Felgyújtotta a templomot, hogy bekerüljön a történelemkönyvekbe: a csodás látnivalóból csak néhány kőtömb maradt fenn

Artemisz templomát tömegek látogatták az ókorban, ám felkavaró sors jutott a csodás építménynek.

Artemisz temploma
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ókori világ hét csodájából mára nem sok maradt fenn, egyedül a gízai nagy piramist tekinthetik meg a turisták a maga teljességében, a legtöbbet azonban már csak a legendák és a leírások alapján tudják maguk elé képzelni.

A mai Törökország területén állt Epheszosz ókori görög városa legendás, Artemisz istennőnek felajánlott templomával, amelynek felkavaró sors jutott.

Iónia régió fontos görög polisza volt Epheszosz, amelynek feltárt romjai ma is megtekinthetők Izmirtől délre - korábbi cikkünkből azt is megtudhatod, miben igazán példamutató Izmir városa -, Artemisz templomából ugyanakkor már csak néhány kőtömb maradt az utókor számára.

Artemisz temploma

A vadászat, az íjászat, a Hold istennőjeként, a szüzek és az erdők védelmezőjeként ismert Artemisz a legnagyobb tiszteletnek a mai Kis-Ázsia területén örvendett, Epheszoszban épült meg mintegy 120 év alatt legnagyobb temploma is, a monumentális, gazdagon díszített Artemiszion.

Az időszámításunk előtt 550 körül kezdődő építkezés során egy korábbi ősi szentélyre emelték fel a templomot, melyet az utókor az ókori világ hét csodájába is besorolt, és amely már saját idejében is zarándokok és uralkodók sokaságát fogadta. Fénykora egészen az időszámításunk előtti 356. évig tartott.

Ez év július 21-én történt ugyanis a végzetes pusztítás, mely egy Hérosztratosz nevű emberhez fűződött. A férfi nemes egyszerűséggel felgyújtotta a csodálatos építményt, amely egy éjszaka alatt szinte teljesen eltűnt a föld színéről.

Feltűnési vágya mindent egybevetve célt ért: úgy vélte, a borzasztó tettével végérvényesen beírhatja magát a történelembe, és bár halálra ítélték, melyet követően a nevét sokáig fejvesztés terhe mellett tilos volt nyilvánosan említeni, teljesen kitörölni nem tudták a történelmi kánonból.

A legenda úgy tartja, hogy ezen a napon született meg Nagy Sándor, a híres hódító, aki egyébként később a templomot újjá is építtette volna saját költségen, ha az epheszosziak beleegyeznek abba, hogy a neve szerepeljen a templom falán. Ezt visszautasítva mégis felépítették a helyiek az épületet az eredetinél is nagyobb méretben, és bár a rómaiak épen hagyták, a gótok lerombolták a szentélyt, amelyet többé nem állítottak helyre.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kereszténység uralkodó vallássá léptetése után a hely elvesztette megbecsültségét, köveit széthordták, mára a helyszínen néhány tömb árulkodik csak a nagy múltú templomról, amely filozófusok, kereskedők, királyok, zarándokok tömkelegét nyűgözte le látványával. Egyéb maradványait és szobormásolatait múzeumok őrzik.

Nézz tovább! Te ismered a híres látnivalókat?

Teszteld tájékozottságodat néhány kérdés megválaszolásával!

Melyik ország híres látnivalója a Machu Picchu? 8 kérdés a világból, amit illik tudni

Ha ismered a híres látnivalókat a világból, nem jelenthet gondot ez a néhány kérdés.

Elolvasom

( Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük