat, második világháborús eszközöket találtak a Balatonban, majd azokat később tűzszerészek hatástalanították.

A Balaton környéke egykor háborús hadszíntér volt

Idén nyáron többek között a balatonlellei Virág strandon találtak világháborús bombát, a siófoki Nagystrand vizéből is előkerült egy rozsdás gránát, illetve Balatonkenesénél egy nyeles ködgránátot találtak a fürdőzők.

A szakértők szerint arról, hogy a korábbinál több, hasonló robbanóeszköz tűnt fel az elmúlt időszakban, többek között a Balaton idei sekély vízállása tehet, valamint az, hogy a korábbi évek viharai miatt megváltozhattak egyes áramlások.

Mi lehet még a Balatonban?

Valószínűleg légibombák és további gránátok is lehetnek még a Balatonban, hiszen több repülési útvonal is erre húzódott, és szárazföldi harcok is voltak a környéken - mondta Horváth Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az MTI-nek.

A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a Balaton egy nagyon jól kiépített védelmi vonal, a Margit-vonal része volt a második világháborúban. Komoly harcok folytak a Balaton és a Velencei-tó között, amikor a szovjet hadsereg áttörte a védelmi vonalat, valamint 1945-ben, az úgynevezett tavaszi ébredéskor, amikor a németek indítottak hadműveleteket a környéken.

Nagyobb légibombák is lehetnek a tóban, hiszen az Olaszországból érkező amerikai bombázók itt fordultak vissza, de a Szilézia felé tartó repülőgépek is gyakran itt engedték ki terhüket, vagy hajtottak végre kényszerbombázást, például rossz időjárás vagy sérülés miatt.

Itt nyugszik Cigány, a hűséges: a Balaton-part 6 legfurcsább látnivalója

Nézegess képeket!

Elolvasom

A tó szállítási útvonal is volt, így több kisebb robbanóeszköz is kerülhetett a vízbe. Ugyanakkor a háború után megtisztított közeli területekről származó robbanószereket is beledobálhattak a tóba.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mit kell tenned, ha rálépsz egyre?

A honvédség szerint egy füstgránát is nagyon veszélyes lehet, ha ugyanis felrobban, egy ember kezét vagy lábát is letépheti, ezért a rendőrséggel együtt fokozott óvatosságra intik a fürdőzőket, illetve arra hívják fel a figyelmet, hogy, ha hasonló tárgyat vélnek felfedezni a vízben, akkor ne nyúljanak hozzá, lehetőleg ne emeljék ki, azonnal kérjenek azonban segítséget a hatóságoktól az ingyenesen hívható 107-es telefonszámon vagy a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság szintén ingyenesen hívható, 1817-es telefonszámán.

Megőriznéd a hidegvéred hasonló helyzetben?

Ezt is szeretjük