Ezt kell tenned, ha gránátra lépsz a Balatonban

Veszélyes tárgyakkal van tele

Íme, egy szokatlan balatoni veszély. Tudd meg, mit kell tenned!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt időszakban számos híradás szólt arról, hogy nyaralók, illetve fürdőzők különféle veszélyes tárgyakat, második világháborús eszközöket találtak a Balatonban, majd azokat később tűzszerészek hatástalanították.

A Balaton környéke egykor háborús hadszíntér volt

Idén nyáron többek között a balatonlellei Virág strandon találtak világháborús bombát, a siófoki Nagystrand vizéből is előkerült egy rozsdás gránát, illetve Balatonkenesénél egy nyeles ködgránátot találtak a fürdőzők.

A szakértők szerint arról, hogy a korábbinál több, hasonló robbanóeszköz tűnt fel az elmúlt időszakban, többek között a Balaton idei sekély vízállása tehet, valamint az, hogy a korábbi évek viharai miatt megváltozhattak egyes áramlások.

Mi lehet még a Balatonban?

Valószínűleg légibombák és további gránátok is lehetnek még a Balatonban, hiszen több repülési útvonal is erre húzódott, és szárazföldi harcok is voltak a környéken - mondta Horváth Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az MTI-nek.

A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a Balaton egy nagyon jól kiépített védelmi vonal, a Margit-vonal része volt a második világháborúban. Komoly harcok folytak a Balaton és a Velencei-tó között, amikor a szovjet hadsereg áttörte a védelmi vonalat, valamint 1945-ben, az úgynevezett tavaszi ébredéskor, amikor a németek indítottak hadműveleteket a környéken.

Nagyobb légibombák is lehetnek a tóban, hiszen az Olaszországból érkező amerikai bombázók itt fordultak vissza, de a Szilézia felé tartó repülőgépek is gyakran itt engedték ki terhüket, vagy hajtottak végre kényszerbombázást, például rossz időjárás vagy sérülés miatt.

Itt nyugszik Cigány, a hűséges: a Balaton-part 6 legfurcsább látnivalója

Nézegess képeket!

Elolvasom

A tó szállítási útvonal is volt, így több kisebb robbanóeszköz is kerülhetett a vízbe. Ugyanakkor a háború után megtisztított közeli területekről származó robbanószereket is beledobálhattak a tóba.

Mit kell tenned, ha rálépsz egyre?

A honvédség szerint egy füstgránát is nagyon veszélyes lehet, ha ugyanis felrobban, egy ember kezét vagy lábát is letépheti, ezért a rendőrséggel együtt fokozott óvatosságra intik a fürdőzőket, illetve arra hívják fel a figyelmet, hogy, ha hasonló tárgyat vélnek felfedezni a vízben, akkor ne nyúljanak hozzá, lehetőleg ne emeljék ki, azonnal kérjenek azonban segítséget a hatóságoktól az ingyenesen hívható 107-es telefonszámon vagy a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság szintén ingyenesen hívható, 1817-es telefonszámán.

Megőriznéd a hidegvéred hasonló helyzetben?

Ezt is szeretjük